Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Błędy 16556,17549,16500.

Temat utworzony · 6 Posty · 6009 Wyświetlenia
  • Wyskoczyły mi błędy na kompie 16556,17549,16500. Fabia ma zwiększony apetyt na paliwo i po odpaleniu na zimnym silniku falują obroty około 15 sekund i wszystko wraca do normy. Za kilka dni będę wymieniał uszkodzony termostat. Po skasowaniu błędów 16500 na razie nie powrócił.proszę o wskazówki.Czy te błędy mogą coś mieć wspólnego z uszkodzonym termostatem(pozycja otwarta)fabia 1.4 mpi 60km AZE.

  • 16500 - Engine Coolant Temp.Circ Range/Performance -> wydaje mi się że to wina termostatu
    16556 - Fuel Trim,Bank1 System too Rich -> Za bogata mieszanka?
    17549 - Load Calculation Cross Check Range/Performance -> Wydaje mi się, że to coś z lewym powietrzem (miałem ten stam błąd, wyeliminowałem go czyszcząc wszystkie wężyki dochodzące do przepustnicy i od tego bym rozpoczął)

    Świeci sie kontrolka "check engine"?

  • nie świeci się check engine.

  • [quote]po odpaleniu na zimnym silniku falują obroty około 15 sekund i wszystko wraca do normy.[/quote]

    W tym czasie stosowana jest specjalna mapa wtrysku (więcej paliwa idzie przez wtryskiwacze - w starszych konstrukcjach silników był dodatkowy wtryskiwacz rozruchowy). Błędy wskazują, że silnik dostaje za dużo paliwa, a za mało powietrza.

    Sonda lambda raczej odpada, bo w tym czasie dopiero się nagrzewa. (aczkolwiek wzrost zużycia paliwa sugeruje, by ją profilaktycznie sprawdzić)

    Możliwe, że może być coś z układem odprowadzania par paliwa (aczkolwiek spodziewałbym się jakiegoś błędu, gdyby to był zaworek).

    Sprawdziłbym na VAGu:

    • ciśnienie w układzie paliwowym
    • sondę lambda
    • czasy wtrysków poszczególnych wtryskiwaczy
    • kąt wyprzedzenia zapłonu
    • potencjometry pedału gazu
    • zrobiłbym regulację przepustnicy patrząc, czy przebiegła ok

    organoleptycznie sprawdziłbym:

    • układ dolotowy, w tym filtr powietrza*
    • przepustnicę, czy nie jest zasyfiona "wyziewami" z wężyka odmy - może puszczać za mało powietrza, przez co mieszanka jest zbyt bogata i się krztusi.
    • zauważyłem, że przy długo utrzymującej się wilgotnej pogodzie moja fabia szarpie przy zimnym silniku. Po ok 10 - 15 km problem znika (silnik nagrzany). Może filtr powietrza łapie wilgoć i "puchnie", przez co ma mniejszą przepustowość?)
  • dwa dni temu odebrałem auto od mechanika.z trzech błedów został tylko jeden 16556.przeczyszczona została przepustnica. zniknęło falowanie obrotów.

  • Błąd 16556 związany jezt z układem zasilania. Przyczyn może być wiele: sonda lambda, ciśnienie paliwa, przepływomierz lub po prostu jakość paliwa.