Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Montaż kostki ISO

Temat utworzony · 5 Posty · 17272 Wyświetlenia
  • Rozkład pinów w kostce ISO wygląda w Skodzie (i w przystosowanych do niej radiach MS 202, MS402 i MS502) następująco:

    Cześć [b]A[/b] służy do podłączenia zasilania radia i tak:
    1 - biało fioletowy kabelek - GALA sygnał sterujący głośnością radia w zależności od prędkości auta,
    2 - brak w kostce samochodu bez instalacji glosnomówiacej - MUTE sygnał wyciszenia radia przez telefon,
    3 - szaro biały - K-BUS diagnostyka radia np. za pomocą VAG,
    4 - brązowo czerwony +12V ze stacyjki,
    5 - czarno niebieski +12V przy Navi sygnał przeciw kradzieży SAFE,
    6 - szary niebieski - podświetlenie radia
    7 - czarny niebieski - +12V stały z akumulatora - podtrzymanie pamięci,
    8 - brązowy - (-) masa.

    Cześć[b] B[/b] służy do podłączenia głośników:
    1 - PrawyTyl +
    2 - PrawyTyl -
    3 - PrawyPrzód+
    4 - PrawyPrzód-
    5 - LewyPprzód+
    6 - LewyPrzód-
    7 - LewyTyl+
    8 - LewyTyl-

    Uwagi dotyczące podłączania radia nie dedykowanego Fabii lub Octavii
    Jeśli podłączamy radio nie dedykowane Fabii lub Octavii, powinniśmy uważać na sygnały które nie są standardowo obsługiwane przez radia. Są to następujące piny w kostce ISO samochodu:

    [b]pin 1 (GALA)[/b]
    Radia nie dedykowane dla Skody z reguły nie obsługują tej funkcji i zazwyczaj ten pin w kostce radia jest wolny. W przypadku gdy jest on w radiu obsadzony należy się upewnić, ze służy do obsługi tej funkcji, jeśli tak nie jest albo nie jesteśmy pewni lepiej go wypiąć z kostki ISO samochodu i zabezpieczyć izolacja.

    [b]pin 3 (K-BUS)[/b]
    Jeśli montujemy radio nie dedykowane dla Skody z reguły pin ten jest wolny, jeśli nie trzeba go bezwzględnie wypiąć z kostki gdyż będzie on wprowadzał w błąd komputer Komfortu samochodu, np. dziwne zachowanie lampki oświetlenia wnętrza itp.

    [b]piny 4 (+12V ze stacyjki) i 7 (+12V z akumulatora)[/b]
    Należy zwrócić uwagę czy montowane przez nas radio posiada funkcje wyłączania kluczykiem, jeśli tak to które piny w kostce ISO radia ja obsługują. W większości przypadków w radiach nie dedykowanych dla Skody piny te są podłączone odwrotnie to znaczy, pin 4 to +12 V z akumulatora (podtrzymanie pamięci) natomiast pin 7 + 12V ze stacyjki. W celu prawidłowego działania tego gadżetu w większości radii nie dedykowanych dla Skody trzeba przepiąć te piny miejscami. W przeciwnym przypadku po wyjęciu kluczyka ze stacyjki radio nie będzie nam trzymało pamięci. Ciekawostka: Prawidłowe podłączenie tych pinów w większości radii umożliwia włączenie radia po wyjęciu kluczyka (ponownie wciskając przycisk włączenia radia). Dodatkowo w Fabii w przypadku włączenia radia po wyjęciu kluczyka ze stacyjki nastąpi jego samoczynne wyłączenie po ok. 30 min celem nie rozładowania akumulatora. Ponownym włączeniu radia (bez kluczyka w stacyjce po jego samoczynnym wyłączeniu) włączy radio na stale do momentu wyładowania akumulatora

    [b]pin 5 (+12V)[/b]
    W większości radii pin ten dedykowany jest do obsługi anteny. W kostce ISO samochodu doprowadzany jest nim +12V dlatego w przypadku instalowania radia nie dedykowanego dla Skody trzeba go bezwzględnie wypiąć z kostki i zabezpieczyć izolacja. Jeśli tego nie zrobimy po podłączeniu może dojść do uszkodzenia radia a ponadto nie będziemy mieli gdzie podłączyć zasilania separatora antenowego

    [b]pin 6 (podświetlanie radia)[/b]
    W większości radii do tego pinu podłącza się oświetlenie radia. Gdy samochód posiada regulacje natężenia oświetlenia deski rozdzielczej wówczas natężenie oświetlenia radia zmienia się wraz z jego regulacja.

    [b]Wypinanie kabli z kostki[/b]
    W kostce ISO samochodu znajdują się podwójne zabezpieczenia wysunięcia wsuwek z kostki.

