Witaj na forum Fabia Club Polska

Nie działa elektryka drzwi kierowcy fabia I FL

Topic created · 24 Posts · 3431 Views
  • Witam!

    Mam problem z drzwiami kierowcy. Nie działają elektryczne szyby, lusterka, nawet nie ma podświetlenia po włączeniu świateł. Działa tylko zamek i światełko w drzwiach. Podmieniałem moduł komfort o nr 6Q1937049B i sterownik szyb przy silniku w drzwiach kierowcy i nic. Napięcie na sterownik szyb 12V dochodzi. W trzech drzwiach szyby ze swoich przycisków działają. Nie działają też szyby z kluczyka.
    Brak błędów w module.
    Wiązka miedzy drzwiami a nadwoziem sprawdzona jest ok.
    Doradźcie coś.

  • Witam .
    zobacz czy masz masę na silniku od szyb i na wył. do szyb.

  • Więc tak. Napiecie jest i masa do sterownika w drzwiach dochodzi.
    Jak jest zrobione sterowanie po zaplonie?

  • Zaopatrz się w schemat elektryczny a potem powiem ci jakie kable musisz sprawdzić.

  • Mam tylko ideowy schemat. Jak masz możliwość to prześlij schemat.
    Będę wdzięczny.

  • Dalej nie uporałem sie z tym problemem.

    Czy napięcie po zapłonie powinno się pojawić na module szyb w drzwiach
    ??

  • Tak powinno być.Jeżeli nie masz błędów to problem jest typowo związany z mechaniką.Może problem to sam włącznik.Miałem podobnie.Wyciągnąłem włącznik wyczyściłem i działa (tylko brak podświetlania).Nie wiem tylko dlaczego lusterka nie działają.Sprawdź przejście we włączniku.
    Kolejna sprawa to czy działa Ci prawa szyba (pasażera)?

  • Wyłącznik podnoszenia szyb podmieniałem . Szyba od pasażera i z tyłu działają bez problemu.Centralny zamek działa wszędzie. Tylko nic innego z drzwi kierowcy nie działa, żadna szyba, lusterka, ani nawet podświetlenie.

  • Sprawdź zasilanie + i - . Bo mi się wydaje że jakiś wspólny przewód dla tych rzeczy ma przerwę albo nie kontaktuje.

  • Patrzę na schemat i jakoś nie widzę zasilania po kluczyku / zapłonie. Są dwa. Jedno na stałe
    ( bezpiecznik 58 ) drugie przez BSI ( bezpiecznik 38 ) w opcji elektrycznych lusterek. Masy są dwie. Osobno dla szyb , lusterek , ich przełączników oraz podświetleń. Reszta szpejów ma drugą. Jest jeszcze linia CAN. Podejrzewam że jeśli tu będzie przerwa to moduł szyb ( a tutaj jest podłączone wszystko co Ci nie działa ) nie skomunikuje się z resztą elektroniki i będzie martwy.

  • Mógłbyś podesłać ten schemat? Zasilanie mam cały czas na module w drzwiach. Szyna can ciągła od modułu do BSI.

  • ja bym sprawdził woltomierzem jakie napięcie jest na bezpiecznikach 38 i 58. Wtedy będzie bliżej wiadomo czy moduł jest dobry czy zły.

  • Też bym sprawdził te napięcia i dodatkowo masy ale pod obciążeniem - np żarówką. Na linii Can masz napięcie po około 2,5 V na złączu przy module szyb ? https://dl.dropboxusercontent.com/s/hbbdimcd8hzp16x/Fabia_schematy-elektryczne.pdf?dl=1&token_hash=AAHMobi7JXdLU4HErTC4mGHT3NbNQbZkUIB0LfP6WroIxQ&expiry=1399749394<!-- m -->

  • Ja bym z żarówką nic nie robił bo istnieje duże ryzyko że coś się spali. Mi się wydaje że miernik (voltomierz ) jest dużo bardziej bezpieczniejszy.

  • Na 58 mam 12 V bo do modułu w drzwiach jest pełne napięcie tylko nie mam na tym z modułu czyli czarny przewód na schemacie który idzie z BSI do modułu drzwi. A z 38 napięcie tak samo wychodzi. Po dołożeniu napięcia do tego czarnego przewodu również brak reakcji tylko błąd pojawia się w BSI o zwarciu do B+ elektrycznych lusterek. Kodu nie pamiętam.

  • Ja zadam inne pytanie:
    Czy wymieniałes zamek w drzwiach kierowcy ? cały .

  • Nie wymieniałem. A czy to ma jakiś związek?

  • [quote="bart_71"]Nie wymieniałem. A czy to ma jakiś związek?[/quote]
    Ma i to duży
    Są zamki dla pełnej elektryki i tylko z opcją centralnego zamykania.
    Skoro nie możesz zamknąć / otworzyć szyb kluczykiem to coś jest nie tak.
    Z prawej strony masz wkładkę do klucza ? Spróbuj czy otworzysz/ zamknie szyby.
    Trafiłem też info że zmieniles BSI - do tego nowego wpisz takie same kodowanie, czy będzie działać.

  • No to może być trop, kodowanie zmieniłem na to ze starego i też nic. A co do zamka to jest problem bo na przykład od kierowcy po otwarciu drzwi nie działa oświetlenie wnętrza. Tylko dlaczego nie ma nic w schemacie o takiej zależności? Z kluczyka nie otwierają się szyby a od pasażera nie mam wkładki. Tylko zamek sterował by całymi drzwiami wraz z lusterkami?

  • To jakaś dziwna wersja wyposażeniowa :szok: <!-- s:szok: --> żeby wkładki nie było z jednej strony.

Log in to reply