Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2] Spryskiwacze reflektorow i xenony

Temat utworzony · 84 Posty · 42941 Wyświetlenia
  • Coz zamarzylem sobie o spryskiwaczach do reflektorow do mojej Fabci (kazdy ma jakies marzenia 😄 ). Z tego co zauwazylem do Fabii 2 ogolnie nie ma zderzakow z miejscami do montarzu spryskiwaczy, jednak zauwazylem ze roomster (ten sam przod - co jak co siostrzany model) juz takie zderzaki ma. Prosba jest taka. Czy ktos moglby mi opisac krok po kroku co nalezy kupic i na co zwracac uwage przy takim "tunningu". Moze ktos zaproponuje lepsze rozwiazanie :hyhy: . Bede wdzieczny za pomoc i rady. :padam: <!-- s:padam: -->

  • Dołączam się do [b]Lord_Nikkon[/b]. Również by mi się to przydało - tym bardziej iż (X)Zenon w planach.

  • hehehehe ja juz mam :rotfl: <!-- s:rotfl: -->

  • jakies foto :hyhy: <!-- s:hyhy: -->

  • [b]Lord_Nikkon[/b], masz już spryski czy HID? Sam chciałbym zamontować HID;] Jeśli taki posiadasz mógłbyś powiedzieć gdzie kupiłeś, jakie wrażenia itp. Z góry dzięki.

  • Wrazenia - genialne :padam: <!-- s:padam: -->
    Montaz dokonany w zakladzie - niespecjalnie trudny jesli masz soczewki, nalezy pamietac o doddaniu kondensatorow zeby uniknac wystapienia podwojnego plusa podczas przejscia z trybu dlugich na mijania (brak kondensatorow = wylacznaie reflektorow podczas jazdy) :wstyd:

    spryskiwaczy jeszcz nie ma ale ostro nad tym pracuje bo sie przydadza :rotfl:

    namiar ponizej (firma o dobrej reputacji w kraku i ceny tez adekwatne) 😉
    http://moto.allegro.pl/item497350499_bi_xenony_h4_6000k_zestaw_bixenon_montaz_krakow.html

  • Rozumiem że to przykładowa aukcja do tego zakładu bo to jest H4 a my mamy H7? A czy mógłbyś zrobić zdjęcia lub film na jakieś nieoświetlonej drodze? Trochę daleko mam do Krk ale na wiosnę może trzeba zrobić sobie wycieczkę.

  • Jasne ze zrobie tylko musicie sie uzbroic w cierpliwosc do srody, bo wtedy bede mial dopiero aparat (matka poleciala do Meksyku) :zawstydzony: <!-- s:zawstydzony: --> .

    Poniewaz wczoraj dosc sie spieszylem i nie mialem okazji sie rozpisac dzis dam zadosc waszej ciekawosci 😉 .

    [b]Jakosc swiatla:[/b]

    Prawdziwa rewelacja :padam: . Mam wrazenie ze lampy (soczewki) w Fabii 2 zostaly zaprojektowane pod ksenony, a nie pod zwykle swieczki. Teraz dopiero mam zasieg swiatel do jakiego przyzwyczaily mnie poprzednie auta. Zeby bylo smieszniej, zakresy swiecenie nie zmienily sie wiec nie ma sily aby kogos oslepialy swiatla - kolejna przewaga soczewek nad lustrami :hyhy: . Katy swiecenie sa idealne i to bez zadnych regulacji. Ja osobiscie zakupilem ksenony 6000K, przyznaje maja w sobie nutke niebieskiego, ale kiedy sie rozgrzeja daja naprawde ladne biale swiatlo :rotfl: . Ogolnie jestem zadowolony, jednak jesli ktos chce byc bardziej tradycyjny przy bardziej zoltawym swietle polecam temp 4300K. :rotfl: Roznicy duzej nie ma, ale zawsze. Tak czy siak efekt jest powalajacy, zarowno jak siedzisz za kolkiem jak i wtedy jak patrzysz na auto z zewnatrz :orany:

    [b]Montaz:[/b]

    No tutaj tez moge cos nie cos napisac. Montaz polecam zrobic w serwisie. Jest ku temu kilka przeslanek:

    1. zeby zamontowac ksenony potrzeba uzyc specjalnych oprawek, nie ingeruja one w budowe samego reflektora ale pozwalaja stabilnie umiescic w obsadzie - tutaj panowie z Auto-Elektroniki dali wg mnie popis prawdziwej precyzji, sam bym prawdopodobnie nie dal sobie rady :padam: .

