Witaj na forum Fabia Club Polska

Wymiana czujnika temp. płynu chłodzącego w 1,9 TDI

Temat utworzony · 6 Posty · 6304 Wyświetlenia
  • [quote="sontario"]Witam wszystkich zainteresowanych tematem. Mam pewien kłopot. Od jakiegoś czasu szwankuje mi czujnik temp. cieczy chłodzącej. Czasami nie domaga, wskazanie jest lekko zaniżone, po czym wraca do pierwotnego stanu. Czujnik nie jest drogi, bo kosztuje w granicach 30 zł, ale jak go wymienić? O ile w benzyniakach jest bajkowo prosty dostęp do niego, o tyle w silniku ATD znajduje się z tyłu poniżej górnej części obudowy. Po zdjęciu obudowy od filtra powietrza dostęp jest znacznie łatwiejszy. Tylko czy wymiana wiąże się ze spuszczeniem cieczy z układu? Nie chcę jechać z tym do ASO, bo za wymianę zabulę 70 zł więc bez sensu. Czy zatem bez większych kłopotów taki czujnik można wymienić (i jak?) we własnym zakresie?[/quote]
    Spokojnie dasz rade sam tylko ze od dolu i z dłuuuuuuuugim srubokrecikiem
    widzialem jak chlop w aso wymienial

  • Ni mam TDI to nie wiem, ale skoro Ci płyn poleciał to trzeba go upuścić poniżej poziomu czujnika, korek spustowy - kranik masz z lewej strony przy chłodnicy.

  • [quote="sontario"]Zalać znowu G12 czy przejść na ten G12+? Jak następnie sprawnie odpowietrzyć układ?[/quote]

    G12 już chyba nie dostaniesz bo zastąpił go G12+. Ja wymieniłem pierwszy raz po 5 latach, a co do odpowietrzenia układ odpowietrzy Ci się sam, wystarczy, że rozgrzejesz go, aż do załączenia wentylatora.
    Jak będziesz wymieniał kup 3 litry płynu i 3 litry wody destylowanej, wymieszaj i do silniczka, w benzynie wchodzi równe 5 litrów u Ciebie w TDI może być lekka odchyłka.

  • Z wody destylowanej nie osadza Ci się kamień w przeciwieństwie do tej z kranu.
    Z korkiem uważaj byś się nie poparzył, by układ się odpowietrzył musi się w pełni otworzyć termostat, napewno na jeden raz nie wlejesz pełnego stanu. Nie wlewaj do gorącego silnika zimnego płynu bo może szczelić głowica.

  • [quote="sontario"]Myślisz, że destylowana będzie lepsza niż taka z kranu...? :niepewny: <!-- s:niepewny: -->[/quote]

    Destylowana jest czysta, a to co z kranu leci to jeden wielki syf

  • [quote="sontario"]Kurcze, może przed wlaniem - podgrzać ciecz na gazie? :rotfl: <!-- s:rotfl: -->[/quote]

    No bez przesady :hyhy: 😛