Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Nowy nabytek- kilka problemów

Temat utworzony · 31 Posty · 5319 Wyświetlenia
  • Witam.
    Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, jeśli nie to proszę o przeniesieniu tematu w odpowiednie miejsce.
    Na wstępie chciałbym sie przywitać z gronem posiadaczy fabii 😄 <!-- s:D -->

    Kupiłem fabie 1,4 TDI 75KM rok 2004 / model 2005.

    Wszystko ładnie pieknie chodzi do 140km/h potem zapala się lampka check engine po czym samochód zaczyna trochę zwalniać. Muszę zgasić go 3-4 razy i wszystko wraca do normy aż znowu nie dojdę do 140km/h - problem 1

    Raczej mi się nie wydawało że odłączyła się turbina podczas jazdy, samochód nie przyspieszał prawie wogóle, zgasiłem , odpaliłem i wróciło do normy - problem 2

    Wydaję mi się że komputer miedzy zegarami powinien coś pokazywać 😄 a tu czarno jakby go wogóle nie było. Nie wiem czy coś się odłączyło czy jak? Jak to sprawdzić? problem 3

    Wszystko działo się na odcinku 50km , wolałbym to naprawić tymbardziej że jestem nie miło zaskoczony nowym nabytkiem, a pozatym co będzie na dłuższej trasie? Albo przy wyprzedzniu nagle mi zabraknie mocy albo turbina się wyłączy.. eh jak nie urok to...

    Tak więc bardzo proszę o jakieś porady , diagnozę , cokolwiek. Z góry dzięki.

  • Ad.1 - zlogować auto dynamicznie na drodze.... we 2 osoby z komputerem w aucie.
    Ad.2 - patrz pkt.1
    Ad.3 - podłaczyć kompa i zrobić test zegarów.

    wg mnie łapie klasyczny not-lauf - przeładowanie turbiny, ale trzeba to sprawdzić
    jaki masz przebieg w tym aucie ? realny

  • 178 000km , poprzedni własciciel napewno nie krecil ale co było wczesniej ?
    przeładowanie turbiny czyli co, do wymiany? Nie miałem nigdy diesla wiec jestem zielony.
    Mam nadzieje ze wspólnymi siłami sprawie abym mogł się cieszyć nowym autem :kwasny: <!-- s:kwasny: -->

  • [quote="Marins"]przeładowanie turbiny czyli co, do wymiany? Nie miałem nigdy diesla wiec jestem zielony. [/quote]
    po pierwsze - znajdz w sieci : [b]10 przykazań dla diesla [/b]:!:
    przeładowanie turbiny to taki objaw że coś jest nie tak 😉 <!-- s;) --> komp odcina turbine żeby czegoś więcej nie uszkodzić w samochodzie.
    może się skończyć na czyszczeniu turbiny lub jej regeneracji. i czyszczeniu całego układu dolotowego ( IC + rury) ale najpierw należy się przejechać z komputerem i sprawdzić co dolega Twojej skodzinie.
    poszukaj na sieci / forum jak zlogować auto albo oddaj go do DOBREGO mechanika bo "pan Kaziu" może cie porządnie oskubać z $$$ 😄

  • do tego co pisze [b]kapi[/b] nie ma żadnych uwag 😉 Jedyne co można jeszcze sprawdzić to czujnik doładowania, ale to w dokładnie taki sposób jak pisze [b]kapi[/b] 😉 Wiec co by nie napisał należy zrobić co [b]kapi[/b] wypisał 🙂 <!-- s:) -->

  • Pojechałem się przejechać teraz do sklepu i wywalilo check przy 60 i odcieło turbinkę. Czy można tak jeździć ? bez turbiny?

    Heh rozumiem że KAPI nie jest "panem Kaziem" 😉 <!-- s;) --> i się zna na rzeczy. Szukam kabla i jak znajde to porobię testy.

  • generalnie nigdy nie powinno się jeździć jeśli coś nie gra jak powinno. Im szybciej zdiagnozujesz co jest tym lepiej. Zrób co trzeba i pomyślimy dalej 🙂 <!-- s:) -->

  • o znalazłem kabelek. OBD II . Nada się?
    Aha i mam rocznik sam 2004 wiec nie wiem czy pójdzie...

    wow . Duzym zaskoczeniem było to że udało mi sie połączyć z autem bez problemów:) W nissanie musiałem pół dnia spędzić żeby tego dokonać 🙂 <!-- s:) -->
    Wyskoczył bład : 17964 - skasowałem i niby lepiej ale jakby turbinka trochę słabiej chodziła.

  • [quote="dr O."]do tego co pisze [b]kapi[/b] nie ma żadnych uwag 😉 Jedyne co można jeszcze sprawdzić to czujnik doładowania, ale to w dokładnie taki sposób jak pisze [b]kapi[/b] 😉 Wiec co by nie napisał należy zrobić co [b]kapi[/b] wypisał 🙂 <!-- s:) -->[/quote]
    aleś poszedł po bandzie doktorku 😛
    nie róbcie ze mnie guru bo nim nie jestem 😛
    to co wiem to moje doświadczenie.... a człowiek uczy się na błędach - całe szczęście że cudzych 😄
    🆗
    [b]Marins [/b]- fabia to nie japończyk i gada w zrozumiałym języku 🙂
    :zdrowko:

  • 17964 - przekroczona w dół granica regulacji układu regulacji ciśnienia doładowania

    sprawdź szczelność przewodów, być może któryś jest uszkodzony.