    2. Przed przetwornicami nalezy wlytowac po trzy kondensatory 200uF (szeregowo), aby wyeliminowac efekt podwojnego plusa. Jesli tego sie nie zrobi przetwornice beda sie wylaczac podczas przejscia z dlugich na mijania. 😕 Wynika to z tego ze zasilanie przeslony jest sprzezone z zasilaniem swiatel i podczas jej wylaczania (elektromagnesy) zwracany jest ladunek nagromadzony w uzwojeniu do czego przetwornice nie sa przystosowane do takich zmian napiecia. Efektem nie zamontowania elektoro magnesow jest z jednej strony chwilowe rozblysniecie swiatel jak w lampie blyskowej lub ich calkowite wylaczenie. :przestraszony:

    3. Na nasze szczescie "pojemniki" w ktorych sa swiatla sa tak duze ze mozna tam zmiescic cale oprzyrzadowanie, lacznie z przetwornicami i filtrami zakloceniowymi 😄 . Ja osobiscie mam przetwotnice cyfrowe i sie pieknie zmiescily bez jakich kolwiek przerobek reflektora (patrz gwarancja) 😛 . Wymaga to troche wprawy ale miejsca jest duzo i nie wywoluje to zadnych efektow ubocznych, bo temp wlasciwa reflektora jest nizsza niz przy normalnych swieczkach wiec nic sie nam nie potopi 🙂 .

    4. Cena bo to jest wazne - koszt lapm H7 to 299 zl. Nie sugerujcie sie nazwa Biksenon. Wy juz macie cale wyposazenie do obslugi ksenonow. Wkladacie tylko zarniki H7. Koszt monatrzu to ok 100 zl i zajmuje maks godzine (jak maja duzy ruch), ale wierzcie mi lepiej ich nie pospieszc jesli chcecie miec to zrobione porzadnie 😉 .

    5. Serwis - pierwsza klasa, mialem problem z tym ze jedna zarowka swiecila inaczej, panowie natychmiast i bez gadania mi wymienili komplet i jest git. Maja wlasny warsztat a goscie tam pracujacy to mili ludzie z naprawde duzym doswiadczeniem i checiami. Pelen szacunek :padam: .

    [b]Uzytkowanie: [/b]

    Swiatla dzialaja bosko i nie zauwazylem rozproszenia wiazki nawet jak mam zanieczyszczone reflektory (no na razie nie uswinilem specjalnie auta). Jedna uwaga jest taka. Ksenony musza sie nagrzac aby uzyskac pelna wartosc :hyhy: . Trwa to ok 10-15 sek w zaleznosci od temperatury na zewnatrz. Nie powoduja absolutnie zadnych zaklocen, czy to w radiu czy w CB (ost jezdzilem i sobie porzyczylem od kolegi). Roznic w spalaniu nie zauwazylem, bo jesli sa to marginalne, ale na plus ksenonow. Wg mnie bezpieczenstwo znacznie wzroslo bo wreszcie widac co sie dzieje na drodze, a jak sie zapusci dlugie to po prostu orgazm. Najwazniejsze dla mnie bylo aby nie oslepialy kierowcow z naprzeciwka ale przeprowadzilem testy z kolega i mowi ze nic a nic go nie oslepialo, no chyba ze puscilem po dlugich. :hyhy:

    Jedyny jaki teraz mam problem to to ze wszystkie pozostale swiatla w aucie wygladaja blado, zwlaszcza postojowki a niby sa od ksenonowych reflektorow z superba :hyhy:

  • Hmmm no to wycieczka do Krk obowiązkowo na wiosnę 😄 <!-- s:D --> czekamy na zdjęcia/filmy. Mógłbyś też zrobić zdjęcie pod maską jak to wygląda itp. Dzięki

  • Bez przesady.

