Witaj na forum Fabia Club Polska

Szum?

Temat utworzony · 5 Posty · 1324 Wyświetlenia
  • witam
    od pewnego czasu słyszę w mojej fabci specyficzny dźwięk a właściwie szum. Zauwazałem to tylko czasami i postanowiłem się bliżej przysłuchać. Dżwięk jest podobny do szumu łożyska z tym że łozysko szumi jednostajnie a tu jest to okresowo i nie jest zbyt głośne. Zauważalne jest przy hamowaniu silnikiem np na 3 biegu gdy schodzę z 3 do 2 tys obrotów. Słyszałem to tylko gdy albo nie hamowałem silnikiem albo naciskałęm pedał tylko tyle aby utrzymać prędkość wtedy silnik pracował najciszej. Po dalszych nasłuchach potrafię to wychwycić przy jeździe z prędkością 40 km/h jadąc spokojnie na 3 biegu oraz 20 km/h na 2 biegu. Początkowo wydawało mi się że po wysprzęgleniu to znika ale po wczorajszej wizycie w ASO i jeżdzie z mechanikiem wydaje mi się ze pomimo wysprzęglenia dalej to słychać. analizując częstotliwości ppojawiania się "szumu" wydawało mi sięże przy predkosci 40 km/h częstotliwosć wynosi jakies kilka na sekundę. Przeliczaając ilośc obrotów koła przy tej prędkosci może to być równe obrotom koła. Mechanik w ASO nic nie usłyszał, widziałem że skupił się jednak na nasłuchiwaniu suilnika. Dźwięk ten zwłaszcza gdy wie siękiedy się poprostu denerwuje. Wczoraj gdy wyszedłem z ASO z niczym postanowiłem poprostu nagrać ten szum i potem przeanalizować częstotliwość w stosunku do prędkości, biegów i wysprzęglania. Musze tylko znaleźć cichy asfalt bez nateżenia ruchu. Mam nadzieję, że kamera zarejestruje ten dźwięk. Albo ostatecznie potwierdzi moją shizofremię uszną.
    Założyłem nowy wątek bo przeszukując forum nie wychwyciłem niczego podobnego a być może ktoś się zetknął z czymś podobnym. Mechanik zasugerował że może to być np. opona która się układa. Tyle że po częstotliwości musiałaby to być tylko 1 opona. Poczytałem na forum o wymianie tarcz hamulcowych na gwarancji tylko do 10 tys km. Mam akurat 8,5 tys. Nie wiem czy ten szum może mieć związek np. z tarczą hamulcową. Nie chciałbym przekonać się że rzeczywiście była to tarcza mając przejechane np. 11 tys. Fakt faktem że kiedyś wpadł mi kamyk i popiszczało, wypadł ale w ASO stwierdzili że zajrzą jeśli coś się będzie działo
    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Robert

  • Po pierwsze jesli Pan z ASO nic nie uslyszal niepokojacego to znaczy, ze musi to byc naprawde ciche. Mysle, ze troche za bardzo nasluchujesz 😉 <!-- s;) --> W fabii slychac bardzo rozne dzwieki i jakbym sie mial kazdemu pzysluchiwac to bym spal w ASO.
    Jesli chodzi o moja opinie: bardziej sklonny jestem napisac, ze to opona szumi bo pisesz, ze tylko przy malych predkosciach jestes w stanie to uslyszec i gdy silnik pracuje na malych obrotach. Jesli chodzi o tarcze to zrob sobie test czy sa proste - rozpedz sie do predkosci ok. 80-100 km/h i zaczynajac delikatnie naciskac pedal hamulca naciskaj go coraz mocniej. Jesli w trakcie hamowania poczujesz jednostajne drgania na kierownicy to masz krzywe tarcze 🙂
    Ale krzywe tarcze (z tego co zaobserwowalem) nie szumia..
    Napisz jakiej firmy masz opony i sprawdz czy opona sie zabkuje (przejedz dlonia "pod wlos" bieznika). Jesli poczujesz, ze dlon wyraznie haczy o poszczegolne "klocki" bieznika to najprawdopodobniej to jest przyczyna szumu. Jesli z kolei opona ci sie zabkuje to posprawdzaj cisnienie w oponach i w razie potrzeby wyrownaj.. Nie sadze, zeby bylo to cos powaznego bo z tego co widze to jestes bardzo wrazliwy na punkcie wszelkich odglosow 😉

  • Jestem wrażliwy. Mam też nadzieję ze mi to minie z czasem. Sprawdzę opony. Opony były seryjnie zamontowane w wersji mint. Sprawdzę jakie są. O bieżniku mi też wspominał pan z ASO. Sprawdzę też popołudniu tarcze.
    Dzięki za pomoc

  • Jak masz kleberki to możesz się spodziewać różnych szumów, te opony poprostu tak mają. Powiem Ci, że jak moja fabka była nowa 7 lat temu też tak nasłuchiwałem i jeździłem z błachostkami do ASO na gwarancji. Skończyła się gwara i mi przeszło, niestety mamy drogi jakie mamy i autko jest narażone na ogromne odkształcenia, dobrze tylko, że nam szyby nie pękają jak w octach i matizach.

  • mam barumki. Nie wiem nic więcej poza wymiarami
    Myślę że w moim przypadku będzie identycznie po skończeniu się gwarancji
    Pozdrawiam
    Robert