Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Ogrzewanie - temat zbiorczy

Temat utworzony · 71 Posty · 15986 Wyświetlenia
  • Ponieważ teraz ukres zimowy sprzyja korzystaniu z ogrzewania, zauważyłem pewną prawidłowość. Jadąc dłużej samochodem, regulator temperatury pozwala tylko na wlot zimnego powietrza lub gorącego. Nie ma pośrednich ustawień. Pojechałem z tym problemem do ASO i za pierwszym razem ponoć ustawili coś komputerowo, ale za drugim miły pan mechanik zaczął analizować problem i doszedł do wniosku, że wszystko jest OK. Problem w tym, że zawsze miałem ustawiony nawiew tylko na przednią szybę, a ponoć wtedy nie działa regulacja ogrzewania. Twierdzi, że w każdym innym ustawieniu nawiewu wszystko będzie działać jak należy. Tak ma być?

  • Czyli jak ustawisz nawiew na szybe, to masz dwie opcje, albo gorace albo zimne powietrze, tak??
    Musze to sprawdzic u siebie, z ciekawosci

  • [quote="mdr"]Problem w tym, że zawsze miałem ustawiony nawiew tylko na przednią szybę, a ponoć wtedy nie działa regulacja ogrzewania. Twierdzi, że w każdym innym ustawieniu nawiewu wszystko będzie działać jak należy. Tak ma być?[/quote]

    Nie prawda, że regulacja ogrzewania nie działa w każdym z czterech poziomów, natomiast prawdą jest, iż w ustawieniu na przednią szybę nie działa obieg zamknięty powietrza w samochodzie, z prostej przyczyny, bo zaparowała by przednia szyba i nie było widoczności 😛 .

  • [quote="MirekS"]
    Nie prawda, że regulacja ogrzewania nie działa w każdym z czterech poziomów, natomiast prawdą jest, iż w ustawieniu na przednią szybę nie działa obieg zamknięty powietrza w samochodzie, z prostej przyczyny, bo zaparowała by przednia szyba i nie było widoczności 😛 .[/quote]

    I MiraS pozamiatał 😄 <!-- s:D --> 😎

  • Dokladnie sprawdzilem u siebie, obojetnie na co ustawimy nawiew, regulacja dziala prawidlowo. Chyba cie chcieli zbyc.

  • [quote="Zygus"]Dokladnie sprawdzilem u siebie, obojetnie na co ustawimy nawiew, regulacja dziala prawidlowo. Chyba cie chcieli zbyc.[/quote]

    Właśnie byłem w innym ASO i tutaj też stwierdzili, że wszystko działa jak należy. W ustawieniu nawiewu na szybę ponoć tak ma być, że jest cieplejsze powuietrze i cieżko ustawić niską temperaturę, a w innym ustawieniu też może tak być. Tutaj zalecają przekręcenie pokrętła do temperatury maksymalnie w prawo, a później wrócić do żądanej temperatury, bo wtedy niby wróci wszystko do normy. Trochę domowe metody jak na serwis.

  • [quote="MirekS"]prawdą jest, iż w ustawieniu na przednią szybę nie działa obieg zamknięty powietrza w samochodzie[/quote]
    Mając włączony obieg zamknięty wyłącza się on gdy przekręcimy pokrętło nawiewu w pozycję na szybę, ale można go ponownie włączyć przyciskiem

  • [quote="kros"]Mając włączony obieg zamknięty wyłącza się on gdy przekręcimy pokrętło nawiewu w pozycję na szybę, ale można go ponownie włączyć przyciskiem[/quote]

    U mnie nei da sie wlaczyc obiegu zamknietego, jesli pokretlo jest ustawione na szybe

  • hmmm, to może to jest tak jak z tym obiegiem zamkniętym na wstecznym biegu - może tylko auta z klimą tak mają

  • [quote="Zygus"][quote="kros"]Mając włączony obieg zamknięty wyłącza się on gdy przekręcimy pokrętło nawiewu w pozycję na szybę, ale można go ponownie włączyć przyciskiem[/quote]

    U mnie nei da sie wlaczyc obiegu zamknietego, jesli pokretlo jest ustawione na szybe[/quote]

    Zgadzam się z [b]Zygusem[/b] nie da się, być może w autach z klimą jest inaczej jak sugeruje [b]kros[/b], ale to by się musiało wypowiedzieć parę osób co mają klimę jak u nich jest.

  • [quote="MirekS"]Zgadzam się z [b]Zygusem[/b] nie da się, być może w autach z klimą jest inaczej jak sugeruje [b]kros[/b], ale to by się musiało wypowiedzieć parę osób co mają klimę jak u nich jest.[/quote]

    Obieg zamknięty działa przy włączonym nawiewie na szybę w fabce z klimatyzacją.

