Witaj na forum Fabia Club Polska

Temperatura - silnik 1.9TDI + klima

Temat utworzony · 23 Posty · 4665 Wyświetlenia
  • jeśli turbina nie wchodzi na wysokie obroty, a mówimy o hamowaniu więc nie wchodzi,
    nie rozgrzewa się tak by olej jej zaskodził, nawet mineralny

    podczas hamowania silnikiem turbina nie rozgrzewa sie gdyż gazy kręcące nią są chłodniejsze i nadal dostaje olej z silnika
    więc na moje oko można

  • ja zimnego silnika nie wykrecam wyżej niż połowa obrotomierza. Nie ma znaczenia czy przyspieszając czy hamując silnikiem. W ogóle.

    Zimny olej - gorsze smarowanie. Pomijając już nawet kwestię turbiny (bo faktycznie spaliny zimne a w dodatku mała ich ilość to i wolne obroty turbiny) ale dla samego silnika myślę będzie lepiej jeżeli nie będzie wysoko kręcony na zimno, nie zależnie czy w drodze w górę czy w dół.

    Pamiętajcie też że olej potrzebuje więcej czasu na pełne rozgrzanie się niż płyn w układzie chłodzenia. A czujnik temp. jest właśnie zatopiony w płynie a nie w oleju.

  • [quote="kros"]ja zimnego silnika nie wykrecam wyżej niż połowa obrotomierza..........
    ....Zimny olej - gorsze smarowanie. .......
    ..... ale dla samego silnika myślę będzie lepiej jeżeli nie będzie wysoko kręcony na zimno, nie zależnie czy w drodze w górę czy w dół.

    Pamiętajcie też że olej potrzebuje więcej czasu na pełne rozgrzanie się niż płyn w układzie chłodzenia. A czujnik temp. jest właśnie zatopiony w płynie a nie w oleju.[/quote]
    więc nie pokazuje nam czy silnk jest już odpowiednio dogrzany

    masz stuprocentową rację
    i dotyczy to każdego silnika spalinowego
    nie tylko turbo