Witaj na forum Fabia Club Polska

Zarowki LED

Temat utworzony · 4 Posty · 2081 Wyświetlenia
  • czesc,

    zastanawiam sie nad zarowkami typu led do lamp tylnich + kierunki do przodu.

    czy trzeba zmieniac układ elektryczny w jakis sposob? czy trzeba cos modyfikowac w komputerku?

    Słyszalem ze w Fabii po zalozeniu zarowek LED jako postój+stop (P21/4), oprocz postojowek swieca sie jeszcze po 3 diody (z lewej i prawej) w trzecim świetle stop; oraz ze po zalozeniu LEDow jako kierunkow nie zawsze chca dzialac, lub do tego szybko mruga przy zegarach strzaleczka sygnalizujace wlaczenie kierunku i szybko zwiera przekaznik (?) od kierunkow.

    Moze znacie temat jak ewentualnie przystosowac instalacje Fabki pod LEDy.

    Pls o pomoc 🙂 <!-- s:) -->

  • Kiedys kupilem LEDy do kierunkow i faktycznie - sztrzalki na desce rozdzielczej bardzo szybko mrugaly. Na zewnatrz natomiast migaly z normalna predkoscia.
    Generalnie je wywalilem bo za slabo swiecily.. Tylko tyle jestem w stanie potwierdzic.

  • a moze ktos zalozyl ledy jako stop , tylne swiatla i przod postojowe.

    Ta predkosc migania strzalek chyba wynikla przy ledach z mniejszego poboru pradu... podobno jesli miga szybciej, to oznacza ze spalila sie ktoras z zarowek kierunkowskazu.

  • Mysle, ze LEDy beda dobrze funkcjonowaly, jako swiatla STOPu bo kierunki, ktore mialem, wlozylem jako STOPy i swiecily bez zadnych problemow.
    Jesli chodzi o przednie LEDy postojowki, rowniez zadnych problemow nie ma (jesli chodzi o funcjonowanie ledow). Ja w swojej fabii mam problem natomiast ze skokami napiecia i bardzo szybko przepalaja mi sie postojowki LED wiec na probe polecam kupic i zamontowac.
    W przyszlym tygodniu zabieram sie za to - wlutowanie rezystorka mam nadzieje ze pomoze..
    Zastanawialem sie jeszcze nad tylnymi swiatlami mijania, ale tu jest maly problem w fabiach - jedno ze swiatel mijania posiada zarowke "podwojna" poniewaz swieci ona jako przeciwmgielna. Przy kupnie LEDow musimy uwazac, aby zarowki mialy taka sama ilosc diod przy swieceniu stalym. Jak nie beda mialy tej samej ilosci to po prostu jedna moze swiecic slabiej. Pozostaje jeszcze problem swiatla tylnego przeciwmgielnego - nie wiadomo jak to sie wszystko zachowa po wlozeniu takiej zarowki (np po wlaczeniu przeciwmgielnych, ledy moga swiecic tak samo mocno jak przy normalnej jezdzie a powinny mocniej). Trzeba by po prostu kupic zarowke typowo przystosowana do Swiatla Mijania-Przeciwmgielnej. Kiedys szukalem takiej, ale nie znalazlem. Moze teraz juz sa 😉 <!-- s;) -->
    Aha jest jeszcze jedno rozwiazanie - kupic takei same ledy na tyl (bez przeciwmgielnego).
    Ale jest jedna podstawowa wada - po wlozeniu "pojedynczej" zarowki w miejsce gdzie powinna byc podwojna, kontrolka od przeciwmgielnych nigdy nie gasnie 😉 swieci sie caly czas..

    PS
    Piszac "zarowka pojedyncza" mam na mysli "żarówkę jednowłóknową".
    Piszac "zarowka podwojna" mam na mysli "żarówkę dwuwłóknową".