Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] srzypienie w zawieszeniu

Topic created · 10 Posts · 2379 Views
 • Witam,
  Mam taki problem, że podczas wsiadania, wysiadania czy innych czynności np. na tylnej kanapie skrzypi mi zawieszenie. Czym moze to byc spowodowane i jak to zlikwidowac?

 • W czasie jazdy również masz czasem taki objaw?Jest to najprawdopodobniej zawieszenie, gumy stabikizatora.Objaw normalny przy takich temperatrach (guma zachowuje się inaczej niż w upały).

 • Dodam że to w cale nie musi być z tyłu;-)

 • Tak w czasie jazdy również czasami to występuje. Ok dzięki za rade 😉 <!-- s;) --> dodam tylko, ze to skrzypienie jest naprawdę mega głośne.

 • Potwierdzam jest głośne 😉 <!-- s;) -->

 • Niedawno miałem u siebie (F1 '07 1.4 16V) to samo.

  Objaw: gdy zrobiło się zimno i samochód podczas przejeżdżania przez nierówności, typu próg zwalniający czy jakiś dołek w nawierzchni, zaczął skrzypieć jak "stara furmanka".

  [b]Moje rozwiązanie:[/b]
  [i]Kierunek:[/i] ASO.
  [i]Cel:[/i] zakup dwóch gum stabilizatora, obejm i śrub.
  [i]Koszt:[/i] ~65 zł.
  [i]Wymiana:[/i] koszt 0 zł
  [i]Efekt:[/i] skrzypienie ustąpiło całkowicie. Na nowych gumach zrobiłem już ~6 tys km i problem nie wraca pomimo zimna 😉 <!-- s;) -->

  Odradzam jakiekolwiek kombinowanie z zamiennikami. Koszt części oryginalnych jest na tyle śmieszny, że zawracanie sobie głowy wyrobami firm trzecich (w szczególności z zatopionym parcianym pasem) nie ma najmniejszego sensu.

  Tak wyglądała fabryczna guma po przebiegu 150 tys km w zestawieniu z nową oryginalną:
  [img]http://images67.fotosik.pl/487/816377565382bbf5.jpg[/img]

 • Potwierdzam ori są tanie.Jedna uwaga.Niech komuś nie przyjdzie do głowy smarowanie tawotem lub innym ustrojstwem bo guma tego nie lubi.

 • [quote="Goldi"]Potwierdzam ori są tanie.Jedna uwaga.Niech komuś nie przyjdzie do głowy smarowanie tawotem lub innym ustrojstwem bo guma tego nie lubi.[/quote]
  300% racji - zero smaru na gumę. Gumy są spasowane bardzo ciasno i dopóki się nie wybiją (jak widać to na zdjęciach) to nie ma prawa skrzypieć. Delikatnie posmarować można wyłącznie gwint śrub i nic poza tym. Gdyby ktoś myślał, że zamienniki z pasem mogą być lepsze warto dodać, że zaczynają one skrzypieć wkrótce po założeniu (kilku znajomych się skusiło i każdy miał to samo - szybko kierował się do ASO).

 • Co do smarowania gwintów to dobrym rozwiązaniem jest srebrzanka.Co do gum to zachodzi reakcja chemiczna ze smarem.Jeśli już to silikon w sprayu można użyć.

 • Miałam taką samą sytuację i rzeczywiście był to problem z gumami stabilizatora.

Log in to reply