Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Lekkie drganie kierownicy podczas jazdy

Temat utworzony · 5 Posty · 606 Wyświetlenia
  • Zmieniałem w ostatnim czasie opony na letnie, oczywiście z wyważaniem. Po zmianie opon wyszła pewna rzecz: zaczęło się drganie kierownicy (ruchy o niewielkiej amplitudzie w prawo i lewo), które dało się uspokoić ręką. Dzieje się to przy niewielkich prędkościach, nie ściąga samochodu na żadną stronę. Pojechałem z reklamacją i prośbą o ponowne wyważenie - rzeczywiście, na jednym kole było niewyważenie 10-15g, więc poprawiono, natomiast drugie nie chciało się wyważyć na zero, wyważyło się "w granicach tolerancji" (jest ok. 2-3g od perfekcji). Po tym problem się zmniejszył znacząco, pomogło również dobicie i wyrównanie ciśnienia - od zawsze robię sobie 2,2 z przodu mimo, że producent każe 2,0, opony mam minimalnie szersze, niż zaleca producent. Przy hamowaniu efekt się lekko zmniejsza, albo nie zmienia.

    Cóż to się dzieje? Gdzie szukać przyczyny? Tarcze wyglądają równo, koła obracają się bez oporu, nic nie puka i nie bije z przodu, luzu na drążkach nie ma...

  • U mnie było podobnie z tym że drgania występowały ok. 80-90 km/h a po przekroczeniu tej prędkości ustępowały .
    Samochód jeździł prosto a jak pokazali mi oponę to wymiękłem. Na środku bieżnik 6 mm a na boku około 4 mm. Od razu też spalanie spadło o jakieś 0,5 L.

    Przyczyna - nieprawidłowa zbieżność. Ja w u siebie zrobiłem ustawienie za 70zł.

    Jedź na kontrolę zbieżności tylko najlepiej na laser nawet taki zakładany na koła - broń Panie Boże od stacji diagnostycznych bo tam powiedzą ci że jest okej (w tolerancji 😉 <!-- s;) --> ).

  • Byłeś przy wyważaniu?Może falega jest trochę krzywa od jakieś dziury której kiedyś nie udało Ci się ominąć?Raczej tu szukał bym przyczyny.

  • Marcin: byłem. Właśnie też panu zwróciłem uwagę na to, czy aby nie uważa, że prawa przednia felga jest nieco krzywa - stwierdził, że OK, ale to też właśnie tej nie mógł wyważyć na zero.

    Ponieważ mam pełne koło zapasowe, poproszę o zamienienie felgi z prawego przodu na zapasowe i vice versa. Może pomoże.

    Edit: pomogła zamiana przodu na tył.

  • Post pod postem 😉 <!-- s;) -->.

    Tylko wydawało mi się, że pomogło - efekt się zmniejszył, ale nie zredukował. W najbliższym czasie odwiedzę serwis, zobaczymy, czy coś znajdą ciekawego. Jeśli się okaże, że elementy w porządku, ustawię zbieżność. Póki co jeździć się da, koła dokręcone. Do wtorku trzeba zaczekać na rozstrzygnięcie.