[F1, F2, F3] DAB+ - cyfrowe radio w mojej fabce

Tutaj zamieszczamy pomocne rady wraz ze zdjęciami, jak coś naprawić bądź zmodyfikować.
Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Posty: 2578
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 20:41
Kontaktowanie:
Status: Offline

[F1, F2, F3] DAB+ - cyfrowe radio w mojej fabce

Postautor: TOMUŚ » 05 sierpnia 2019, 22:18

Cześć wszystkim.

W tym temacie zrobimy cyfrowe radio DAB, DAB+. Temat głównie się tyczy nowszych wersji Skoda car audio ale i tych starszy też oraz nie oryginalnych radii. Zrobimy to za pomocą przejściówki.
Co się tyka nie ori radioodbiorników. W tym przypadku są 2 wyjścia. Jedno zmienić radio na takie z DAB+ czy DAB lub drugie kupić przejściówkę. Ceny przejściówek się zmieniają więc nie będe podawał cen.
Jeżeli mamy do dyspozycji tylko aux to krąg możliwości zawężony. Wtedy mamy wybór:
1. Albrecht DR 57
2. pure dab+
3. alpine EZi - dab - bt
Podłączenie jest proste. Podłączamy antenę do dab+, zasilanie (może być z usb) i kabel jack - jack. Producenci zwykle proponują lub dają w zestawie anteny pasywne naklejane na szybę. Niestety te anteny są nie wiele warte . Może po nadajnikiem coś złapią. Antena musi być aktywna, wtedy jest pewność że stacje radiowe DAB+ będą w dobrym stanie (wysoki poziom sygnału). Anteny przyklejane do szyby aktywne są strasznie punktowe i miejscowe. Na nich mało kiedy zdarza się aby antena złapała dalszą stację. Do nie ori radioodbiorników np. pioneer, kenwood, alpine itp. można zastosować ori antenę 6R0 035 501A i problem antenowy z głowy. Sygnał bardzo dobry. Biała fakra to FM a czarna to DAB

Ja osobiście zrobiłem tak ori antena i wymiana radia na takie z DAB+ . Łapie stacje nawet oddalone o 100 km. Wszystko zależy od miejsca w którym się jest

Przy ori radiu z usb np. bolero czy swingi możliwości są większe. Tu pochylę się nad tunerem dab+ firmy dension. Jest on najbardziej uni z wszystkich tunerków zewnętrznych co widziałem. Podłączenie jest przez usb. Trzeba pobrać z strony producent plik obsługujący dane radio. To głównie chodzi o fabryczne radia. Wiele odbiorników dension obsługuje ale nie wszystkie. Nie obsługuje tych najprostszych np. blues. Nic nie pisze czy dension obsługuje swingi z F3. Od bolera w górę obsługuje wszystko.
W przypadku densiona jest możliwe obsługiwanie z kierownicy radia co jest na plus. Niestety rds, tp, ta itp nie chodzą. Stacje radiowe są w postaci mp3.
Obecnie pracuję nad tym aby do densiona zrobić ori antenę 6C0 035 501N.
Producent densiona dopuszcza aktualizacje czyli ulepszenia.
Montaż densiona jest prosty bardzo. Podłączamy antenę oraz usb i gotowe.
We wszystkich tych tunerach wejście antenowe jest na wtyczkę smb. Więc trzeba troszkę pokombinować. Założenie ori antena.
1. kupić kabel fakra - smb
2. kupić kabel fakra - fakra i przejściówka fakra - smb
3. kupić kabel fakra - fakra. Z jednej strony zdjąć obudowę i zostawić sam środek
4. kupić polecaną antenę aktywną przez producenta.

Jakość stacji radiowych w systemie DAB+ jest dużo lepsza niż na FM. Pomału komercyjni nadawcy też wchodzą w DAB+. Teraz w kilku województwach są nadawcy publiczni oraz nadawca komercyjny.

tunerki DAB+:
- albrecht dr 57
- dension dab+u
- pure dab+
- alpine EZi - DAB - BT

oto mamy wyniki prac:
https://uloz.to/!TaKqiMkKZ2QB/20190509-202355-mp4

https://uloz.to/live/!87vKQad68Hw0/20190224-124507-mp4

Hasło dla zarejestrowanych użytkowników lub klubowiczów, z minimalną ilością postów 25.
Pozdrawiam,
Tomek


Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości