Witaj na forum Fabia Club Polska

Wykaz końcówek przyłączeniowych do radia

Topic created · 18 Posts · 69248 Views
 • Witam wszystkich.
  Mam takie pytanko, czy nie ma ktoś może takiego schematu na którym można zobaczyć jaki kolor kabla w kostkach przyłączeniowych za co odpowiada.
  Bo mam właśnie podobny problem co "jasiek" mam radio seryjne Skoda Symphony i nie mam zasilania jak wyjmę kluczyk i za każdym razem muszę wpisywać save kod żeby mi radyjko działało.
  Jeśli może mi ktoś pomóc to będę bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam wszystkich
  kudłaty.66

 • Cześć A służy do podłączenia zasilania radia i tak:
  1 - biało fioletowy kabelek - GALA sygnał sterujący głośnością radia w zależności od prędkości auta,
  2 - brak w kostce samochodu bez instalacji glosnomówiacej - MUTE sygnał wyciszenia radia przez telefon,
  3 - szaro biały - K-BUS diagnostyka radia np. za pomocą VAG,
  4 - brązowo czerwony +12V ze stacyjki,
  5 - czarno niebieski +12V przy Navi sygnał przeciw kradzieży SAFE,
  6 - szary niebieski - podświetlenie radia
  7 - czarny niebieski - +12V stały z akumulatora - podtrzymanie pamięci,
  8 - brązowy - (-) masa.

  Cześć B służy do podłączenia głośników:
  1 - PrawyTyl +
  2 - PrawyTyl -
  3 - PrawyPrzód+
  4 - PrawyPrzód-
  5 - LewyPprzód+
  6 - LewyPrzód-
  7 - LewyTyl+
  8 - LewyTyl-

  Jeśli podłączamy radio nie dedykowane Fabii lub Octavii, powinniśmy uważać na sygnały które nie są standardowo obsługiwane przez radia. Są to następujące piny w kostce ISO samochodu:

  pin 1 (GALA)
  Radia nie dedykowane dla Skody z reguły nie obsługują tej funkcji i zazwyczaj ten pin w kostce radia jest wolny. W przypadku gdy jest on w radiu obsadzony należy się upewnić, ze służy do obsługi tej funkcji, jeśli tak nie jest albo nie jesteśmy pewni lepiej go wypiąć z kostki ISO samochodu i zabezpieczyć izolacja.
  pin 3 (K-BUS)
  Jeśli montujemy radio nie dedykowane dla Skody z reguły pin ten jest wolny, jeśli nie trzeba go bezwzględnie wypiąć z kostki gdyż będzie on wprowadzał w błąd komputer Komfortu samochodu, np. dziwne zachowanie lampki oświetlenia wnętrza itp.
  piny 4 (+12V ze stacyjki) i 7 (+12V z akumulatora)
  Należy zwrócić uwagę czy montowane przez nas radio posiada funkcje wyłączania kluczykiem, jeśli tak to które piny w kostce ISO radia ja obsługują. W większości przypadków w radiach nie dedykowanych dla Skody piny te są podłączone odwrotnie to znaczy, pin 4 to +12 V z akumulatora (podtrzymanie pamięci) natomiast pin 7 + 12V ze stacyjki. W celu prawidłowego działania tego gadżetu w większości radii nie dedykowanych dla Skody trzeba przepiąć te piny miejscami. W przeciwnym przypadku po wyjęciu kluczyka ze stacyjki radio nie będzie nam trzymało pamięci. Ciekawostka: Prawidłowe podłączenie tych pinów w większości radii umożliwia włączenie radia po wyjęciu kluczyka (ponownie wciskając przycisk włączenia radia). Dodatkowo w Fabii w przypadku włączenia radia po wyjęciu kluczyka ze stacyjki nastąpi jego samoczynne wyłączenie po ok. 30 min celem nie rozładowania akumulatora. Ponownym włączeniu radia (bez kluczyka w stacyjce po jego samoczynnym wyłączeniu) włączy radio na stale do momentu wyładowania akumulatora
  pin 5 (+12V)
  W większości radii pin ten dedykowany jest do obsługi anteny. W kostce ISO samochodu doprowadzany jest nim +12V dlatego w przypadku instalowania radia nie dedykowanego dla Skody trzeba go bezwzględnie wypiąć z kostki i zabezpieczyć izolacja. Jeśli tego nie zrobimy po podłączeniu może dojść do uszkodzenia radia a ponadto nie będziemy mieli gdzie podłączyć zasilania separatora antenowego
  pin 6 (podświetlanie radia)
  W większości radii do tego pinu podłącza się oświetlenie radia. Gdy samochód posiada regulacje natężenia oświetlenia deski rozdzielczej wówczas natężenie oświetlenia radia zmienia się wraz z jego regulacja.

