Witaj na forum Fabia Club Polska

Co radzicie? Prawo jazdy B+E czy T?

Temat utworzony · 8 Posty · 1596 Wyświetlenia
  • Witam.

    Staję przed dylematem zrobienia kursu na prawo jazdy i teraz się waham, czy ma to być kurs na prawo jazdy B+E czy T? Jaki tonaż i ile przeczep można ciągnąć na kategorii B+E a ile na T?

    Pozdrawiam.

  • "T"? Tóż to na traktor 😄 <!-- s:D -->

  • Na B+E możesz jeździć samochodem o masie całkowitej do 3,5t, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 750kg (oczywiście musi być zgodna z dopuszczalnym obciążeniem haka w danym aucie). O ile się nie mylę 😉 <!-- s;) -->

    Generalnie B+E to na przyczepy powyżej 750kg. Ale auta do 3,5t.

    A T to chyba właśnie na pojazdy rolne czy coś 😄

  • jesli chcesz robic T wlasnie dlatego, ze musisz jezdzic traktorem, to pamietaj ze na samo B, mozesz jezdzic traktorem z przyczepa jednoosiowa 🙂 <!-- s:) -->

  • (mozesz jezdzic traktorem z przyczepa jednoosiowa)

    Witam ja posiadam prawo jazdy kat.B i okolo 5 lat temu gdy jechalem traktorem z przyczepka jednoosiowa mialem kontrole policji(kolega)to powiedzial mi ze niewolno mi jezdzic z przyczepka tylko moge jezdzic samym ciagnikiem lub wszystko co jest podwieszone np.siewnik,plug,kosiarka ale to bylo 5 lat temu.Tak wiec albo kolega byl nie poinformowany albo przepisy sie zmienily.Pozdrawiam

  • No wg moich danych...a prawko już parę lat temu robiłem, to na T można podróżować traktorem bez przyczepy nawet jednoosiowej...chyba, że rzeczywiście coś się zmieniło...

  • na T to mozesz juz wszystko miec;P

  • Do tej pory B uprawniało do prowadzenia ciągnika rolniczego z maszynami podwieszanymi oraz przyczepą tzw. lekką.

    Od nowego roku (19 stycznia 2013) wchodzi nowela. Ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym, a więc wypadnie spod kategorii B:
    [quote="Dziennik Ustaw z 10 lutego 2011 poz. 151"]6) kategorii B:

    a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

    b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

    c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

    d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
    [/quote]