Witaj na forum Fabia Club Polska

Płyn chłodzący do 1.2 TSI

Topic created · 5 Posts · 3386 Views
 • Witam, posiadam Fabię z ww. silnikiem o mocy 85 KM i mam pytanie dotyczące płynu chłodzącego. Dziś w salonie mój ojciec kupił płyn, ale G13, natomiast na zbiorniku jest napisane G12. Czy G13 nadaje się i można go wymieszać?

 • Z tego co się orientuję to G13 jest zamiennikiem G12++.Można je mieszać.Zrób proporcję 1:1 a osiągniesz wartość -38stC

 • Ja mam G12++ i mi pomieszali w aso z G13.
  Polecałbym ci raczej proporcje 5:2 to bedzie do -52*.
  Jak coś to mam na sprzedaż 2L koncentratu G13.

 • Do Fabii ma bić G12++, g13 to koncentrat na dolewki (ale nie do rozrabiania), więc jeśli chcesz kupić na dolewki do G13 jest ok, a jak wymienić cały to już coś innego.

 • [quote="vesatis"]Do Fabii ma bić G12++, g13 to koncentrat na dolewki (ale nie do rozrabiania), więc jeśli chcesz kupić na dolewki do G13 jest ok, a jak wymienić cały to już coś innego.[/quote]

  To co piszesz nie jest do końca prawdą.
  Koncentrat się rozrabia z wodą destylowaną w określonej proporcji . Standardowa proporcja to 1L koncentratu + 1L wody destylowanej i razem to mieszamy. Wtedy otrzymujemy gotowy płyn do użycia. Wytrzymuje on temperaturę ok. -35C. Na butelce G13 jest opisane co jak się robi i na jaką temperaturę.
  Owszem jak nie wiesz co masz w zbiorniczku to lepiej dać koncetrat, bo masz pewność że wytrzyna zimę.
  Ja osobiście rozrobiłem sobie koncentrat z wodą i mam go na dolewki.
  Ja wymieniałem płyn i dałem rozrobiony G13 i jest ok.
  Płyn powinno się wymieniać co 2 Lata. W aso zwykle go wymieniają gdy jest usterka układu chłodzenia lub płyn jest innego koloru niż różowy.
  Jazda na koncentracie , który jest do -70
  C jest szkodliwa dla układu chłodzenia.

Log in to reply