Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Mobil 1 ESP Formula w 1.9 TDI

Temat utworzony · 7 Posty · 7445 Wyświetlenia
  • Witam forumowiczów,

    Jestem młodym użytkownikiem Fabii 1.9 TDI z 2002 r. 155k km. i w warsztacie zabrakło mi więc wiedzy na temat odpowiedniego oleju w jakim ten silnik powinien pracować.

    Wlano mi Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (mechanik był bardzo pewny siebie).

    Po przeczytaniu kilku wątków na forum, pojawiły mi się jednak pewne wątpliwości czy aby olej ten jest odpowiedni, a jeśli nie jest to czy jego wymiana powinna obejmować jakieś zabiegi przeczyszczające?

  • każdy olej spełnia normy producentów samochodów - silników.
    [b]dla ciebie jest ważne oznaczenie 505.01[/b] a czy on bedzie 5W30 albo 0w50 nie jest istotne.
    [quote="Kyt"]czy jego wymiana powinna obejmować jakieś zabiegi przeczyszczające?[/quote]
    możesz ale nie musisz. są płyny do płukania , wlewa się je do rozgrzanego silnika PRZED spuszczeniem starego oleju, silnik pracuje na biegu jałowym 10-15 min. i potem zlewasz wszystko i wymieniasz filtr oleju i zalewasz nowym 505.01 :!: <!-- s:!: -->

  • ze strony mobila:

    Mobil 1 ESP Formula 5W-30 spełnia lub przewyższa następujące wymagania: Volkswagen (silniki benzynowe /silniki Diesla): 504 00 / 507 00

    Mobil 1 ESP Formula 5W-30 jest rekomendowany przez ExxonMobil do stosowania w aplikacjach wymagających:
    API CF
    Volkswagen (silniki benzynowe) 502 00 / 503 00 / 503 01
    Volkswagen (silniki Diesla) 505 01/ 505 00 / 506 00 / 506 01

    Wszystkie silniki VW z wyjątkiem silników z układem wtryskowym Unit-Injector / pompowtryskiwaczem TDI bez Longlife Service i bez DPF z lat 1999-2003 oraz R5/V10-TDi wcześniejsze niż modele roku 2006

    *kapi, jeśli Cię dobrze zrozumiałem to nalano mi złego oleju, tak? Czy w tych powyższych danych skopiowanych ze strony mobila potwierdzeniem tego jest fragment: "Wszystkie silniki VW z wyjątkiem (...) pompowtryskiwaczem TDI bez Longlife Service (...)" ?!

    Czym grozi jazda na tym oleju?

  • [quote="Kyt"]Mobil 1 ESP Formula 5W-30 spełnia lub przewyższa następujące wymagania:[/quote][quote="Kyt"]Volkswagen (silniki Diesla) 505 01/ [/quote]
    wystarczy 🆗 <!-- s🆗 -->

  • Podepnę się do tematu także chce wymieniac olej do silnika 1,4 BNV 80km no i (2006) zastanawiam się nad 2 markami:
    CASTROL EDGE FST 5W-40 TD
    albo
    ELF EVOLUTION SXR 5W-30

    czy oba oleje do pompowtryskiwaczy w silniku bez LongLife sie nadaja?
    bo w cytowanym tekscie kolega sugeruje że elf nie spełnia wymogów silników z PD ??
    Może żle zrozumiałem bbo ten tekst się zlał ...
    [quote="Kyt"]
    Wszystkie silniki VW z wyjątkiem silników z układem wtryskowym Unit-Injector / pompowtryskiwaczem TDI bez Longlife Service i bez DPF z lat 1999-2003 oraz R5/V10-TDi wcześniejsze niż modele roku 2006

    [/quote]

    link do katalogu producenta nt olejów elf:
    http://www.elf.com.pl/katalogi/oleje_silnikowe_elf.pdf<!-- m -->

    Jaki olej byście mi polecili do mojego wozidła 🙂 ??

    Jeszcze dodatkowe pytanie: w sumie dość ważne ile oleju wchodzi do silnika BNV 1,4 80km ?? Widzialem opinie różne 3,8 badź 4,3 ... więc nie wiem jaką bańkę kupic ... ;/

  • [b]dla silnika BNV : [/b]
    ilość ~3,8 l. (razem z filtrem oleju)

    NORMA :
    [b]dla QG0, QG2 - VW 505.01
    dla QG1 - VW 506 01, VW 507 00[/b]

    jaki masz typ przeglądów ( QG0, QG1, QG2 ) zobaczysz na wlepce w bagażniku, lub książce serwisowej.

    [quote="nomark"]Jaki olej byście mi polecili do mojego wozidła ?? [/quote]
    MOTUL. w zalecanej normie.

  • [quote="nomark"]Podepnę się do tematu także chce wymieniac olej do silnika 1,4 BNV 80km no i (2006) zastanawiam się nad 2 markami:
    CASTROL EDGE FST 5W-40 TD
    albo
    ELF EVOLUTION SXR 5W-30

    czy oba oleje do pompowtryskiwaczy w silniku bez LongLife sie nadaja?
    bo w cytowanym tekscie kolega sugeruje że elf nie spełnia wymogów silników z PD ??
    Może żle zrozumiałem bbo ten tekst się zlał ...
    [quote="Kyt"]
    Wszystkie silniki VW z wyjątkiem silników z układem wtryskowym Unit-Injector / pompowtryskiwaczem TDI bez Longlife Service i bez DPF z lat 1999-2003 oraz R5/V10-TDi wcześniejsze niż modele roku 2006

    [/quote]

    link do katalogu producenta nt olejów elf:
    http://www.elf.com.pl/katalogi/oleje_silnikowe_elf.pdf<!-- m -->

    Jaki olej byście mi polecili do mojego wozidła 🙂 ??

    Jeszcze dodatkowe pytanie: w sumie dość ważne ile oleju wchodzi do silnika BNV 1,4 80km ?? Widzialem opinie różne 3,8 badź 4,3 ... więc nie wiem jaką bańkę kupic ... ;/[/quote]

    Ja już przejeździłem 20tys km na Castrol Edge 5W40 TD pełen syntetyk, wszystko śmiga pięknie i tyle. Sądzę że nie czułbym żadnej różnicy jakbym zalał innym - dzisiejsze oleje są prawie jednakowe. Co wcale nie znaczy że trzeba na nich oszczędzać - lepiej zapobiegać niż leczyć 😉