Witaj na forum Fabia Club Polska

Hak

Temat utworzony · 38 Posty · 10160 Wyświetlenia
  • Witam!

    Słuchajcie, jestem kompletnie zielony w temacie - chciałbym mieć hak w mojej Fabiance, z jakimi to się wiąże wydatkami? Czy są jakieś szczególne sprawy, o których muszę pamiętać? 😛 <!-- s:P -->

    Czy można je montować samemu?

    Pzdr
    Łukasz

  • Można, tylko dobrze jest mieć kanał.Po założeniu trzeba wykonać badanie techniczne na stacji
    i następnie "wbić" hak do dowodu rejestracyjnego.Ceny zwykłego haka nieocynkowanego to wydatek od ok-300 pln.w górę . W komplecie masz hak ,mocowanie ,śruby i gniazdo elektr,do podłączenia.Niektóre haki wymagają małego wycięcia w zderzaku,no i ważne - hak powinien być odłączany (odkręcany) od mocowania jak się go nie używa .Przy zakupie sprawdź czy hak ma dopuszczenie do użytkowania - homologację.I pamiętaj że przy cofaniu masz auto dłuższe o 25 cm.Ale się nagadałem , idę na piwo.

    miłego montażu
    omron

  • Polecam Ci hak oryginalny do fabii i renomowanej firmy . Przy tych drogi nic nie trzeba wycinać bo wszystko pasuje i jest w komplecie. Jeżeli masz możliwość to zajrzyj do poradnika auto świata tam było wszystko o hakach wraz z montażem. Jeżeli masz pytania to pytaj postaram Ci pomóc w tym temacie. i tak jak wyżej jest napisane wbite do dowodu rejestracyjnego że masz hak to znaczy ma być zapis " samochód może holować przyczepę" i podpis lub pieczątka teraz dokładnie nie pamiętam to lub to. 🙂 <!-- s:) -->

  • Ja mam oryginalny hak z wycięciem w zderzaku i mocowaniem kulowym

  • Witam!

    Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim za komentarze, nie było mnie kilka dni, więc nie napisałem wcześniej! 🆗 <!-- s🆗 -->

    Nieco poczytałem o tej kwestii i chyba jednak zdam się na specjalistów, zwłaszcza że jak wspomniał kolega omron i tak będę musiał mieć świstek o badaniu technicznym. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby zamontowali mi mój hak (oryginalny do Fabii, bez wycinania czegokolwiek w ASO), czy koszta mnie zagną?

    Tomuś - niestety nie mam dostępu, nie wiesz, czy jest to gdzieś w Sieci? Albo może miałbyś możliwość wrzucenia fotek? :hyhy:

    Pozdrawiam
    Łukasz

    PS. Czy coś takiego jest ok? http://skodaczesci.pl/oferta/czesc.php?id=363# (zdjęcie: http://skodaczesci.pl/photo/363_1242644093_P5180004.JPG) Hmm to jest chyba hak "niezdejmowalny"?

  • Luku - ten hak ma aż cztery śruby do mocowania i to przykręcane od spodu auta,za dużo roboty i niewygodnie. Mój hak jest z http://www.tmt.biz.pl<!-- w --> zerknij tam może Ci coś podpasuje. Ew.napisz do nich lub zadzwoń-tam będzie adres biura.

    omron

    p.s. założyć może każdy , nawet żony siostry szwagra syn- ale badanie to tylko na stacji.
    specjaliści od montażu tego nie zrobią.

  • Luku na razie nie mam dostępu do skanera 😞 i nie mogę Ci tego ze skanować ale mogę Ci to opisać na maila wraz z obrazkami 🙂 . Jeżeli chcesz to odpisz mi . W sieci poszukam zaraz tego może to znajdę jak znajdę to wstawie linka. 🙂 <!-- s:) -->
    Pozdrowienia. 🙂

  • Polecam Ci Luku dzisiejszy motor a w nim praktyczne porady na temat haka . Jest tam podane przykładowe ceny haków i jest fabićka 1

  • [quote="TOMUŚ"]Polecam Ci Luku dzisiejszy motor a w nim praktyczne porady na temat haka . Jest tam podane przykładowe ceny haków i jest fabićka 1[/quote]

    aaa
    Kurde, nie było mnie na necie, ten Motor to tygodnik?

    Meil poszedł.

  • Sorry nie wiem 😞 <!-- s:( --> ale raczej tak czyli jest tygodnikiem
    Skocz do marketu może gdzięs w kącie będzie ten numer 🙂

  • Odkurzę temat i mam prośbę do wszystkich tych, którzy montowali u siebie samodzielnie haki holownicze.

