Witaj na forum Fabia Club Polska

Ukryty fotoradar robi zdjęcia kierowcom. Czy to legalne?

Topic created · 1 Posts · 1447 Views
 • – Strażnicy miejscy z Karlina urządzają polowania na kierowców! Fotoradar wożą schowany w samochodzie. Czy to zgodne z prawem? – pyta nasz Czytelnik.

  Fotoradaru przy drodze nie widać, ale nagle coś błysnęło. To możliwe? Oczywiście. Strażnicy miejscy z Karlina mają dwa samochody, w których – niczym Antonio Banderas w futerałach od gitary w filmie "Desperado” – chowają swoją broń. Broń wycelowaną w kierowców, którzy przekraczają prędkość. Fotoradar.

  – Czy to legalne? Przecież to polowanie na kierowców. Już nie chowanie się w krzakach, ale ukrywanie fotoradaru w zaparkowanym samochodzie – denerwuje się nasz Czytelnik. Auta, w których strażnicy przewożą fotoradary, są dwa. Służbowy opel vectra ma w folii, która przyciemnia tylną szybę, wycięty prostokąt. W to miejsce przystawiany jest obiektyw fotoradaru. Drugie auto to renault trafic, zarejestrowany na... strażaków ochotników.

  Potwierdza to Jarosław Langner, komendant karlińskich strażników. Iz marszu cytuje przepisy kodeksu drogowego: – Strażnicy miejscy mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu – informuje.

  – Dlatego wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Znaki informujące o możliwej kontroli prędkości są zamontowane na stałe. Na przykład w Gościnku – znak informuje, że kontrola jest możliwa na odcinku 500 metrów – tłumaczy komendant.

  Jarosław Langner nie widzi w takiej formie kontroli nic zdrożnego, a już na pewno nie zgadza się z określeniem "polowanie na kierowców”. – Wiele osób podkreśla, że złem jest robienie zdjęć kierowcom, którzy łamią przepisy i wystawianie mandatów. A czy zastanawiają się, jakie zło tacy kierowcy wyrządzają mieszkańcom miejscowości, przez które pędzą swoimi samochodami. Mieszkańcy chcą bezpiecznie przeprowadzić dziecko przez drogę i chcą, żeby auto po drodze jechało nie więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Bo takie są przepisy – zaznacza. Co ważne, kontroli prędkości z użyciem opla i renault będzie więcej. W Białogardzie natomiast nasi Czytelnicy zauważyli, że przy fotoradarze stoi zawsze czerwony, stary fiat 125p. Pytają, czy takie urządzenie może wozić prywatna osoba swoim pojazdem?

  – Fotoradar wożony jest zawsze przez nasz samochód służbowy – zapewnia Jan Połuboczko, komendant Straży Miejskiej w Białogardzie.

  Przyznaje jednak, zatrudnił dwie dodatkowe osoby, na umowę-zlecenie, do pilnowania fotoradaru. – Chodzi o to, by nikt tego urządzenia nie uszkodził. Zdarzały się już akty wandalizmu, więc wolimy się zabezpieczyć. Ten człowiek czasem też pomaga załadować fotoradar. Ale zaprzeczam, by go woził – odpowiada komendant. I dodaje: – Gdy on pilnuje fotoradaru, strażnicy mogą wypełniać inne ważne obowiązki, do których straż została przecież powołana – tłumaczy.

  Przy okazji zdradza, że liczba mandatów za przekroczenie prędkości w Białogardzie wzrosła. I to nawet kilkukrotnie. W weekendy zdarza się nawet kilka setek zdjęć. Rekordzista jechał przez miasto, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, ponad 130 km/h.

  ILE ZARABIAJĄ?
  Zebraliśmy przykłady kilku miejscowości z regionu i wpływów z mandatów. Dla porównania podajemy również roczne budżety gmin i miast, by można było ocenić, jak duży udział w nich mają pieniądze z kieszeni kierowców.
  Koszalin: dochody miasta to ponad 500 mln zł, w tym 250 tys. zł to pieniądze z fotoradarów;
  Gmina Darłowo: dochody to ponad 30 mln zł, w tym 500 tys. zł to pieniądze z fotoradarów;
  Malechowo: dochody gminy to 20 mln zł, nowy fotoradar, kupiony w tym roku, przyniósł za pierwsze półrocze 81 tys. złotych;
  Karlino: dochody miasta to 44,5 mln zł, fotoradar zarobił już 5,5 mln złotych;
  Biały Bór: dochody miasta to 25 mln zł, fotoradar zarobił ponad 6 mln złotych.
  Źródło: [url]http://regiomoto.pl/portal/zachodniopomorskie/ukryty-fotoradar-robi-zdjecia-kierowcom-czy-legalne[/url]

Log in to reply