    W Krakowie jest jeden jedyny sklep z takimi rzeczami ? 🙂 <!-- s:) -->

    pozdro

  • Hmm no to też racja. Ale trzeba poszukać zakładu który zrobi to profesjonalnie i zamontuje te kondensatory i będzie to działać dobrze a nie na odwal jak to ma bardzo często miejsce.

  • [b]michal.szewczykkk[/b], Pod maska nic nie zobaczysz - bo nic tam nie ma 😛 . Wszystko jest schowane w reflektorach 😛 <!-- s:P -->

    [b]zielarzlol[/b], Sklep nie jedynym ale jedyni ktorzy daja gwarancje na swoja robote na papierze. Po drugie sa tani. 😛

  • Jedynym w całej Polsce ? 🙂 <!-- s:) -->

    Nie wierzę, że nie ma równie dobrego zakładu gdzieś w okolicach Warszawy 😉

    pozdro

  • O no to profesjonalnie. No trzeba będzie poszukać. Jeżeli ktoś coś znajdzie niech da znać:)

  • Cześć,
    ja miałem HIDy Bixenon H4 6000K w Xsarze i tak jak ostrzegał mnie znajomy spaliła mi sie jedna żarówka po kilku miesiącach, warsztat nie chcial uznać gwarancji bo żarówki (absurd) to materiał eksploatacyjny!!! Kupiłem zwykłe H4 bez bi i dzialaly długo i dobrze ale nie mialem długich 😞 <!-- s:( -->
    Najlepiej mają się użytkownicy Fabek z soczewkami na żarówki H7 bo zmiana ogniskowej z krótkih na długi odbywa się poprzez elektromagnes reflektora a nie żarówki HID

    po gwrancji n pewno założę HIDy, ale to za niecale 2 lata 😞

  • [quote="Lord_Nikkon"]1. zeby zamontowac ksenony potrzeba uzyc specjalnych oprawek, nie ingeruja one w budowe samego reflektora ale pozwalaja stabilnie umiescic w obsadzie - tutaj panowie z Auto-Elektroniki dali wg mnie popis prawdziwej precyzji, sam bym prawdopodobnie nie dal sobie rady :padam: .[/quote]czyli to co jest w typowym zestawie hid nie wystarczy do precyzyjnego montażu? obsadki hid h7 wchodzą dokładnie w gniazda żarówek h7 - nie widzę tu miejsca dla żadnych dodatkowych nasadek czy podkładek.. :zdziwko: <!-- s:zdziwko: -->

    [quote="Lord_Nikkon"]2. Przed przetwornicami nalezy wlytowac po trzy kondensatory 200uF (szeregowo), aby wyeliminowac efekt podwojnego plusa.[/quote]to ma jak najbardziej sens. ale czy jesteś w stanie napisać/narysować jak dokładnie włączyć w obwód te kondensatory? 3 połączone ze sobą szeregowo kond. 220uF daja w sumie ok 73.3 uF pojemności wynikowej - jaki jest sens takiego łączenia? czy te kondensatory łączyć w szereg z przetwornicą czy równolegle do niej? jakie ma być napięcie pracy tych kond. ?

    [quote="Lord_Nikkon"]3. Na nasze szczescie "pojemniki" w ktorych sa swiatla sa tak duze ze mozna tam zmiescic cale oprzyrzadowanie, lacznie z przetwornicami i filtrami zakloceniowymi 😄 [/quote]no i to brzmi pieknie 😄 . rozumiem, że wziąłeś przetwornice typu slim (te chudsze i mniejsze). a o jakich filtrach p-zakłóceniowych piszesz? masz na myśli kondensatory z p. 2 czy jeszcze coś innego?

