Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Sdi zaczął świrować. Pomocy

Topic created · 4 Posts · 5743 Views
 • Witam

  Posiadam fabie z 2001r (1.9sdi) od listopada 2011 i wszystko do wczoraj było cacy. Jednakże wieczorem po przejechaniu około 15km z pracy do domu nagle zaczęło gasnąć podświetlenie zegarów, światła i radio. Po chwili zaczęły wyskakiwać kontrolki - ABS, Airbag, wspomaganie. Silnik chyba przeszedł w tryb awaryjny bo zrobił się mulasty. Gdy zjechałem na pobocze i zgasiłem auto to nawet awaryjne nie chciały się włączyć. Po paru minutach gdy chciałem odpalić fabia nawet nie zakręciła rozrusznikiem, żadnych lampek po prostu obróciłem kluczykiem w stacyjce bez jakiejkolwiek reakcji. Już nawet miałem teorie że padł akumulator (są akurat kilkudniowe mrozy po -20) albo coś z ładowaniem nie tak, gdyby nie fakt że przy kolejnej próbie odpalenia wszystko zadziałało jak trzeba. Kontrolki ok, akumulator nawet nie przymulił i już sam się pogubiłem co to mogło być. Dziś też trochę jezdziłem ale wszystko jest jak należy. :help: <!-- s:help: -->

  Mam też drugie pytanie.
  Mianowicie auto rzadko kiedy nagrzewa się do 90stopni. Rozumiem, że jest -20 na dworze ale chyba po przejechaniu 30km powinno się już rozgrzać, a tu okolo 50stopni. Jak ustawie ogrzewanie na zimne i wyłącze wentylator osiągnie 90 ale wystarczy dać trochę ciepła i dmuchawy to momentalnie temperatura maleje. Czy to wina termostatu czy poprostu zimą diesle tak mają? Jesienią było dobrze, rozgrzał się do 90 i tak trzymał.

  Dziękuje z góry za wszelką pomoc i pozdrawiam.

 • Co do pierwszego problemu podejrzewam u [b]Ciebie[/b] uszkodzenie wiązki, alternatora lub masz skorodowaną masę alternatora. Napewno bez ciepłego warsztatu się nie obejdzie.

  Natomiast jeśli chodzi o temp. u mnie przy -21 stopniach oraz ustawieniu nadmuchu na 2 i ogrzewaniu max osiągnął temp pracy silnik po przejechaniu dystansu 20,5km. Także sądzę, że termostat może [b]Ci[/b] szwankować.

 • Problem rozwiązany. Winny był regulator napięcia, wiązka była co prawda wilgotna lecz po rozebraniu miała idealny stan. Dla spokoju wysuszyłem i podwiesiłem jak było zalecane.

 • Ok, no to jedno usunąłeś przy drugim.

Log in to reply