Witaj na forum Fabia Club Polska

[F1] Wspomaganie układu kierowniczego - temat zbiorczy

Topic created · 618 Posts · 142175 Views
  • Siema, padło mi wspomaganie (kiedyś musiało ), załatwiłem sobie sprawną pompe i czujnik, teraz jak to wsadzę to będzie działać, czy trzeba aktywować coś przez komputer ?? 😄 <!-- s:D -->

  • Ciekawe od czego tu zacząć.

    Najpierw nie działało wspomaganie, kontrolka się świeciła i na zapłonie i na włączonym.
    Wymiana pompy na używaną nic nie dała, czujnika używanego też nic.
    Byłem pod komputerem: jedna pompa do wywalenia, a w jednej rozwalona elektryczność, więc wymieniłem ten spód, a hydraulikę z zbiorniczkiem przełożyłem ze starej pompy.
    Wszystko pozakładane, odpalam zapłon , zgasła lampa (huuura), odpalam silnik pompa pięknie buczy, stan oleju spadł bo poszło w układ (uzupełniałem do stanu od razu) ale kontrolka od razu zapaliła się ze startem silnika i wspomagania brak 😞 <!-- s:( -->

    Jutro może jeszcze przełożę czujnik na inny, ale wątpię.

    Prąd do pompy 15 i 30 dochodzi, bo było sprawdzane, wiązki z grubsza również w dobrym stanie.

    [b]Może jakieś sugestie co tu posprawdzać ? [/b]
    Jeśli nie to na dniach będzie laptop kupiony więc ogarnę sobie własny interfejs VAG bo 50 zł za każde podłączenie to zdzierstwo.

  • Witam,mam problem ze wspomaganiem-może ktoś może mi pomóc-otóż po regeneracji pompy KOYO wspomaganie pojawia się i znika,odpalam auto działa normalnie w trakcie jazdy znika a po zgaszeniu silnika i ponownym uruchomieniu znowu jest.Reklamowałam to w warsztacie w którym było naprawiane i ,panowie albo kabelek poprawią albo kostki docisną i twierdzą że wszystko jest w porządku a ja nawet z warsztatu do domu nie dojadę i jest to samo 😞 <!-- s:( -->

  • czujni skretu, bledy w VAG odczytaj pewnie bedzie 816 uszodzenie czujnika skretu 😉 <!-- s;) --> jak sie zaswieci kontrolka to pewnie pompa dziala na obrotach jalowych... przygotuj jeszcze kolo 300 zl na czujnik, pozdro ;D

  • Miałem podobny problem, sprawdź bezpiecznik od wspomagania. Mój był luźny i miałem identyczne objawy.

  • Dzisiaj do wyłączającego się wspomagania dołączyło świecenie się kontrolki poduszki powietrznej,(wczesniej tylko migało).Zadzwoniłam do warsztatu i pan poinformował mnie że to może być problem z gnijącą wiazką przewodów gdzieś na podszybiu i że musi to sprawdzić elektromechanik.Natomiast mój znajomy mechanik mówi że to może być wina żle wyregulowanego kąta skretu i zerwana jakaś taśma w kierownicy 😕 .Pan z warsztatu twierdzi że oni w kierownicy nic nie robili,wymienili tylko pompę.Dla mnie to i tak czarna magia :mur: <!-- s:mur: --> Gdzie szukać bezpiecznika wspomagania?

  • jak wiązka nie była zrobiona wcześniej to zacząłbym od niej, jeśli nie pomoże następnie podłącz pod kompa i sprawd błędy.

  • goka2007 >> bardzo możliwe, że kontrolka poduszek powietrznych zaświeciła się z powodu silnych skoków napięcia w układzie, których sterownik poduszek nie zdzierżył. Oto, co bym zrobił na Twoim miejscu:

    Jeśli Twoja skoda jest z rocznika 2002 i młodsza:

    • podpiąłbym się komputerem, sprawdził sterownik poduszki powietrznej - sprawdził błędy.
      Jeśli błąd dotyczyłby zbyt dużej/zbyt małej rezystancji poduszki powietrznej w kierownicy to znaczy, że przewody do poduszki są przerwane/starta jest izolacja i dają zwarcie. Wówczas trzeba szukać na przewodach. Taki błąd po usunięciu z pamięci sterownika powinien się natychmiast pojawić ponownie.
      Jeśli błąd dotyczyłby zasilania, wówczas usunąłbym go i w kwestii poduszki obserwowałbym, co będzie dalej.

    Odnośnie wspomagania kierownicy - podpiąłbym komputer i włączył rejestrowanie (np. vag scope) następujących wartości w blokach pomiarowych:

    • prędkość zadana pompy wspomagania
    • prędkość rzeczywista pompy wspomagania
    • natężenie prądu pompy wspomagania
    • szybkość obrotu kierownicą
      Wówczas pojeździłbym autem do momentu wystąpienia "atrakcji" i sprawdził, gdzie
      jest przyczyna.

    (obroty pompy wspomagania: gdy nie kręcisz kierownicą - ok 1500 obr/min, gdy kręcisz - ok 3000 obr/min.)

    • jeśli obroty zadane utrzymywały się, a rzeczywiste i natężenie prądu na pompie spadły do zera, wówczas do sprawdzenia linia zasilająca pompę (w tym bezpiecznik) - rozłączyć wszystkie połączenia, wyczyścić, złożyć
    • jeśli obroty zadane spadły do 1500, rzeczywiste tak samo, a Ty kręcisz kierownicą, wówczas do sprawdzenia czujnik położenia kierownicy.

    Jeśli masz możliwość podjechania do Krakowa (nie wiem, skąd jesteś), to możemy to wszystko posprawdzać.

  • witam
    Mam pompe trw. Czy ciezko jest wymienic pompe wspomagania czy lepiej oddac do warsztatu. Czy trzeba sciagac wiecej niz nadkole.

  • Ja zajmowałem też zderzak.
    Od przodu masz wtyczki i jest lepszy dostęp do śrub mocujących.

  • Dziękuję wszystkim za odpowiedzi,kilka dni temu odebrałam auto z warsztatu-podobno problemem była gnijąca wiązka i żekomo pompa się przez to rozkodowała.Zastanawim się czy w pompie jest jakiś program bo w warsztacie powiedzieli mi że musieli go na nowo wgrać.Kompletnie się na tym nieznam i mam wrażenie że mnie wkręcają.Wspomaganie działa dobrze ale nadal włączają mi się wycieraczki aż mnie żołądek boli jak sobie pomyślę że znowu muszę tam jechać :zalamany: <!-- s:zalamany: -->

  • Oni Ci zwykłego kita pocisneli . Zwyczajnie cię naciągnęli. MOim zdaniem sprawdź sobie "słynną wiązkę elektryczną" . Przy zgniłej wiązce takie rzeczy się dzieją.

  • podobno zrobili wiązkę-musiałam dopłacić 350 zł za elektryka,za rzekome ponowne wgranie programu niby nic niewzięli :zly: <!-- s:zly: -->

  • [quote="goka2007"]podobno zrobili wiązkę-musiałam dopłacić 350 zł za elektryka,za rzekome ponowne wgranie programu niby nic niewzięli :zly: <!-- s:zly: -->[/quote]
    za wgranie programu do czego ? do sterownika ? jakoś nie łapie tej historyjki .....
    jak wiązka jest padnięta to wszystko leży i nie ważne co robią ze sterownikiem.

    co za warsztaty .... :zdziwko:

  • za ponowne wgranie programu do pompy wspomagania

  • Oni Ci głupoty pociskają - Nie Wierz W To . Napisz skąd jesteś to jest szansa że ktoś Ciebie pokieruje do dobrego warsztatu gdzie Cię nie będą nabijali w butelkę .

  • Jestem z Pruszcza Gdańskiego i w takim układzie radzę omijać AUTO NOWAK SERWIS Trakt św,Wojciecha 205,mam jeszcze tylko jedno pytanie czy po podłączeniu do komputera powinno pokazać że coś jest nie tak z instalacją

  • Raczej tak.

    Myślałem że mieszkasz bliżej mnie 😕 a tu zonk 😕 <!-- s:/ --> . Z tamtych rejonów to nie znam dobrego warsztatu, ale na forum mamy osoby z twojej okolicy i nawet z twojego miasta. To teraz na nich kolej żeby coś Ci polecili dobrego.

  • Jak znajdziecie dobry warsztat to wielkie gratulacje 🙂 <!-- s:) --> teraz ciężko o solidny zakład co nie nabiera na dodatkowe koszty...

  • [quote="Syllwusia"]Jak znajdziecie dobry warsztat to wielkie gratulacje 🙂 <!-- s:) --> teraz ciężko o solidny zakład co nie nabiera na dodatkowe koszty...[/quote]
    Z mechanikiem jak z lekarzem - nie może być przypadkowy... Musi znać samochód jak swój własny...

Log in to reply