Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1 i F2] Dekielki do nietypowych felg aluminiowych

Topic created · 6 Posts · 11492 Views
 • Rok temu kupiłem za pół darmo komplet felg ze stopów lekkich. Przeglądałem oferty na allegro i którego razu trafiłem: felgi do Fabii, sprzedającym było jakieś ASO VW z południowej Polski (mniejsza o szczegóły - po prostu nie pamiętam skąd). Sprzedawca zapewniał, że felgi są nowe, choć wzór jakoś tak średnio identyfikowałem z kołami skody z ostatnich lat. Ufając, że ASO nie robi w butelkę zamówiłem komplecik.

  [img]http://www.getallparts.com/images/Product/large/30269.jpg[/img]

  Felgi przyszły. Faktycznie nówki - nie śmigane. Zapakowane w oryginalne kartony VW, w środku wypełniacze, jakieś książeczki. Zainteresowały mnie one. Szybko odkryłem w czym tkwił sekret tego dealu 🙂 Z informacji zawartych w owych książeczkach szybko wywnioskowałem, że felgi musiały przeleżakować w magazynie 13 lat 🙂 Co tam, obciachowe w moim odczuciu nie były więc zakupu nie żałowałem. W komplecie brakowało jedynie dekielków. Poszedłem do ASO Skody, kupiłem komplet. Po powrocie do domu ręce mi opadły - typowe dekle skodowskie po prostu wpadły w otwory centrujące moich okazyjnie zakupionych obręczy 🙂 <!-- s:) -->

  Ustaliłem, że w nomenklaturze Volkswagena moje felgi oznaczone są numerem [b][i]1J9071496666[/i][/b] i mają otwory o średnicy 63 mm. Tymczasem oryginalne skodowskie dekielki są o ok. 10 mm mniejsze. Z oferty VW do tych felg dedykowane są dekle o numerze [b][i]1C0071214[/i][/b].

  [img]http://vfhost.home.pl/mobilem/pub/MOBILEM/czesci/1c0071214a.jpg[/img]
  [img]http://vfhost.home.pl/mobilem/pub/MOBILEM/czesci/1c0071214b.jpg[/img]

  Dostępność ich jest bardzo słaba. W ASO VW powiedzieli, że centralny magazyn posiada 3 sztuki 😉 Na allegro udało mi się znaleźć sklep oferujący ten produkt w cenie 40 zł/szt. Na zamieszczonych w aukcji zdjęciach kołpaczków widać było na ich odwrocie, że numer katalogowy odpowiednika skodowskiego to [b][i]1U0 071 214[/i][/b]. Myśląc, iż jestem bliski sukcesu zadzwoniłem z pytaniem do ASO. Niestety: usłyszałem, że w etce taki numer w ogóle nie występuje (???) Lipa.

  Miałem dwa wyjścia: kupić na Allegro dekle z logo VW, albo coś wykombinować. Zawsze uważałem, że montowanie do Skody elementów ze znaczkiem VW świadczy o zaniżonej samoocenie i potrzebie dowartościowania się posiadacza Skody takimi to akcentami, by jego Skoda choć trochę stała się bardziej Volkswagenem :hyhy: Zrezygnowałem więc z zakupu oryginalnych dekielków VW. Gdyby nie kosztowały one 160 zł za komplet zaryzykowałbym zakup z nadzieją, że uda się jakoś odkleić logo VW i zastąpić skrzydlatą strzałą. Wydać tyle kasy i od razu zniszczyć to co się kupiło - nie odważyłem się 😉

  Znalazłem na Allegro plastikowe dekle oraz logotypy Skody (60 mm) w jakichś sklepikach z akcesoriami tuningowymi. Problem w tym, że nie było dekli o średnicy 63mm. Kupiłem 65 mm i na tokarce zmniejszyłem ich średnicę o 2 mm. Nakleiłem logotypy, włożyłem do otworów centrujących - było fajnie. Po pierwszym sezonie letnim okazało się, że plastikowe dekielki pokrzywiły się (niewiedzieć dlaczego, bo wyglądały na bardzo solidne), a farba z logotypów Skody zeszła (zapewne wskutek mycia kół na myjkach ciśnieniowych).