  • Hmn, wykasowałem błąd i jak narazie jest spokój, niedługo muszę zrobić przegląd (olej filtry) to powiem mechanikowi żeby zajrzał do przewodów bo i płyn chłodzący gdzieś ucieka. To jak mi to zrobi to się odezwę.

    Jeszcze takie pytanko:
    Jak sie włącza spryskiwacz tylnej szyby? 🙂 <!-- s:) --> bo albo nie umiem albo nie działa...

    I jeszcze mi się przypomniało, komputerek faktycznie pokazuje rezerwę i parę innych kontrolek tak wiec działa, ale nie mam pojęcia o co chodzi z tym wyświetlaczem po lewej. Raz pokazuje temperaturę a raz godzinę, jak się to przełącza i jak się ustawia godzinę?

  • Spryskiwacz włączasz popychając dzwignię wycieraczek maksymalnie do przodu.

    Sterowanie komputerem na końcu dźwigni wycieraczek.

  • Czyli tak jak myślałem, spryskiwacz nie chodzi, słychać że silniczek działa ale nic nie leci.

    A to do tego służy ten przełącznik a ja się bawiłem nim i patrzyłem czy wycieraczki inaczej chodzą 😛 <!-- s:P -->
    Wow pokazuje jeszcze spalanie itp 😄

  • [quote="Marins"]Czyli tak jak myślałem, spryskiwacz nie chodzi, słychać że silniczek działa ale nic nie leci. [/quote]
    możliwe, że masz rozpięty wężyk w komorze silnika "pod komputerem" musiałbyś wyjąć obudowę filtra powietrza i tam sprawdzić.

    [quote="Marins"]A to do tego służy ten przełącznik a ja się bawiłem nim i patrzyłem czy wycieraczki inaczej chodzą
    Wow pokazuje jeszcze spalanie itp [/quote]
    mam książkę "sam naprawiam" - może jesteś zainteresowany :?: 😛 <!-- s:P -->
    znajdziesz w niej więcej ciekawostek 🆗

  • A to jest ksiażka do fabii czy ogólnie do samochodów? 🙂 <!-- s:) -->

    Aż taki zielony to chyba nie jestem ale miałem długo nissana almere a tutaj wszystko jest dla mnie "nowe" i muszę się uczyć od nowa co gdzie jest i jak to ugryźć.

    Narazie interesuje mnie jak zdjąć tą obudowę silnika żeby zobaczyć serce fabii i nie połamać zatrzasków przy tym 🙂

    Jest gdzieś na forum jak sie loguje auto? Bo szukałem ale konkretów nie znalazłem, tylko takie "pirazy oko " a tak "łopatologicznie " to albo do innej marki albo nie w pełni pokazane.

    Trochę teori złapałem ale to za mało, a wolałbym sam się nie dokształcać bo wiem że łatwo można coś pokręcić.

    Szykują się 3 dni wolnego i tak sobie pomyślałem ze sam rozkręce autko i popatrze na te wężyki i może bym doszedł z tym spryskiwaczem do ładu i składu. Przy okazji zrobiłbym logowanie auta ale tak jak pisałem muszę się douczyć.

  • [quote="Marins"]A to jest ksiażka do fabii czy ogólnie do samochodów? [/quote]
    książka Cedrycha : Fabia-sam naprawiam.
    [quote="Marins"]Jest gdzieś na forum jak sie loguje auto? Bo szukałem ale konkretów nie znalazłem, tylko takie "pirazy oko " a tak "łopatologicznie " to albo do innej marki albo nie w pełni pokazane. [/quote]
    każdy VAG (diesel) ma tak samo - pokazałem Ci jak to robić na przykładzie audi.
    [quote="Marins"]Narazie interesuje mnie jak zdjąć tą obudowę silnika żeby zobaczyć serce fabii i nie połamać zatrzasków przy tym [/quote]
    szarpnąć do góry i wyskoczy z kołków - przy podszybiu jest kołek na wsuwanie.

  • Ok dzieki. Popytam o książke w księgarni :super: <!-- s:super: -->

    No tak czytałem w tym audi o logowaniu ale i tak mam parę wątpliwości i pytań. Poszukam jeszcze, i pooglądam filmiki bo w sumie na nich najlepiej widać co gdzie wpisać.

    Dzisiaj mnie zmartwiło takie zjawisko, samochód stał dzień czasu nie odpalany i po zapaleniu silnika zaczął dymić :zly: na szaro/niebiesko i po chwili przestał jak ruszyłem.

  • A olej bierze??
    spróbuj zatankować też na innej stacji może to pomoże.

  • [quote="Marins"]Dzisiaj mnie zmartwiło takie zjawisko, samochód stał dzień czasu nie odpalany i po zapaleniu silnika zaczął dymić :zly: <!-- s:zly: --> na szaro/niebiesko i po chwili przestał jak ruszyłem.[/quote]

    Sprawdź czy dolocik szczelny albo po prostu olej wcina 😞 Przyuważ, czy to się dzieje tylko na zimnym silniku, czy na ciepłym też.

  • Zjawisko tylko na zimnym silniku jak dotąd zauważyłem, a czy olej bierze to za wcześnie żeby stwierdzić.
    A jak bierze olej to co wtedy?