    1. Na jednym z węższych boków kostki jest taki żółty prostokącik - trzeba go podważyć cienkim śrubokrętem i wyciągnąć.
    2. Wsuwki posiadają wypustki które trzeba docisnąć aby je wysunąć z kostki. Trzeba cieniutki śrubokręt wsadzić w szczelinę w kostce nad wsuwka znajdująca się po przeciwnej stronie wejścia do kostki kabli i docisnąć do wsuwki.
      [b]
      Uwaga dotycząca separatora antenowego[/b]
      Dla wyjaśnienia spróbuje wytłumaczyć co to jest separator antenowy - nie jestem elektronikiem wiec opis będzie lakoniczny i mam nadzieje, ze nie dostane po łapach od jakiegoś elektron - w nowych instalacjach antenowych zastosowanych przez grupę VW kablem antenowym przesyłany jest zarówno sygnał radiowy oraz napięcie 12V do wzmacniacza antenowego który umieszczony jest w obudowie anteny na dachu. Separator ma na celu oddzielenie tych dwóch sygnałów i podanie napięcia do wzmacniacza antenowego. Gdy go brak wówczas w radiach spoza układu VW nie działa wzmacniacz antenowy a to oznacza, ze radio gorzej odbiera niz. na samym bacie bez wzmacniacza - bo sygnał zamiast wzmacniany jest tłumiony przez wzmacniacz antenowy.

    W Felicji kabelek od zasilania wzmacniacza jest przyklejony osobno do kabla antenowego i nie ma potrzeby używania separatora antenowego. Zarówno kabelek od separatora antenowego jak i od kabla antenowego jeśli taki występuje podłącza się w radiu pod wyjście w kostce ISO radia oznaczone jako tan. (antena) pin nr 5 wówczas napięcie do wzmacniacza będzie płynęło wyłącznie gdy radio jest włączone.

    [b]Dodatek od kolegi robgold:[/b]
    Ja dodam od siebie jeszcze opis dla kostki C który dziś sprawdziłem w raz z radiem Symphony (to na CD do Fabii).

    W złączu C (tym na samej górze) mamy 20 pinów.

    [b]Piny 1-6[/b] (patrząc od tylu są najbardziej po lewej stronie) umożliwiają wyprowadzenie sobie sygnałów dla zewnętrznego wzmacniacza.

    [b]Piny 13-20[/b] używane są do sterowania zmieniarki (to te najbardziej po prawej)
    środkowa część umożliwia podłączenie zestawu głośnomówiącego.

    [b]Pin 12[/b] - masa z głośnika zestawu

    [b]Pin 11[/b] - sygnał z głośnika zestawu

    [b]Pod pin 2 kostki A (mute) [/b]podłączyć trzeba sygnał mute z centralki zestawu głośnomówiącego

    W telefonie można ustawić w menu 3 opcje
    "Phone no" - brak telefonu
    "Phone ON" - próba zadzwonienia, bądź pojawienie się połączenia przychodzącego wycisza radio (na wyświetlaczu pisze phone) ale nic nie słychać w głośnikach (centralka musi mieć podpięty własny głośnik w takim trybie)

    "Phone in" - w tym trybie wyjście głośnika z centralki powinno być podpięte pod piny 12 i 11 złącza C. Po pojawieniu się połączenia, na radiu pojawia się napis "Phone" a sygnał z centralki zestawu słychać na głośnikach w samochodzie.

    Regulacja głośności dla zestawu (czyli kiedy mamy "phone" na wyświetlaczu) i dla radia/cd jest niezależna.

    Całość sprawdziłem z CARK-91 Noki i telefonem N6310i. Dla ułatwienia dodam kabelek mute (który należy podłączyć do pinu 2 kostki A) w centralce ma kolor żółty.

    BTW: Gdy mamy wyłączone radio za pomocą stacyjki ( pokrętło jest wyciśnięte czyli odstaje) nadchodzące połączenie spowoduje ze, radio samo się włączy napisze na lcd napis PHONE. Po zakończeniu połączenia samo się wyłączy.

    Pozdrawiam i mam nadzieje ze może komuś się przyda ten opis.

  • Witam,
    może ktoś odświeżyć zdjęcia bo zabieram się za wymianę radia i muszę kostkę ISO ogarnąć czy ma piny prawidłowo ustawione (zmiana radia z "pajoniera" na "alpajna").

  • [url=http://www.google.com/search?q=schemat+kostki+iso&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nAyoT9m-LciZ-wa04szOAg&ved=0CHkQsAQ&biw=1098&bih=791]>> klik <<[/url]

  • A no ok, czyli jest standardowa kostka.

    Udało mi się w zasadzie bez większych problemów podłączyć radyjko (Alpine CDE-120R) - musiałem tylko pin 4 z 7 zamienić miejscami bo gubiło ustawienia.

    I chyba będę je musiał jeszcze wypiąć żeby podpiąć pin 5 do anteny (może zacznie normalnie odbierać - bo mnie to denerwuje).

    Dzięki za linka 🙂 <!-- s:) -->

  • Orientuje się ktoś czy w radiu sony cdx-g1100u jest możliwość podłączenia przewodu nr 6, czyli zmniejszenia podświetlenia po włączeniu świateł?