Witaj na forum Fabia Club Polska

Technika jazdy 1.2 htp 70KM

Temat utworzony · 4 Posty · 2661 Wyświetlenia
  • Witam,

    od 3 tygodni posiadam Fabię 1.2 htp 70KM z 2010 (po lifcie). Przebieg 107tys. km. Auto kupione jako nowe w kraju, mam książkę przeglądów - były regularne. Np. łańcuszek wymieniono przy 80 tys. Rok temu (tj. jakieś 5 tys. km temu) olej i filtry - niedługo znów wymiana. To moje pierwsze auto, niedawno zrobiłem prawko. Wszystko wydaje się z nim ok, ale mam wrażenie, że albo robię coś źle w kwestii techniki jazdy, albo coś z nim nie tak (czy też "ten typ tak ma") - kiedy mocniej wcisnę gaz (ale i tak zwykle to nie jest więcej niż 3000 obr.), ruszając na "jedynce", to po wrzuceniu "dwójki" zawsze szarpie. Tak jakby mu było za szybko albo za wolno - szarpnie raz i idzie dalej - na każdym innym biegu tego jednak nie ma. Co ciekawe, jeśli ruszę spokojnie, powoli, to "dwójka" wchodzi aksamitnie i płynnie rozwija moc. Czy więc ta "jedynka" jest taka krotka i nie trzeba wciskać, czy też to ja coś robię nie tak, czy może to mechanika (osławione cewki? ale nic się nie wyświetla na zegarach). To tak ma być?
    Jakkolwiek, co by się tu nie działo, proszę o jakieś wskazówki co do eksploatacji i techniki jazdy - auto służy tylko mi i głównie do dojazdów do pracy w obrębie miasta przez 5 dni w tygodniu - to jest jakieś kilka, -naście km dziennie, dojazd w jedną stronę to jakieś 10-12 minut jazdy, ale zanim dojadę do pracy, w silniku jednak już zdąży zgasnąć niebieska ikonka niedogrzanego silnika. Auto nie jest garażowane, udało mi się już nawet zakopać na podmokłym trawniku za domem (trzeba było pchać - nie dało rady samo wyjechać)
    Co i jak robić, czego unikać, co kupić?
    Pozdrawiam.

  • Cześć.
    Tu bym zaczął od techniki jazdy bo to najtańsze.
    Musisz zrobić taki test. Rusz na jedynce i przy 15 km/h zmień na 2 bieg. Zobacz czy bedzie szarpało. Taki sam test zrób przy 20 km/h. Może zbyt szybko puszczasz sprzęgło i szarpie. Czasami jest tak że jak puszczasz zbyt szybko sprzęgło i za mało gazu dajesz to też szarpie.

    Płyn hamulcowy miałeś wymieniany?

  • Dziękuję, sprawdzę to sobie. Być może rzeczywiście to kwestia techniki jazdy.

    Według książki serwisowej płyn hamulcowy wymieniono 3 lata temu (tj. 50 tys. km temu).

  • Płyn hamulcowy powinno sie wymieniać co 2 lata bez limitu km. ta ciecz wchłania do siebie wilgoć przez co hamulec i sprzęgło sie robi bardziej słabsze.