Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1, F2, F3] DAB+ - cyfrowe radio w mojej fabce

Topic created · 1 Posts · 935 Views
 • Cześć wszystkim.

  W tym temacie zrobimy cyfrowe radio DAB, DAB+. Temat głównie się tyczy nowszych wersji Skoda car audio ale i tych starszy też oraz nie oryginalnych radii. Zrobimy to za pomocą przejściówki.
  Co się tyka nie ori radioodbiorników. W tym przypadku są 2 wyjścia. Jedno zmienić radio na takie z DAB+ czy DAB lub drugie kupić przejściówkę. Ceny przejściówek się zmieniają więc nie będe podawał cen.
  Jeżeli mamy do dyspozycji tylko aux to krąg możliwości zawężony. Wtedy mamy wybór:

  1. Albrecht DR 57
  2. pure dab+
  3. alpine EZi - dab - bt
   Podłączenie jest proste. Podłączamy antenę do dab+, zasilanie (może być z usb) i kabel jack - jack. Producenci zwykle proponują lub dają w zestawie anteny pasywne naklejane na szybę. Niestety te anteny są nie wiele warte . Może po nadajnikiem coś złapią. Antena musi być aktywna, wtedy jest pewność że stacje radiowe DAB+ będą w dobrym stanie (wysoki poziom sygnału). Anteny przyklejane do szyby aktywne są strasznie punktowe i miejscowe. Na nich mało kiedy zdarza się aby antena złapała dalszą stację. Do nie ori radioodbiorników np. pioneer, kenwood, alpine itp. można zastosować ori antenę 6R0 035 501A i problem antenowy z głowy. Sygnał bardzo dobry. Biała fakra to FM a czarna to DAB

  Ja osobiście zrobiłem tak ori antena i wymiana radia na takie z DAB+ . Łapie stacje nawet oddalone o 100 km. Wszystko zależy od miejsca w którym się jest

  Przy ori radiu z usb np. bolero czy swingi możliwości są większe. Tu pochylę się nad tunerem dab+ firmy dension. Jest on najbardziej uni z wszystkich tunerków zewnętrznych co widziałem. Podłączenie jest przez usb. Trzeba pobrać z strony producent plik obsługujący dane radio. To głównie chodzi o fabryczne radia. Wiele odbiorników dension obsługuje ale nie wszystkie. Nie obsługuje tych najprostszych np. blues. Nic nie pisze czy dension obsługuje swingi z F3. Od bolera w górę obsługuje wszystko.
  W przypadku densiona jest możliwe obsługiwanie z kierownicy radia co jest na plus. Niestety rds, tp, ta itp nie chodzą. Stacje radiowe są w postaci mp3.
  Obecnie pracuję nad tym aby do densiona zrobić ori antenę 6C0 035 501N.
  Producent densiona dopuszcza aktualizacje czyli ulepszenia.
  Montaż densiona jest prosty bardzo. Podłączamy antenę oraz usb i gotowe.
  We wszystkich tych tunerach wejście antenowe jest na wtyczkę smb. Więc trzeba troszkę pokombinować. Założenie ori antena.

  1. kupić kabel fakra - smb
  2. kupić kabel fakra - fakra i przejściówka fakra - smb
  3. kupić kabel fakra - fakra. Z jednej strony zdjąć obudowę i zostawić sam środek
  4. kupić polecaną antenę aktywną przez producenta.

  Jakość stacji radiowych w systemie DAB+ jest dużo lepsza niż na FM. Pomału komercyjni nadawcy też wchodzą w DAB+. Teraz w kilku województwach są nadawcy publiczni oraz nadawca komercyjny.

  tunerki DAB+:

  • albrecht dr 57
  • dension dab+u
  • pure dab+
  • alpine EZi - DAB - BT

  oto mamy wyniki prac:
  https://uloz.to/!TaKqiMkKZ2QB/20190509-202355-mp4<!-- m -->

  https://uloz.to/live/!87vKQad68Hw0/20190224-124507-mp4

  Hasło dla zarejestrowanych użytkowników lub klubowiczów, z minimalną ilością postów 25.

Log in to reply