 • Dzięki wielkie właśnie o to mi chodziło.

 • Niema sprawy, ciesze się że mogłem pomóc 🆗 <!-- s🆗 -->

 • [quote="melony"]5 - czarno niebieski +12V przy Navi sygnał przeciw kradzieży SAFE,[/quote] a do czego to służy, mam radio pioneera i w kostce jest ten pin. Radio podłączyłem i wszystko działa, ale jak będzie to ostrzeganie działać 🙂 <!-- s:) -->

 • Ha a moze ktos wie gdzie w kostce jest podpiecie liniowego wyjscia na wzmacniacz. chodzi mi o radio dance montowane w Fabii 2.

 • [url=http://img90.imageshack.us/my.php?image=obrazcwx.jpg][img]http://img90.imageshack.us/img90/527/obrazcwx.jpg[/img][/url]

 • [b]melony[/b] Mam pytanko odnośnie skoda fabia, może kolega ma schemat podłączenia kostek z oznaczeniem tył skody fabi moja to klasic

 • [b]marekrobertm[/b], a co konkretnie masz na mysli :???: <!-- s:???: -->
  głosniki tylne to kostka B:
  1 - PrawyTyl +
  2 - PrawyTyl -
  7 - LewyTyl+
  8 - LewyTyl-
  aleeeee .... niewiem czy wersja classic ma z tyłu głosniki
  jesli chodzi o schemat elektryczny to niestety niemam ale z podłączeniem nie powinienes miec problemów ::):

 • Witam.
  Podłącze się pod temat a dokładnie poszukuje opisu pinów podłączeniowych do fabrycznego radia Swing. Chce podłączyć radio pod zestaw głośnomówiący Nokia Ck-600 tylko nie wiem gdzie dokładnie znajduje się funkcja Mute w gnieździe radia.
  Z góry dzięki za pomoc.

 • Podłączałem radio metodą prób i błędów korzystając z rożnych schematów zamieszczonych w internecie i najbardziej trafnym okazał się taki schemat 🆗 <!-- s🆗 --> .
  http://s702.photobucket.com/user/simbo99/media/Bolero_vw_rcd_510_pinouts.jpg.html
  Radio wycisza się w momencie kiedy ktoś dzwoni i na wyświetlaczu pojawia się napić PHONE, więc jest podłączone poprawnie :hurra: .

 • założyłem nowe radio i zaczoł padać akumulator porady

 • mam pytanie? gdzie podłączyć przewód GALA i K-BUS do radia DANCE
  może ktoś ma zdjęcie podłączenia z przewodami do radia ,przewody z kolorami objaśnionymi w tym poście mam ale są wpięte w kostki ISO (oryginalna instalacja radiowa)
  chciałbym się połączyć poprzez VAG i by działało wzgłaśnianie przy prędkości (can mam podłączony)

 • witam odswiezam temat
  czy ma ktos moze obrazek z opisem bo te co wczesniej byly to wygasly.
  w sumie to wystarczyl by mi opis kolorow kabelkow

 • A czy nie ma możliwości aby obrazek był tutaj na stałe? Bo ja np. go nie widzę 😞 <!-- s:( -->

 • Cześć.
  Napisz do autora postu to ci prześle, bądź wklei na nowo na fcp 🙂 <!-- s:) -->

 • Witam jestem posiadaczem Fabii od kilku godzin zakup od pierwszego właściciela . Wersja classic z 2000 r. i po zdjęciu ramki (zaślepki) dwa schowki jest tylko jedna kostka iso wg.opisu wcześniej cżeść A.
  Brakuje wtyki anteny ( i anteny na dachu) i brakuje części B do podłączenia głośników.Pytanie czy mogła Fabia tak wyjść z fabryki czy ewentualnie są gdzieś schowane. Spotkał się ktoś z takim egzemplarzem.

 • Mogła tak wyjść. Tym bardziej że to classic jak piszesz.
  Pierwsze egzemplarze były z Poznania z czarnymi nie malowanych zderzakami .

  tapatalk

Log in to reply