Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Centralny zamek otwiera ale nie zamyka

Temat utworzony · 2 Posty · 1822 Wyświetlenia
  • Jestem drugim właścicielem i nie znam pochodzenia centralnego zamka. Po rozebraniu drzwi kierowcy okazało się że siłownik nie jest zintegrowany z zamkiem ale zamontowany osobno ZA blachą drzwi (niestety demolka nitów była). Siłownik wygląda tak:
    [img]http://www.ftp1.stanek.pl/Nowy/centralny_silownikc.jpg[/img]
    Fabia 1,2 HTP 5d z 2004 r. Szyby mam mechaniczne.

    Opis usterki.
    Zarówno z pilota jak i z klucza centralny zawsze otwiera wszystkie drzwi i prawie nigdy nie zamyka żadnych (czasem, coraz rzadziej mu się to zdarza i jeśli zadziała, to na wszystkich drzwiach).
    Przy próbie zamykania pilotem lub kluczem pod kierownicą słychać ciche „cyk” ;-).
    Po wymontowaniu siłownika z drzwi kierowcy jeszcze cichsze „cyk” słychać w samym siłowniku. I teraz ciekawostka – przy pracującym silniku nie jest co prawda całkiem dobrze, ale siłownik działa ok. raz na trzy próby.

    Moje podejrzenia to agonia siłownika-mastera w drzwiach kierowcy, ale co mu daje włączony silnik? Trochę wyższe napięcie? Aku jest w miarę nowy.
    Dlaczego zamykając „podejrzany” siłownik mechanicznie kluczem słychać pracę przekaźnika w centralce a nie zamykają się pozostałe drzwi?

    Pomóżcie bo wszystko rozebrane czeka na dobre rady.

  • Wyłączony silnik - napięcie 11,5V. Włączony silnik - ok 14V. Podobne siłowniki widziałem na allegro (niedrogie). Niemniej wcześniej podpiąłbym jakiś oscylator i sprawdził przebiegi prądowe i napięciowe, wówczas można by ustalić, czy to sterownik daje za małe napięcie/prąd, czy siłownik dogorywa (skoro otwiera bez problemu, to raczej jest ok, aczkolwiek nie znam dokładnie jego budowy).