Witaj na forum Fabia Club Polska

NOKIA CK-300 (v1.6) + kabel CA-138D

Temat utworzony · 13 Posty · 12489 Wyświetlenia
  • Witam,
    Temat możne nieco historyczny, jak i zestaw [b]NOKIA CK-300[/b], ale w końcu udało mi się dostać i przerobić kabel CA-113CU:
    [img]https://photos-3.dropbox.com/t/2/AADX_18VAPZK3vW1ceX9D5sAyos3et37Reo2POGtnqYDVA/12/29331813/jpeg/32x32/3/1449288000/0/2/CA-113CU.jpg/ENLiiRYYwoAKIAcoBw/hiiGQ9aAFW2nmqInDd73MVYXSwUFJwUdABe0fEgOD04?size_mode=3&size=1280x960[/img]
    na kabel [b]CA-138D[/b], niezbędny do aktualizacji zestawu NOKIA CK-300 do [b]wersji 1.6[/b].

    [u]Doświadczenia z aktualizacji:[/u]

    • wymagany komputer z [b]WinXP[/b] lub[b] Win7[/b],
    • wymagany port [b]USB 2.0[/b] (USB 1.0 ma zbyt mała wydajność prądową jak się okazało),
    • niezbędna jest instalacja [b]Nokia Car Cit Software Updater[/b] (co oczywiste),
    • ale także [b]Nokia PC Suite[/b] (ze wzg. na brakujące sterowniki),
    • w trakcie aktualizacji zestaw CK-300 musi mieć zasilanie 12V (przekręcona stacyjka lub zasilacz).
      Oprogramowanie (NCCSU) pozwala na wcześniejsze automatyczne ściągnięcie firmware'u i późniejsza aktualizację w trybie offline, choć warto mieć dostęp on-line w trakcie aktualizacji. Wszystko zajmuje <5 min. Największy problem to dostać się do centralki. Nowy soft w wersji 1.6 faktycznie działa stabilniej, choć czas łączenia skrócił się niewiele (testowane z NOKIA Lumia 735). Nadal też działa perfekcyjnie z telefonami NOKIA z systemem Symbian S60 (i aplikacją CAR Menu).

    Jeśli kogoś interesują szczegóły lub chciałby zaktualizować sobie zestaw niech da znać - dla użytkowników forum gratis, choć trzeba będzie pofatygować się do Poznania. 🙂 <!-- s:) -->

    [i]P.S. Oprogramowanie NCCSU obsługuje także zestawy CK-100, CK-200 i CK-600, choć w ich przypadku wystarczy zwykły kabel miniUSB (nie testowałem).[/i]

  • Witam.

    Super temat... bardzo na czasie i związany z bezpieczeństwem na drodze.
    Próbowałem zaktualizować swoją CK-300 ale w ostatnim kroku okazuje się, że serwery Nokii NIE DZIAŁAJĄ i nie ma jak pobrać tego oprogramowania 1.6.

    Aaaa... wszystkie inne zestawy Nokii (prócz niećwiczonego przeze mnie do tej pory CK-300) przy pomocy tego programu Nokii idealnie działają - sprawdzone, potwierdzam.

    Prośba do Ciebie JACK o podesłanie tych pliczku 1.6 do NOKII CK-300 (pobranych wcześniej) wyciągniętych z Twojego kompa.

    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Andrzej

  • Witam,
    widzę Jack, że jesteś w temacie więc może mi pomożesz. Mam problem w mojej Skodzie. Widzę, że też masz taki zestaw głośnomówiący jak ja, tj. Nokie CK 300. Może masz rozwiązanie mojego problemu. Mam sparowany telefon i rozmowa telefoniczna działa, jest ok, ale nie mogę słuchać muzyki przez telefon. Mogę sterować (następny utwór/pauza/ofdtwarzanie, następny utwór), ale muzyki nie słychać. Radio się przełącza w trakcie rozmowy telefnicznej na PHONE, a w trakcie odtwarzania muzyki z telefonu radio dalej gra swoje.

    Pozdrawiam

  • Witam. Wszystko swego czasu opisałem na tym forum: [url]http://www.money.pl/forum/nokia-ck-300-t1700332.html[/url]
    Ogólnie korzystanie z profilu [b]multimedialnego/stereo (A2DP) [/b]wymaga podłączenia modułu CK-300 dodatkowym, standardowym kablem stereo do oddzielnego wejścia AUX. Niestety większość wbudowanych odbiorników radiowych w skodach go nie ma, stąd konieczność zastosowania symulatora zmieniarki CD/adaptera który aktywuje wejście AUX zmieniarki (ja tak mam) lub zastosowania oddzielnego wzmacniacza i głośników. Przy okazji zapewnia to też odpowiednią jakość sygnału.

    Profil [b]Hands Free (HF), [/b]który daje sygnał mono oraz sterowanie radiem wystarczy podłączyć do kostki w radiu (i tak prawdopodobnie masz to zrobione). W razie czego pytaj, wyjaśnię co i jak.

  • Dzięki za odpowiedź! Ta opcją którą Ty masz wydaje mi się najfajniejsza. Tylko ja mam AUX minijack w tunelu środkowym. Da radę zrobić witrualną zmieniarkę do Bluetootha i zostawić działające złącze minijack AUX?

  • Wobec tego masz znów dwie opcje:
    [b]1/ Dodajesz symulator zmieniarki i do niego podłączasz wyjście AUX z CK-300[/b]

    • zaleta: masz wolne AUX w tunelu, wejścia zmieniasz w radiu (dodatkowo zyskujesz drugie wejście AUX w CK-300),
    • wada: dodatkowe koszty symulatora, kostek itp.
      [b]2/ Podłączasz wyjście AUX z CK-300 do gniazda AUX w tunelu[/b], możesz to zrobić na 3 sposoby:
      a) "równolegle" (wyjście AUX z CK-300 podpinasz dodatkowo do gniazda AUX w tunelu) - wówczas jak nie korzystasz z profilu multimedialnego telefonie możesz normalnie korzystać z gniazda AUX (proste i skuteczne, choć nie sprawdzałem takiej kombinacji),
      b) "szeregowo" (wyjście AUX z CK-300 do odpiętego kabla AUX od gniazda w tunelu, a gniazdo w tunelu do wejścia AUX z CK-300) - wówczas jak przełączysz radio na AUX możesz słuchać muzy z telefonu, a jak podepniesz coś do gniazda AUX w tunelu, będziesz musiał wybrać w aplikacji CarMenu czy korzystasz z BT czy z wejścia AUX w CK-300 (trochę niewygodne),
      c) ew. inne kombinacje wejść i wyjść która będzie Ci najbardziej odpowiadać, ogólnie masz:
    • 2 wejścia: AUX w radiu (podpięte do gniazda w tunelu) i AUX w symulatorze zmieniarki,
    • 3 źródła sygnału: AUX w tunelu + BT A2DP i AUX w CK-300 (wyprowadzone na wyjście AUX w CK-300 i przełączane w aplikacji Car Menu).
      Dalej kombinuj z czego i jak chcesz skorzystać. 😄 <!-- s:D -->

    [u]Wg. mnie:[/u]
    Najlepsze rozwiązanie to opcja 1/, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami (jednak zostaje ci wejście AUX w tunelu, przełączając na CD masz sygnał z BT w komórce + teoretycznie zyskujesz dodatkowe wejście AUX z CK-300). Sadzę jednak że niewiele gorszym rozwiązaniem jest opcja 2a), jedyne co tracisz to tyle że musisz pamiętać by nie korzystać razem z BT A2DP i wejścia AUX w tunelu (mało prawdopodobne), choć może to być zaleta bo np. glos z nawigacji nałoży się na muzykę zamiast ją przerywać. Głowna zaleta to jednak praktycznie zerowe koszty.

    By wypróbować jak to wszystko działa wystarczy zwykły kabel minijack-minijack (stereo) podpiąć z CK-300 do AUX w tunelu (po obcięciu jednej wtyczki i podpięciu kabla bezpośrednio do gniazda masz opcje 2b).

    [i]P.S. Pamiętaj że CK-300 ma dodatkowe wejście AUX i kabel z stykiem 2.5mm do ładowania telefonu które można wykorzystać. Można też kupić symulator zmieniarki z czytnikiem kart microSD co daje dodatkowo bibliotekę muzyczną w aucie i to sterowaną z radia jak zmieniarka CD:
    [url]http://allegro.pl/sprzet-car-audio-zmieniarki-cd-715[/url]
    [url]http://sklephadron.pl/45-emulatory-zmieniarki[/url]
    [url]http://hadron.pl/dlaczego-emulator-zmieniarki-jest-lepszy-od-zmieniarki-cd[/url].[/i]

  • Dzięki za info!
    Rzeczywiście opcja 2a jest najlepsza, bo mam pełną funkcjonalność i małe koszta. Tylko czy dobrze rozumiem: muszę odpiąć AUX-IN od radia i podpiąć rozgałęziacz gdzie jedno idzie na BT a drugie do gniazda mini-jack AUX-IN? Jakby co w ostateczności jest serwis, dolej polecasz ten na Kościelnej?