    [quote="Lord_Nikkon"]Jedyny jaki teraz mam problem to to ze wszystkie pozostale swiatla w aucie wygladaja blado, zwlaszcza postojowki a niby sa od ksenonowych reflektorow z superba :hyhy: [/quote]zrównać kolor hid-a możesz tylko ledem (np. [url=http://www.natea.pl/product_info.php?cPath=22_30&products_id=38]takim[/url]), żadna żarówka "ultra super hiper mega white" nie będzie miała takiej barwy.

    szkoda że do krakowa mam tak daleko, dlatego montaż będę raczej realizował samodzielnie bo w nie mam pojęcia kto w poznaniu może mieć doświadczenie w tego typu instalacjach.
    wrzuć jeśli możesz jakieś foty i opisz dokładniej te manewry z elektryką - na pewno takie info bardzo się przyda tym którzy mają w planach takiego moda :hyhy:

  • [b]nikon[/b], ja nadal mam gwarancje, ale mam zarowno dobry serwis skody, ktory powiedzmy tak - nie bedzie sie patrzyl na zarowki, bo zawsze moga powiedziec ze ich nie bylo jak przyjechalem na przeglad gwarancyjny, a po wtore na mojej gwarancji pisze tak:

    Gwarancja na przetwornice 24 miesiace
    Gwarancja na zarniki 12 miesiecy

    wiec ja sie nie boje zuzycia, a na pewno nie w ciagu 12 miesiecy. Zreszta zarniki to wydatek ok 100 zl za sztuke wiec jakiejs wiekszej tragedii nie ma :hyhy: <!-- s:hyhy: --> .

    [b]zielarzlol[/b], Wiesz ja wcale nie twierdze ze Auto-Elektronika jest najlepsza i jedyna na cala polske. Mowie tylko ze w okolicach Kraka jest the best. Warszawa to duze miasto wiec i zaklad sie porzadny znajdzie. Polecam Ci podgladac innych urzytkownikow drog z ksenonami i jesli to mozliwe zapytac sie ich gdzie montowali, to najlepszy sposob. 😉 Slyszalem ze na Slasku gdziesz w okolicach chyba Tych jest porzadny zaklad montujacy ksenony ale musialbym poszukac 😉

  • [quote="cosmos"]czyli to co jest w typowym zestawie hid nie wystarczy do precyzyjnego montażu? obsadki hid h7 wchodzą dokładnie w gniazda żarówek h7 - nie widzę tu miejsca dla żadnych dodatkowych nasadek czy podkładek.. [/quote]

    Powiem tak. Nie widzialem tego az tak dokladnie ale to byla zdecydowanie podkladka pod ksenony. Jakby to opisac? To byla cienka blaszka z zagietymi koncami pod katem prostym, goscie mi tlumaczyli ze obsadka zarnika jest inaczej zbudowana i potrzeba urzyc blaszki ktora bedzie siedziec w zatrzasku do ktorego normalnie wkrecasz swieczke H7 :super: . To wyglada podobnie jak kolnierz do zwyklej, ordynarnej H7. Dzieki temu zarnik stabilnie siedzi w obsadzie reflektora 😉 . Z moich obserwacji jak fachowcy to robili to musieli dosc sie nameczyc zeby dopasowac ta blaszke z jednej strony do zarnikow a z drugiej do mocowania w reflektorze. Moral z tego taki ze opisy na Allegro: zestaw HID w 30 min mozna wlozyc miedzy bajki :dobani: <!-- s:dobani: -->

    [quote="cosmos"]to ma jak najbardziej sens. ale czy jesteś w stanie napisać/narysować jak dokładnie włączyć w obwód te kondensatory? 3 połączone ze sobą szeregowo kond. 220uF daja w sumie ok 73.3 uF pojemności wynikowej - jaki jest sens takiego łączenia? czy te kondensatory łączyć w szereg z przetwornicą czy równolegle do niej? jakie ma być napięcie pracy tych kond. ? [/quote]

    Cholera nie jestem zbyt dobrym elektronikiem i mozliwe ze mi sie pomylilo szeregowe polaczenie z rownoleglym :zawstydzony: . Teraz juz sam nie wiem. Wiem ze te kondensatory maja niwelowac podwojny plus i widzialem jak goscie to lutowali ale jak to jest podlaczone to zywcem nie wiem i nie chce (z wiadomych przyczyn) grzebac przy tym, jesli bedziesz potrzebowal tej wiedzy to moge do nich zadzwonic i sie zapytac, bo nie chce robic tu mentliku. :] Tutaj wlasnie udawadnia sie twierdzenie jak chcesz miec cos zrobione dobrze nie rob tego sam bo spierniczysz ale idz do specjalisty :oczami: Jestem pewny ze sa tam trzy kondensatory po 200µF, bo si eich pytalem ale kurcze chcbys ze mnie pasy darl to ci nie powiem jak sa polaczone ze soba i w obwod zasilania. :zawstydzony:

    [quote="cosmos"]no i to brzmi pieknie . rozumiem, że wziąłeś przetwornice typu slim (te chudsze i mniejsze). a o jakich filtrach p-zakłóceniowych piszesz? masz na myśli kondensatory z p. 2 czy jeszcze coś innego? [/quote]

    Juz Ci pisze. Przetwornice typu slim oczywiscie, model na 2009 :super: . Budowa calego zestawu wyglada tak: Filt przeciwzakluceniowy (taka mala puszka) -> kondensatory -> przetwornica -> zarniki. Filtr ma za zadanie eliminowac trzaski jakie wystepuja podczas pierwszego wyladowania (ok 30 000 V) a pozniej w czasie pracy. Tyle wiem. Wiem rowniez ze to dziala :rotfl: Aha z tego co sie dowiedzialem to wiem ze w razie awarii przetwornicy filtr przeciw zakloceniowy stanowi bezpiecznik na wypadek powrotu wysokiego napiecia z powrotem do instalacji. Tak zeby nie zrobila sie z Ciebie frytka :rotfl:

    [quote="cosmos"]zrównać kolor hid-a możesz tylko ledem (np. takim), żadna żarówka "ultra super hiper mega white" nie będzie miała takiej barwy. [/quote]

    Szczerze mowiac juz sie bawilem ledami zanim kupilem ksenony i powiem ci ze jak zamowilem ultra white i nawet dzwonilem do nich zeby potwierdzic ze ma byc biala to wiesz co dostalem? Biala ale miala taka lune niebieska ze niech sie ksenony schowaja, wkurzylem sie i powiedzialem ze mam to w :cenzura: i zalozylem zarowki od ksenonow z Superba, jakos to wyglada ale nie ma co nawet porownywac 😕 . Ze tez nikt nie wymyslil ksenonow jako postojowki 😛

  • [quote="Lord_Nikkon"]To byla cienka blaszka z zagietymi koncami pod katem prostym, goscie mi tlumaczyli ze obsadka zarnika jest inaczej zbudowana i potrzeba urzyc blaszki ktora bedzie siedziec w zatrzasku do ktorego normalnie wkrecasz swieczke H7[/quote] czy to może być któryś z tych adapterów?

    • [url=http://www.allegro.pl/item536805691_adapter_adaptery_xenon_ksenon_h7_opel_vw_itp.html]aukcja 1[/url]
    • [url=http://www.allegro.pl/item535954951_adapter_adaptery_xenon_ksenon_golf_v_jetta.html]aukcja 2[/url]
    • [url=http://www.allegro.pl/item541320465_adapter_h7_philips_osram_d2s_d2r_xenon_2_szt_od_ss.html]aukcja 3[/url]

    [quote="Lord_Nikkon"]..te kondensatory maja niwelowac podwojny plus i widzialem jak goscie to lutowali ale jak to jest podlaczone to zywcem nie wiem i nie chce (z wiadomych przyczyn) grzebac przy tym, jesli bedziesz potrzebowal tej wiedzy to moge do nich zadzwonic i sie zapytac..
    ..Filt przeciwzakluceniowy (taka mala puszka) -> kondensatory -> przetwornica -> zarniki.[/quote]
    gdyby ci się udało zdobyć jakikolwiek dodatkowe info byłoby super 🆗 <!-- s🆗 -->

    • jak są połączone kondensatory?
    • jaki jest filtr p-zakł.?

    tak czy owak kiedykolwiek się spotkamy za podzielenie się wiedzą masz u mnie duże piwo :zdrowko:

  • Może to nie są żarniki H7 tylko np D2S w adapterze do H7?