  • Cześć,
    wracając do meritum pytania kolegi mdr, czy ktoś już zdiagnozował problem nawiewu. Mam Fabkę 5 lat. W wakacje wziąłęm od taty większe auto i dałem mu Fabkę na 2 tygodnie. Oczywiście nie ustąpił pierwszeństwa... :rozpacz: <!-- s:rozpacz: -->
    Autko podobno zrobione dobrze, ale ten nawiew. Jak jest skręcony całkowicie daje powietrze o temperaturze otoczenia, co w zimie nie jest zbyt przyjemne, a jak się tylko trochę podkręci regulacje to daje na maxxa. :mur:
    Może ktoś wie czy jest to robota dla ASO czy może mańkut sam coś zdziała
    DZIĘKI Z GÓRY ZA ZAINTERESOWANIE

  • moze tulejke regulacji otwarcia nagrzewnicy zle zamontowali.
    Uklad dziala tak, ze od pokretla idzie sprezynka, ktorej koncowka wchodzi w plastikowa spiralke umieszczona poziomo, nastepnie ta spiralka reguluje zebatke w ukladzie pionowym otwierajac tym samym dysze. Jest to wmontowane nad pedalem gazu, ale ladne dojscie do tego jest dopiero po demontazu calego spodu kokpitu. (lewa oslona nad nogami, srodkowy panel i schowek).

    Cieple powietrze jest dozowane stamtad wiec tylko tu szukalbym przyczyny. A moze dysza uszkodzona, moze zeby polamane na zebatce.
    Przyczyn mozna szukac wiele - najlepiej samamu sprawdzic i nie jezdzic do zadnego aso.

    Elektronika nie ma nic tu do rzeczy,bo jest to uklad mechaniczny, no chyba ze klima jest inaczej rozwiazana (nie mialem jeszcze fabii z klima w swoich szponach 🙂 <!-- s:) --> )

  • [quote="Hildek"]Elektronika nie ma nic tu do rzeczy,bo jest to uklad mechaniczny, no chyba ze klima jest inaczej rozwiazana (nie mialem jeszcze fabii z klima w swoich szponach [/quote]
    Klima jest inaczej rozwiązana. Bo automatycznie podtrzymuje ustawioną temperaturę - pokrętło ogrzewania wyskalowane jest w stopniac C
    Komputer klimy na podstawie sygnałów z czujników temperatury w kabinie i na zewnątrz steruje silnikiem krokowym, który z kolei steruje mechanizmem (niestety plastikowym) zębatek i przepustnic.

    Powyżej masz linka do tematu, w którym z kolei dałem linka do opisu problemu.

  • [quote="kros"][quote="Hildek"]Elektronika nie ma nic tu do rzeczy,bo jest to uklad mechaniczny, no chyba ze klima jest inaczej rozwiazana (nie mialem jeszcze fabii z klima w swoich szponach [/quote]
    Klima jest inaczej rozwiązana. Bo automatycznie podtrzymuje ustawioną temperaturę - pokrętło ogrzewania wyskalowane jest w stopniac C
    Komputer klimy na podstawie sygnałów z czujników temperatury w kabinie i na zewnątrz steruje silnikiem krokowym, który z kolei steruje mechanizmem (niestety plastikowym) zębatek i przepustnic.

    Powyżej masz linka do tematu, w którym z kolei dałem linka do opisu problemu.[/quote]

    Dobrze wiedziec 🙂 <!-- s:) -->

  • Witam,
    odnośnie ogrzewania w Fabii jest sporo tematów ale przeszukując forum nie natknąłem się niestety na opis dokładnie takiego problemu.
    Otóż mam kłopot z ogrzewaniem, całkowity.
    Mimo, że silnik osiąga temperaturę pracy mimo kręcenia pokrętłem temperatury (auto z klimą) nic się nie dzieje. Powietrze leci ledwo ciepłe, bardziej ciepłe jak dmucha się "na klatę".
    Może to te słynne "przepustnice" ale opisywane na forum problemy są inne, czytałem o minimalnym lub maksymalnym poziomie grzania, u mnie nie grzeje praktycznie wcale.
    Płyn chłodzący sprawdzałem i mam nawet z 0,5 cm ponad poziom max więc nawet za dobrze zalany.

  • Może linki sterowania albo jakaś część pokrętła w środku się uszczerbiła i teraz się nie dokręca

  • Prawdopodobnie [url=http://www.fcp.pl/forum/viewtopic.php?t=6025]TU[/url] masz odp na swoje pytanie.

  • mam problem podczas postoju a dokładnie podczas pracy silnika na wolnych obrotach nie działa ( nie leci) ciepłe powietrze Gdy podnisę (dodam Gazu ) powietrze po chwili znowu leci ciepłe czy ktoś ma jakiś pomysł