Witaj na forum Fabia Club Polska

[F2FL] TSI - Rozrząd

Temat utworzony · 518 Posty · 154831 Wyświetlenia
  • w 1,2 tsi 8V do 2011 dawali stary łańcuszek rozrządu- cieńszy z inna konstrukcją niż jest teraz i było kilka przypadków przeskoczenia... od czerwca 2011 czyli rok modelowy 2012 silniki zaczęły wychodzić właśnie ze wzmocnionym łańcuchem i innej konstrukcji i wychodzi do dziś. Najnowsze 1,2 tsi 16V wychodzą od teraz w fabii III i są na pasku.

  • Warto dodać, że w ramach gwarancji wymieniali słabszy łańcuch na mocniejszy, w związku z oszczędnościami przeszli pewnie na pasek, raz że sama część tańsza, a dwa że konieczne są częstsze wymiany, więc serwis ma szansę zarobić 😉 <!-- s;) -->

  • [quote="ensai"]....... W f3 prawdopodobnie w ogóle nie będzie 1.2 tsi - będzie 1.0 i nie wiadomo czy będzie na łańcuchu czy pasku (raczej to drugie)[/quote]
    niestety - ale są silniki TSI w F3 w mocach nawet 110KM. :cwaniak: <!-- s:cwaniak: -->
    jaką moc będzie mieć F3 RS - tego jeszcze nie wiem.

  • [quote="kapi"][quote="ensai"]....... W f3 prawdopodobnie w ogóle nie będzie 1.2 tsi - będzie 1.0 i nie wiadomo czy będzie na łańcuchu czy pasku (raczej to drugie)[/quote]
    niestety - ale są silniki TSI w F3 w mocach nawet 110KM. :cwaniak: <!-- s:cwaniak: -->
    jaką moc będzie mieć F3 RS - tego jeszcze nie wiem.[/quote]

    RS nie będzie oferowany w F3 na zbyt małą popularność w F2

  • [quote="jarek79pl"]
    RS nie będzie oferowany w F3 na zbyt małą popularność w F2[/quote]

    skąd ta pewność ? - info z fabryki czy od sprzedawcy ?

  • Było już info w jakimś artykule też gdzieś coś czytałem.Była za dużą konkurencją dla Polo GTI.

  • Zawsze idzie zrobić swapa na 1.8 TSI 😄 <!-- s:D -->

  • Wejdzie tam ta jednostka?

  • Jest możliwe że tak 🙂 <!-- s:) -->

  • Mam do Was pytanie, szczególnie do tych, którym wymianę rozrządu udało się wymusić na ASO.

    F2 z początku 2011 roku, silnik CBZA. Rozrząd wyje sporadycznie odgłosy podczas rozruchu. Zdarza się do od czasu do czasu, częściej gdy jest zimny silnik, ale nie tylko. Na ciepłym też warknąć potrafi. To co obserwuję brzmi tak samo jak na poniższym filmiku z YT:

    [url]https://www.youtube.com/watch?v=6IKhqlSNPFE[/url]

    Czy ktoś miał u siebie podobnie i udało mu się nakłonić ASO do wymiany? Wiem, że u niektórych warczy cały czas... 😉 <!-- s;) --> Próbowałem to kilkakrotnie pokazywać specom z ASO na Grochowskiej w Warszawie, ale byłem zbywany tekstami w stylu "ten typ tak ma". Gwarancja dawno przeminęła, ale z tego co wiem niektórym udaje się nakłonić centralę Skody (za pośrednictwem rozgarniętego i chętnego do pomocy ASO) do częściowego zrefinansowania wymiany tego gównianego łańcuszka. Pytanie nasuwa się jeszcze jedno: czy tego typu krótkie warknięcia mogą być groźne...?

    Znajomy mechanik (który pracował kiedyś w ASO VW) twierdzi, że w przypadku silników z łańcuchem może się tak zdarzać, że napinacz potrzebuje chwili na złapanie ciśnienia oleju i odpowiedniego naprężenia łańcucha. Mam więc dylemat, szturmować wymianę (ewentualnie wymienić na własny koszt) czy na takim etapie nie przejmować się tymi pojawiającymi się od czasu do czasu hałasami.

  • [quote="jacekpk"]Mam do Was pytanie, szczególnie do tych, którym wymianę rozrządu udało się wymusić na ASO.

    F2 z początku 2011 roku, silnik CBZA. Rozrząd wyje sporadycznie odgłosy podczas rozruchu. Zdarza się do od czasu do czasu, częściej gdy jest zimny silnik, ale nie tylko. Na ciepłym też warknąć potrafi. To co obserwuję brzmi tak samo jak na poniższym filmiku z YT:

    [url]https://www.youtube.com/watch?v=6IKhqlSNPFE[/url]

    Czy ktoś miał u siebie podobnie i udało mu się nakłonić ASO do wymiany? Wiem, że u niektórych warczy cały czas... 😉 <!-- s;) --> Próbowałem to kilkakrotnie pokazywać specom z ASO na Grochowskiej w Warszawie, ale byłem zbywany tekstami w stylu "ten typ tak ma". Gwarancja dawno przeminęła, ale z tego co wiem niektórym udaje się nakłonić centralę Skody (za pośrednictwem rozgarniętego i chętnego do pomocy ASO) do częściowego zrefinansowania wymiany tego gównianego łańcuszka. Pytanie nasuwa się jeszcze jedno: czy tego typu krótkie warknięcia mogą być groźne...?

    Znajomy mechanik (który pracował kiedyś w ASO VW) twierdzi, że w przypadku silników z łańcuchem może się tak zdarzać, że napinacz potrzebuje chwili na złapanie ciśnienia oleju i odpowiedniego naprężenia łańcucha. Mam więc dylemat, szturmować wymianę (ewentualnie wymienić na własny koszt) czy na takim etapie nie przejmować się tymi pojawiającymi się od czasu do czasu hałasami.[/quote]

    Ja bym tych ze Skody cisnął do ostatniej kropli. Nie patrz na to że krótkie czy długie warknięcia - mają to zrobić i chu.
    Ja robię tak że zanim ruszę to czekam aż obroty mi się obniżą do 800 i wtedy ruszam.
    Oglądałem ostatni odcinek auto mobil na Vox-ie i tam był wątek o TSI i łańcuchu w nim . Fakt jest taki że program jest po niemiecku ale jest bardzo ciekawy.
    Życze powodzenia w walce 🙂

  • Nie baw się z ASO, wal do centrali przez formularz kontaktowy na stronie Skody. Z doświadczenia powiem, że centrala jest bardzo skuteczna i reaguje na zgłaszane problemy. ASO dostaje chyba niezłą reprymendę, bo kontakt z ich strony jest od razu.

  • 1,2 TSI 16V ma pasek tylko dlatego że łańcuszek byłby za długi albo musiały by być 2 łańcuszki więc dlatego dali pasek

  • Dzięki za radę Panowie. Zatem lada dzień napiszę i wyślę pismo do centrali Skody. Mieliście na myśli tę w Polsce (Poznań) czy bezpośrednio walić do Pepików?

    Ja też czekam aż obroty spadną do 800, tym bardziej że praca na podwyższonych obrotach trwa krótko.

    Jako ciekawostkę podrzucam film z testu Octavii RS, który dziś obejrzałem. Pokazane jest tam jej odpalanie. Jak na moje ucho krótkie warknięcie słychać również w 2.0 TSI... [url]http://youtu.be/jW2LB-GoblI?t=2m55s[/url].

  • Pisz do polskiej centrali

  • Najpierw bym pisał do Poznania. Jeśli by to nic nie dało to wtedy do Mlada boleslav (Czechy). Jeśli Czechy nie pomogą to wtedy do chyba Darmstadt (Niemcy).
    W przypadku pisania wiadomości z granice to musi być to w ich ojczystym języku i dokładnie opisana sprawa, bo inaczej Cię z ignorują.