  Temat wziąłem parę dni temu na tapetę i wymyśliłem pewne rozwiązanie, którym pragnę się podzielić 🙂 Może komuś przyda się ono gdy będzie mieć podobny problem do mojego. Stwierdziłem, że emblematy zakupione rok wcześniej były całkiem fajne (do czasu kiedy nie zszedł z nich lakier) więc zamówiłem je ponownie. Znalazłem na Allegro sprzedawcę oferującego metalowe dekielki do felg. Co było dla mnie najważniejsze: posiadał bardzo dużą paletę rozmiarów ze skokiem co 1 mm. Zamówiłem cztery sztuki o średnicy 63 mm:

  [img]http://images66.fotosik.pl/911/30b77e7b6008f7e4.jpg[/img]

  Zamówione logotypy Skody wyglądają praktycznie jak oryginały. Rzecz tylko w tym, że farba którą są one pomalowane jest nieco nietrwała. Wymyśliłem zatem, że trzeba albo pokryć je od razu lakierem bezbarwnym (klarem), albo zmyć farbę i całość pomalować na kolor nadwozia. Drugi pomysł spodobał mi się bardziej więc przystąpiłem do realizacji.

  Zdjąłem folie ochronne z metalowych kołpaczków i przymierzyłem zakupione logotypy. Wszystko wydaje się w miarę do siebie pasować:

  [img]http://images69.fotosik.pl/910/26120d1166fc8d39.jpg[/img]

  Następnie przykleiłem emblematy na taśmę. Testowałem odrywanie starych dekli od plastikowych kołpaczków i stwierdzam, że klej na emblematach jest mocny "jak cholera".

  [img]http://images67.fotosik.pl/911/32761ce133962dc1.jpg[/img]
  [img]http://images68.fotosik.pl/910/58a78bd08b0a667d.jpg[/img]
  [img]http://images67.fotosik.pl/911/c8dfc3bd310bd48c.jpg[/img]

  Następnie za pomocą wacików kosmetycznych oraz zmywacza do paznokci zmyłem oryginalne malunki z logotypów:

  [img]http://images66.fotosik.pl/911/c1473a76fe1a29ff.jpg[/img]

  Kolejno: benzyną ekstrakcyjną odtłuściłem wszystkie dekielki i przygotowałem na balkonie stanowisko lakiernicze 🙂 Spray z farbą w koloerze Rosso Brunello akurat miałem więc przystąpiłem do działania. Najpierw kolor, po około godzinie schnięcia klar. Efekt jaki udało mi się uzyskać przedstawiam poniżej 🙂

  [img]http://images67.fotosik.pl/911/89e2008d5add1cfb.jpg[/img]
  [img]http://images66.fotosik.pl/911/e129dfb2253d1751.jpg[/img]

  Po dobie suszenia moje autorskie dekielki trafiły do felg 🙂 Postaram się wkrótce wrzucić zdjęcie dekielków zamontowanych na samochodzie 🙂

 • Obiecałem pokazać jak dekielki wyglądają na aucie, zatem dwie fotki wrzucam. Szału może nie ma, ale źle też nie jest 😉 <!-- s;) -->

 • Hej,
  Wyglądaja jak oryginały VW
  Wg mnie były montowane w standardzie do golfa IV Q 😉 <!-- s;) -->
  Fajny mod z kolorem znaczków ! 😉

 • dekielki pod kolor lakieru, fajny efekt 🆗 <!-- s🆗 -->

 • Pomysł nietypowy a skuteczny. Po pewnym czasie używania jak wyglądają? Nie niszczą się za szybko?

 • Zmieniając w listopadzie koła na zimowe nie stwierdziłem żadnych uszkodzeń lakieru 🙂 Wygląda na to, że pierwszy sezon przetrwały 🙂 Jeszcze ze dwa miesiące i będzie pewnie można bezpiecznie zamontować letnie koła na auto... 🙂 <!-- s:) -->

  A swoją drogą - raz jedyny spotkałem Fabię (jedynka, kombi) z takimi samymi felgami jak te moje. Rzadki wzór. Z Golfa też ich sobie nie przypominam.

Log in to reply