    Po pierwsze, montaż hardware'u, czyli samego haka problemem dla mnie mam nadzieję, nie będzie. Przykręcenie 4 śrub jak się ma kanał to chyba nic strasznego, jeśli wszystko pasuje. 🙂 <!-- s:) -->

    Ale po drugie, czytałem trochę na forum o montażu wiązki elektrycznej, i tu już tak różowo nie będzie. 🙂 Wiem, że hak oryginalny gdzieś się wpina i działa, ale ja nie mam zamiaru wydawać fortuny na ori hak. 😛 Wiązkę będę musiał podpiąć sam, a to już może być kłopot. A po trzecie, chciałbym, żeby działała kontrolka od świateł przyczepy. Bo coś takiego chyba w Fabiach jest. 🙂

    Proszę o pomoc. 🙂

  • Jest kontrolka od kierunkowskazów przyczepy - żeby działała, pewnie trzeba będzie doprowadzić odpowiedni kabelek do samego licznika.

    pozdro

  • Jeśli przykręcisz hak to podpięcie kabli naprawdę nie jest problemem.Proponuję Ci skorzystaj z małej żaróweczki z przewodami i naprawdę szybko zlokalizujesz gdzie co jest we wtyku lamp tylnych.Ja poprowadziłem przewody z lamp do belki tylnej w cienkich rurkach "peszla"nie przetnie się nigdzie przewód.Kontrolki migaczy nie robiłem bo jak już mieć ,to kontrolki stopów,migaczy,pozycji a to już komplikuje układ.

    miłego montażu
    omron

  • podłączę się do tematu może trochę dziwne pytanie czy jak juz mam ten papierek ze stacji kontroli i idę do urzędu i to ...... i tu pojawia się moje pytanie

    czy jeśli auto jest zarejestrowane na ojca to czy cokolwiek załatwię czy musi być koniecznie właściciel mam papier ze stacji kontroli i tylko wpis wie ktoś na jakiej to jest zasadzie

    ps. wiem że jak załatwiałem przerejestrowanie z firmy leasingowej na ojca to dało rade z jakimś upoważnieniem (troch z tym "zachodu"było) czy w tej sytuacji będzie coś potrzebne czy tylko ten papierek i dokumenty auta

    przepraszam jeśli pytanie jest w nieodpowiednim temacie nie wiedziałem gdzie je umieścić

  • Proponuję żeby twój ojciec poszedł do wydziału komunikacji w um (urząd miasta). Jest wysokie prawdopodobieństwo, że szybko i bez problemów załatwi sprawę 🙂 <!-- s:) --> . W upoważnienia się nie baw bo to jest nie najlepszy sposób i jest to kłopotliwe (upoważnienie).
    A z drugiej strony każdy wie jacy są urzędasy z błahego powodu robią nie wiadomo jaką wielką sprawę. 😐
    Pozdro i życzę pomyślnego załatwienia sprawy i cierpliwości do rozmowy z urzędnikiem. 🙂

  • raczej musi być ojciec, lub upoważnienie dla Ciebie

    ale to też dużo zależy na jakiego urzędnika się trafi, z niektórymi to idzie wszystko załatwić a z niektórymi mało co się uda

  • enemik - rozwojowy temat - zadzwoń tam ,bo to tylko wpis do dowodu rej. !!! -badanie było na stacji diagnostycznej przez uprawnionego pracownika, opłacone ,i co jeszcze masz teraz upoważnienie opłacić !? a gdyby Twój Tato był teraz np. w USA -to co upoważnienie faxem,czy notarialnie ! nie daj się ,wg. mnie to można normalnie wpisać.Nie wiem czego urzędnik się może obawiać ? gdyby nawet pojazd był kradziony, to badanie techniczne na hak przeszedł tak?! czyli może ciągnąć przyczepę !

    omron

  • dzieki za odpowiedzi jutro będę dzwonił to może się dowiem dokładnie najprościej by było żeby ojciec poszedł tylko że godziny pracy urzędu są ......... a przed praca nie da się załatwić bo kolejki a po pracy już nie czynne a specjalnie zeby głupi wpis zdobyć brać wolne albo tłumaczyć się szefowi gdzie po co na co i dlaczego tak długo ale to są nasze kochane urzędy :wsciekly: :wsciekly: :wsciekly: <!-- s:wsciekly: -->

  • [b]Enemik[/b], gdybyś mógł, to daj znać, jak Ci poszło. 😉 Ja mam identyczny kłopot, z tym, że właścicielem jest dziadek, który raczej tej sprawy nie załatwi... 😕 <!-- s:/ -->

  • dam znać ale dopiero w poniedziałek bo jutro nie będę miał czasu na to wiec jak tylko coś się dowiem to wrzucę info 🙂 <!-- s:) -->