    Wracając jeszcze tylko do tematu aktualizacji. Masz dalej taką możliwość? Nokia wyłączyła serwery i nie można ściągnąć plików.

    Pozdrawiam

  • Próbowałem podpiąć CK300 minijackiem do AUX-IN, jednak jest to nic mie pomogło, ponieważ jest to wejście do skrzynki, a nie wyjście. Czy może coś robię nie tak?
    Pozdrawiam

  • Wykorzystujesz schemat połączeń z "[b]Opcja instalacji nr 2[/b]", z [b]User Guide, str. 30[/b]
    [url]http://download-fds.webapps.microsoft.com/supportFiles/phones/files/guides/Nokia_CK-300_UG_and_IG_pl.pdf[/url])

    • puszczasz jaką muzykę z komórki po bluetooth lub wybierasz odpowiednią opcję z aplikacji CarMenu.

    [u]W skrócie:[/u]

    • sygnał w przypadku profilu HandsFree wyprowadzany jest wyjściem mono koło wtyczki zasilania (2),
    • sygnał w przypadku profilu A2DP wyprowadzany jest wyjściem stereo koło mikrofonu (3).
      Wystarczy podłączyć wyjście (3) do dowolnego wejścia AUX i musi działać.

    Ważne by było jakieś źródło sygnału czyli musi być puszczona muzyka z komórki (nie rozmowa telefoniczna która "wychodzi" innym wyjściem). W przypadku nowszych wersji Androida (chyba od 4.1) jest możliwość wyboru które profile są aktywowane w połączeniu z danym urządzeniem. Może masz "odhaczony" profil A2DP w komórce. Wielkiej filozofii tu nie ma.

  • Ok, dzięki za pomoc! Jeszcze takie pytanie, istnieje jeszcze możliwość aktualizacji CK300, kiedy wyłączyli serwery?

  • [ad. aktualizacja]
    Niestety nie wiem, musiałbym sprawdzić (ostatnio jak robiłem były dostępne). Teoretycznie dostępne są pliki z aktualizacją, ale jest ponoć problem z ich umieszczeniem w taki sposób by widziała je aplikacja do aktualizacji softu. Niestety chwilowo nie mam jak sprawdzić (brak kompa z WinXP i USB2). Jeśli chciałbyś pogadać na ten temat proponuje zrobić to na PRV by nie zaśmiecać wątku.

  • Jack,

    Czy moglbym Cie prosic o przeslanie schematu, ktorym sie posluzyles do przerobienia kabla CA-113CU na CA-138D?
    Od jakiegos czasu moja Lumia 930 nie za bardzo chce dzialac z CK-300. Ostatnia deska ratunku = update firmware'u ... aczkolwiek bez kabla nie dam rady.

    Dzieki z gory
    Mike81

    quote="Jack"]Witam,
    Temat możne nieco historyczny, jak i zestaw [b]NOKIA CK-300[/b], ale w końcu udało mi się dostać i przerobić kabel CA-113CU:
    [img]https://photos-3.dropbox.com/t/2/AADX_18VAPZK3vW1ceX9D5sAyos3et37Reo2POGtnqYDVA/12/29331813/jpeg/32x32/3/1449288000/0/2/CA-113CU.jpg/ENLiiRYYwoAKIAcoBw/hiiGQ9aAFW2nmqInDd73MVYXSwUFJwUdABe0fEgOD04?size_mode=3&size=1280x960[/img]
    na kabel [b]CA-138D[/b], niezbędny do aktualizacji zestawu NOKIA CK-300 do [b]wersji 1.6[/b].

  • Tu znajdziesz schemat z którego korzystałem:
    [url]https://www.boards.ie/b/thread/2056118111[/url]

    A tu nieco więcej informacji na ten temat:
    https://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdaccessories/help-ck300-update-i-need-usb-sw-update-cable-ca/d83bcc68-8447-48ff-b4f5-d089fae496ed?page=6<!-- m -->

    Niestety ponoć NOKIA wyłączyła serwery z aktualizacją, a ręcznie po ściągnięciu plików chyba jeszcze nikomu nie udało sie tego zrobić...