  • [quote="granit"]Pisz do polskiej centrali[/quote]
    Znając życie "Antoninek" i tak odeśle do serwisu.Napisz do centrali, a jak to nie pomoże to uderzał bym do Turbo Kamera (TVN Turbo).

  • To po czesku raczej nic nie napiszę... prędzej wymienię ten rozrząd na własną rękę... 😉 <!-- s;) -->

    Przygotowując się do komunikacji z centralą Skody wykonałem studium łańcucha dla silnika 1.2 TSI. Znalazłem bardzo ciekawy post na włoskim forum Audi A1 ([url]http://a1.audi.club.forumfree.it/?t=69339806[/url]). W oparciu o translator można dowiedzieć się co następuje:

    Są trzy zestawy rozrządu do silnika 1.2 TSI/TFSI (CBZA 86KM, CBZB 105KM, CBZC 90KM):

    [b]03F 198 158[/b] (oryginalny zestaw fabryczny stosowany podczas pierwszego montażu);
    [b]03F 198 158 A[/b] (zestaw naprawczy zgodny z silnikami wyprodukowanymi do dnia 6/11/2011);
    [b]03F 198 158 B[/b] (zestaw naprawczy zgodny z silnikami wyprodukowanymi po dniu 7/11/2011).

    Łańcuch stosowany początkowo ([b]03F198158B[/b]) był zbyt słaby i miał tendencję do przedwczesnego wydłużania się, co powodowało powstawania metalicznych odgłosów, strat mocy, zwiększonego zużycia paliwa, wstrząsy, a co najgorsze – mogło powodować uszkodzenie silnika z powodu kolizyjności zaworów tłokowych.

    W związku z powyższym koncern opracował nowy łańcuch ze „wzmocnioną siatką” i oznaczony numerem [b]03F109158K[/b]. Różnice pomiędzy starym (z prawej) i nowym łańcuchem (z lewej) obrazuje zdjęcie z włoskiego forum:

    [img]http://i1286.photobucket.com/albums/a613/ilfichissimodelbaseball/timingchain-new-old_zpsba4fb18c.jpg[/img]

    Silniki, w których zastosowano wzmocniony łańcuch mają następujące oznaczenia:

    CBZ* 462774 (prod. Mlada Boleslav);
    CBZ* 714253 (prod. Salzgitter);

    Od czerwca 2011 nowy łańcuch został wprowadzony do montażu. Zastosowano również nową osłonę rozrządu wyposażoną w cztery zęby zapobiegające przeskoczeniu łańcucha (numer osłony pierwotnej: [b]03F109210C[/b], numer osłony zmodyfikowanej: [b]03F109210D[/b]).

    [img]http://i1286.photobucket.com/albums/a613/ilfichissimodelbaseball/fe358b7ac168_zps19998853.jpg[/img]
    [img]http://i1286.photobucket.com/albums/a613/ilfichissimodelbaseball/post-32075-0-93783900-1361108346_zps6b2649d8.jpg[/img]

    Zestaw ten rozwiązuje problem awarii silnika, ale nie rozwiązuje problemu metalicznych odgłosów wynikających z napinacza hydraulicznego, który z biegiem czasu i przejechanych kilometrów i ilości zapłonów ma tendencję do walki z szybkim napełnieniem ciśnieniem oleju podczas rozruchu na zimno. Takie odgłosy nie są objawem uszkodzenia silnika. Łańcuch o wzmocnionej konstrukcji nie rozciągnie się, zapewniając pozostanie silnika w fazie i zabezpieczy go przed samodestrukcją.

    Hałas ten musi być uważany za normalną cechę wszystkich silników 1.2 TSI wyprodukowanych po 11.06.2011!

