31-10-2009
Witam, wywołałem ten temat i winien jestem forumowiczom informacje odnośnie przyczyn i finału sprawy, którą mam nadzieję udało się opanować. Kosztowało mnie to kilkanaście wizyt w ASO parę pyskówek z obsługą i 2 pisma do dyrektora ASO. Nie odpuszczać lwalczyć o swoje.
Przyczyną rozładowania aku było wadliwe radio pobierające prąd rzędu 500 mA, nawet w stanie wyłączenia i bez panela, w sposób niekontrolowany tzn. raz pobiera i bez powodu przestaje, co wg ASO powodowało trudności w określeniu przyczyn ( w to akurat słabo wierzę ???)
Rezultaty - wymiana radia i akumulatora w listopadzie 2008. Przez miniony rok tylko raz się rozładował ale stał kilka dni bez jazdy z włączonym alarmem , co ostatecznie uznałem za dopuszczalne.
Informacje dot dopuszczalnych poborów prądu z aku , które udało się pozyskać
a/ autoalarm np. TYTAN DS400 / CAN w stanie czuwania ok. 18-20 mA
b/ radio ( nie włączone) ok. 15 mA
c/ sterowniki ( bez radia i alarmu) w stanie uśpienia - do 25 mA ( inf pewna od <a href="mailto:info@info.skoda.pl">info@info.skoda.pl</a> , http://info.skoda.pl<!-- m -->)
Razem ok. 60-80 mA
Myślę że jest to spore obciążenie aku zwłaszcza przy częstej jeżdzie po mieście, światła, hamowanie itp. Producenci aut powinni coś zrobić aby poprawić bilans prądu w samochodzie. Niezbędny byłby też wskaźnik naładowania akumulatora np. zamiast kilku zbędnych bajerów, które pokazuje komputer pokładowy. Wskaźnik uchroniłby nas przed przykrą niespodzianką – śpieszysz się, chcesz odpalić a tu nic Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?
Pozdro dla Wszystkich zainteresowanych
fabiak
fabiak (@fabiak)
Informacje o fabiak
Najlepsze posty napisane przez fabiak
Najnowszy post utworzony przez fabiak
-
-
Ad Krzysiek
Rada OK, tylko brak mi danych czy dany pomiar można uznać za prwidłowy tj zgodny z założeniem konstruktora czyteż pobór jest zbyt duży, np wskutek wadliwego podzespołu złego podłączenia lub z imnnegp powodu. Stąd szukam inf o maksynalnym dopuszzcalnym poborze pradu.
Dzieki za rade
Pozdro -
Witam "Krosa "
trochę póżno - bo nie zaglądałem do netu -ale odpowiadam.
Informacja może być mało precyzyjna ale nie jestem elektrykiem samochodowym.
Otóż po wyłączeniu silnika z aku nadal jest pobierany prąd (alarm, sterwniki, pamięć radia itp. W moim przypadku pomiary w ASO wygladały następujaco: po 10 min - 240 mA, po 30 min - 180 mA. Po przekodowaniu jednego ze sterowników ten ostatni wynik spadł do ok. 140 mA.
Interesuje mnie jaka jest maxymalna dopuszczalna wartość w/w poboru prądu. Podobno ok 60 mA ale czy na pewno nie wiem. W ASO mogą nie mówić albo zawyżać dane z wiadomych względów
Uwaga! Alarm bierze mało ok 10 mA
PS .
Ad "moi"
Oprócz zegara na pewno zużywa prąd pamięć ustawienia radia oraz te procesory z których dane nikną po odłaczeniu aku np. tzw pamięć nr 2(krótka) tj dane dotyczące ostatniej jazdy. zużycie paliwa odległość czas.itp, Poza tym muszą być podtrzymywane dane procesora sterującego silnilkiem , im inne . Dokładnie co jeszzce nie wiem z powodów jak na wstępie niniejszego posta .Pozdro
-
Witam,
i dziękuję Wszystkim, którzy zainteresowali się w/w usterką elektryki w Fabii .
Hurtem odniosę siię do poszczxególnych postów;
1/ ad TOM16V - w ASO byłem już ze 4razy, robili pomiary ( w tym przynajmniej raz w miarę solidnie - przyglądałem się ...) Podobno alarm (Tytan DS400 z ochroną wetrza) bierze prąd w normie, ale tego nie jestem pewien
A przy okazji możę Ktoś wie jakie są maksymalne pobory(w mA) prądu- dla alarmu j.w.
- dla kompa pokładowego w tzw stanie uśpienia ( to ważne gdyż bierze dużo więcej niż alarm)
2/ ad moi - radio podobno w porzo, polecone strony rzeczywiście ciekawe<!-- s
-->
3/ ad Hildek - ładowarki nie używam
Na razie ,
Pozdro dla Wszystkich, Dużo i Dobrego w Nowym Roku :super:
-
Witam,
od połowy marca 2007 jeżdzę Fabię Combi 1,4 16V, 59kW benzyna z alarmem, centralnym zamkiem i tzw komputerem pokładowym". Jeżdzę głownie
po mieście stąd przebieg tylko 8,5 tys. Generalnie bez większych wad poza
jedną - brak skutecznego ładowania akumulatora.
Od zakupu 3-krotnie rozładował się akumulator
Serwis ASO udaje Greka, zbywa mnie i nie chce pomóc poza tym, że w kwietniu wymusiłem
wymianę akumulatora i ostatnio przekodowanie sterownika Comfort (bez rezultatu)
Nie wiem ile maksymalnie prądu (mA) może być czerpane po wyłączeniu stacyjki w stanie tzw "uspienia" elektroniki?
Czy ktoś ma podobne problemy?. Po przeczytaniu kilku stron forum nie znalazłem
diagnozy co to może być i jak sobie z tym poradzić.
Proszę o radęi z góry dzięki.
Debiutuję jeśli chodzi o udział w forum stąd sorry za ewentualne gafy.
fabiak