Witaj na forum Fabia Club Polska

Problem z odbiorem stacji radiowych - jak ustalić przyczynę?

Temat utworzony · 4 Posty · 5509 Wyświetlenia
  • Witam serdecznie.
    Pisałem już podobny post, jedna nikt nie udzielił mi odpowiedzi, dlatego też ponawiam i nieco zmieniam pytanie.
    Mam Skodę Fabię I kombi z 2002r. i ogromny problem z odbiorem stacji radiowych.
    Od razu po zakupie samochodu wymieniłem radio fabryczne na "zwykłe" radio Pioneer.
    Niestety radio odbiera mi tylko 2-3 stacje, które po przejechaniu kilku kilometrów i tak się gubią.
    Zgodnie z sugestiami podłączyłem separator.
    Niestety sytuacja jest dokładnie taka sama - nie się nie zmieniło.
    Radio bez czy też z separatorem gra tak samo.
    Przeczytałem na forum, że może to być wina uszkodzonego wzmacniacza antenowego.
    Czy można w jakiś sposób ustalić, gdzie leży przyczyna tak słabego odbioru?
    Nie mam już niestety oryginalnego radia i nie chciałbym w ciemno kupować nowej anteny.
    Czy mogę sprawdzić separator lub antenę (wzmacniacz) bez konieczności jej demontażu?

  • Cześć.

    Wzmacniacz antenowy jest w stopce anteny. To co jest przykręcone do karoserii. Zdarza się że po kilku dobrych latach wzmacniacz koroduje i jest kapica. Dzieje się właśnie tak jak Tobie, że tylko te mocne stacje łapie a reszty nie.

    Sprawdź czy Ci do sepatratora +12V. U mnie jest to rozwiązane tak , że mam te napięcie z power anteny podłączone do separatora.

    Skontroluj stan masztu antenowego ("bacika"). Jeśli jest zaśniedziały to wymień to na nowy lub całą antenę.

    Jak najprościej sprawdzić antenę?
    Ano tak. Bierzesz zwykłą antenę samochodową , którą masz w domu pod ręką . Podłączasz ją do radia. Ustawiasz tą stację że wiesz , że napewno ją w tym miejscu odbierzesz. Wystawiasz antenę na zewnatrz lub ją trzymasz na zewnątrz. i widzisz czy ci gra czy nie 🙂 <!-- s:) -->

    Chyba że w twoim miejscu zamieszkania jest bardzo słaby sygnał. To wtedy pomaga wzmacniacz lub/i dłuższy bacik. To zawsze coś poprawi.

    Zobacz czy w radiu mas ustawione że masz antenę ze wzmacniaczem.

  • Tomku, bardzo dziękuję za pomoc.
    W radiu nie mam ustawień dot. anteny ze wzmacniaczem, ale dostosuję się do Twoich wskazówek i zrobię tak jak napisałeś.

    Mam już ostatnie pytanie z tym związane - czy jest jakaś zasada (rocznik auta, nr VIN, itp.) na podstawie której można określić jakim wtykiem kończy się kabel antenowy przy antenie/wzmacniaczu na dachu?
    Wiem, że można zdemontować podsufitkę i to sprawdzić, ale nie chciałbym robić tego dwa razy (1-podgląd wtyczki, 2-montaż anteny) z uwagi na fakt, że podobno podsufitka jest bardzo delikatna i lubi się łamać.
    Chciałbym tylko określić wtyk, ewentualnie kupić antenę i ją wymienić bez konieczności dwukrotnego demontażu podsufitki.
    Wiem, że w większości przypadków jest to wtyk typu RAKU2, ale nie mam pewności czy tak jest u mnie.

  • Według mnie tam powinna być jedna końcówka. Ona różni sie kolorem obudowy pinu. Poza tym to jest to wszystko tosamo.
    Jak chcesz to mam na sprzedaż antenę do fabci. Jakbyś był zaintetesowany to napisz mi PW (prywatna wiadomość).