    Od 11.07.2011 roku została wprowadzona do produkcji nowa wersja bloku silnika oznaczona numerem [b]03F103101B[/b]. Wraz z nią zastosowano nowe komponenty rozrządu, całkowicie zmienione i kompatybilne tylko z nową wersją bloku silnika. Wraz z tą zmianą wprowadzono nowy napinacz – dla odróżnienia jest on koloru czarnego, wykonano go z innych materiałów, zmieniły się też jego wymiary, co obrazuje zdjęcie z włoskiego forum (z lewej napinacz stary, z prawej poprawiony):

    [img]http://i1286.photobucket.com/albums/a613/ilfichissimodelbaseball/3602548_zpsea9c352b.jpg[/img]

    Wprowadzono też nowy łańcuch o powiększonej o kilka mm szerokości ([b]03F109158G[/b]). Do nowego łańcucha zastosowano także odpowiednio poprawione prowadnice opatrzone numerami: [b]03F109509F[/b] i [b]03F109469E[/b]. Zmiana paska wymusiła zmianę koła rozrządu. Nowe wykonane zostało z innych materiałów, poprawiono też konstrukcję zębów. Na poniższym obrazku obydwa koła, stare i nowe:

    [img]http://i1286.photobucket.com/albums/a613/ilfichissimodelbaseball/Pignoniaconfronto_zpsf26b6fb9.jpg[/img]

    Nabywcy aut koncernu VAG z silnikiem 1.2 TSI/TFSI wyprodukowanych po 11.07.2011 nie powinni mieć problemów w wydłużaniem łańcucha, ani hałasem podczas zimnego startu.

    Każdy, kto posiada kabel VAG i oprogramowania VCDS może kontrolować kąty nachylenia zaworów. Można w ten sposób sprawdzić stan wydłużenia łańcucha, w odniesieniu do tych wartości :

    Loc&#46;	Actual
    270	8,3750
    271	-0,1250
    272	7,3125
    273	0,0625
    274	9,6250
    275	1,1250
    276	7,9375
    
    

    Jeśli wartości te są wyższe niż 2-3 stopnie oznacza to proces wcześniejszego wydłużenia łańcucha. Należy go wymienić najszybciej jak to możliwe, by uniknąć uszkodzenia silnika.

    [b]#########[/b]

    Tyle udało mi się zrozumieć z tłumaczonej lektury włoskiego wpisu.

    Na koniec dorzucę małe „how to” z Youtuba odnośnie łańcucha:
    Demontaż rozrządu w 1.2 TSI: [url]https://www.youtube.com/watch?v=uht2ROfERuw[/url]
    Wyciągnięty łańcuch: [url]https://www.youtube.com/watch?v=XMg5xJYswXc[/url]

  • lekturka fajna 🆗 <!-- s🆗 -->
    Jakbyś chciał/musiał korzystać z pomocy skody w mlada boleslav to znam kobietę która zna dobrze czeski i za €€€ przetłumaczy ci tą skargę/problem.

  • [b]TOMUŚ[/b] dzięki za propozycję. Zobaczymy co tam Poznań wymyśli. Nie omieszkam im przy tej okazji opisać mojego przypadku, jak ASO z Grochowskiej dopiero za czwartym razem uporało się (i to częściowo) z problemem rozładowywania akumulatora przez zamontowany przez nich alarm. Temat łańcucha zgłaszałem im (podobnie jak alarm) jeszcze na gwarancji - nic z tym nie zrobili. Pomysł z Turbo Kamerą też miałem. Rzecz tylko w tym, że na bojach minie mi kolejny rok... w trakcie którego łańcuszek różne rzeczy może zrobić...

    p.s. jak się czyta historię ewolucji układu rozrządu w 1.2 TSI to nasuwa mi się od razu pytanie ile tego typu bubli zrobili projektując pierwszą wersję Fabii 3. Dali tam co prawda pasek zamiast tego feralnego łańcucha, ale i tam można bez problemu wymyślić "lewy" napinacz 😉 <!-- s;) -->