Witaj na forum Fabia Club Polska

Co to jest??

Temat utworzony · 7 Posty · 1556 Wyświetlenia
  • no właśnie co to jest: pod podwoziem pod siedzeniem pasażera tak mała chłodniczka??
    Fabianka 1.4 TDI

  • pewnie chłodnica paliwa

  • [quote="kros"]pewnie chłodnica paliwa[/quote]

    A niby po co paliwo chłodzić? Głupota moim zdaniem.

    Wg mnie jest to albo chłodnica płynu układu kierowniczego/wspomagania, albo chłodnica płynu hamulcowego.

  • [quote="Krzychu_W"]Wg mnie jest to albo chłodnica płynu układu kierowniczego/wspomagania, albo chłodnica płynu hamulcowego.[/quote]
    Układ kierowniczy i hamulcowy nie mają chłodzenia (ZTCW).

    W kierowniczym bo i po co... (IMO)
    A w hamulcowym to by jeszcze mogło mieć sens tyle że jest trudne do zrobienia, bo płyn nie krąży w układzie, a ogniska ciepła sa "slepymi uliczkami" bez powrotu. Więc chłodnica w takim układzie jest (IMO) bez sensu. Po do ochładzać jeden punkt układu, który nie wpłynie na inne strategiczne punkty.

    [quote="Krzychu_W"]A niby po co paliwo chłodzić? Głupota moim zdaniem.[/quote]
    Dobrze że masz swoje zdanie, ale ostrożniej je wyrażaj jeśli czegoś nie wiesz.
    Chodzi o chłodzenie paliwa powrotnego do baku.

  • A może zrób zdjęcie, chyba nie wszystkie Fabie to mają. TDI mają filtry z podgrzewaniem paliwa, więc może i mają chłodnice jak powiedział "Kros".

    Bez zdjęcia jest gdybanie. 🙂 <!-- s:) -->

  • W każdym silniku do wtryskiwaczy doprowadzane jest więcej paliwa niż potrzeba i jego niewykorzystany nadmiar trafia spowrotem do baku.
    O tyle o ile w benzynowych silnikach wtryskiwacze są w kolektorze dolotowym i nie są narażone na jakieś wielkie przegrzewanie o tyle pompowtryski w dieslu pracują w wysokich temperaturach i paliwo w nich się mocno nagrzewa.
    Więc jego nadmiar (gorący) musi być schłodzony w drodze powrotnej do baku.

    Nie dotyczy to silników beznynowych. Wiem że na pewno dotyczy silników na pompowtryskach - czyli wszsytkie fabiowe diesle, nie wiem jak inne diesle

    Przynajmniej taka jest moja wiedza w tym temacie na obecną chwilę - jeśli się mylę proszę mnie wyprostować.

    Nie widzialem tej chłodniczki u kolegi dlatego piszę "pewnie chłodnica paliwa" bo wiem tyle, że takowe w dieslach występują.

  • Dziękuję za okazaną pomoc, myśle , ze to chłodnica powracającego paliwa. Ale dziwnie umiejscowiona, mocno narażona na uszkodzenia