Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] ABS?

Temat utworzony · 8 Posty · 1427 Wyświetlenia
  • Witam
    Dziś zaobserwowałem taką sytuację. Spadł pierwszy śnieg, auto nabyłem jakieś 4 miesiące temu, więc jeszcze nie miałem okazji stwierdzić tego, tymbardziej że nie miałem jeszcze auta z ABS, mianowicie...
    Jadę sobie drogą mniej uczęszczaną hamuję a tu mój hamulec zachowuje się dość dziwnie, tzn pedał hamulca jakby drgał, tzn mocno drgał, poczułem się strasznie nieswojo i dziwnie.
    Dopiero jak dojechałem do domu uświadomiłem sobie że może to być ABS
    Proszę o pomoc w tej diagnozie i jak mam zachowywać się kiedy mi się tak zacznie dziać tzn hamować jednostajnie do końca czy pulsacyjnie?
    Kontrolka ABS gaśnie po chwili od uruchomienia zapłonu i wydaje mi się żę podczas tego zdaerzenia nie włączyła się, czy tak ma być?

  • Witaj.
    Abs działa tak że jak mocno ciśniesz na hamulec to i koła się nie blokują czyli się ciagle kręcą tylko z coraz mniejszą ilością obrotów. Normalne jest że czujesz jakby pedał hamulca drżał czy kierownica drżała mocno. Wtedy widać że abs jest sprawny i działa. Nie hamuj pulsacyjnie bo abs głupieje - nie wie co robić . Hamuj tak że ciśniesz i trzymasz - wtedy jest prawidłowo. Chyba że kontrolka abs-u się zapali to wtedy trzeba ustalić co i jak jest nie tak że ta kontrolka się pali.

  • Dzięki za odpowiedź
    pzdr

  • pamiętaj, że ABS nie skraca drogi hamowania lecz ma umożliwić kierowcy sterowanie autkiem podczas hamowania. Nie dopuszcza do zablokowania kół co daje możliwość ominięcia przeszkody. Przy hamowaniu pamiętaj żeby wciskać pedał hamulca jak najmocniej tylko się da ponieważ tylko wtedy ABS będzie w pełni wykorzystywał swoje możliwości. Są jednak sytuacje w których ABS potrafi zrobić psikusa np na nierównej nawierzchni/tarki przed przejściami dla pieszych system ABS może odczytać taką nawierzchnię jako śliską i zacznie popuszczać siłę hamowania żeby rzekomo nie blokować kół co powoduje, że droga hamowania znacznie się wydłuża i możesz wpaść na np przejście. W takiej sytuacji trzeba puścić pedał hamulca (co tak jakby zresetuje odczyty ABS-u) i natychmiast wcisnąć go do oporu.

  • A to normalne że ABS strasznie hałasuje podczas działania ?? Jak jest bardzo ślisko i ABS działa to takie głośne pierdzenie słyszę podczas hamowania.

  • słychać takie coś i raczej to normalne 🙂 chyba, że jakoś bardzo głośno 😉 <!-- s;) -->

  • Przy hamowaniu to jest odgłos naturalny, więc nie ma się czego obawiać, raczej to "pierdzenie" jest nie do zniesienia :[ . Co do moich obaw do hamowania, to autko sprawdziłem na śniegu i powiem szczerze, że "jechało jak na sankach"Praktycznie, niby działało, ni działało. ABS ma swoje + i - a kontrolka ABS'u co nie kiedy świeci się podczas zapalenia samochodu, a tak to nie wyskakuje żadna kontrolka, czyli z diagnostyki, można oświadczyć, iż tak powinno być... 😉 <!-- s;) -->

  • podczas działania słychać stuki to normalne według mnie 🙂 <!-- s:) --> ale może być "pierdzenie"