[F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Masz problem z mechaniczny w swoim samochodzie ? Opisz go a na pewno ktoś Ci pomoże.
Awatar użytkownika
kapi
-#klubowicz
-#klubowicz
Lakier: Błękitna Laguna metalic
Silnik: 1.2 TSI/86 KM
Kontaktowanie:
Status: Offline

Re: [F1 i F2] Jaki olej? - temat zbiorczy

Postautor: kapi » 13 października 2015, 10:27

znalazłem jeszcze taką tabele olejów dopuszczonych : >>klik<< - plik PDF

Awatar użytkownika
kruszynka
-#user
-#user
Lakier: Błękit Admirał metalic
Silnik: 1.9 SDI/64 KM
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 20 października 2015, 17:25

Pytanie: czy mogę kupić jakiś tańszy olej niż Castrol i Mobil do Fabia II 1.4 TDI . W książce serwisowej mam na samym początku wbijane mobil 5w30 później, Castrol 5w30, kolejny Mobil 5w40 , a chcę kupić LOTOS. Ewentualnie jak lejecie jakiś inny dobry niedrogi. Ktoś mógłby doradzić?
Jakie dokładnie filtry bo po szukaniu w google tyle tego, że nie wiem :szok: Chcę kupić bo oferują mi za sam olej 120zł plus vat, bo zapytałam czy dadzą rachunek. Usługa plus vat i jeszcze filtry +vat (przeciez juz zaplacili vat za nie więc dodają od siebie parę złotych..). Chcę podjechać do serwisu ze swoim: olejem, filtrem oleju, powietrza.

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Silnik: 1.2 TSI/90 KM
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 20 października 2015, 20:13

Powiem tak, jeśli autkiem chcesz jeździć bezawaryjnie i długo to nie oszczędzaj na oleju ani na filtrach. W przypadku oszczędności się to mści, czasem bardzo.

Lotosa nie kupuj bo nie ma dostatecznych właściwości myjących i się lepi choby klej do zadku .
Kiedyś zrobiłem test. Miałem ręce brudne z smarów, olejów i innych rzeczy. Z doświadczenia wiem że takie rzeczy myje się w oleju :) . Wziąłem Lotosa 10W40 i zacząłem je myc w tym oleju. Prawie nic nie poszło :( , gęsty i się lepił mocno do rąk . Potem wziąłem Castrola 15W40. teoretycznie powinien być gęstszy i bardziej lepki. Nic z tego . Castrolem umyłem syf z rąk , nie lepił się do rąk i był rzadszy. Mobil 10W40 też ten przeszedł podobnie jak castrol.

Nagar zbiera się w silniku i dzięki tym właściwościom myjącym spływa tam gdzie jego miejsce. Co pozwala to lepsze osiągi silnika oraz dłuższą jego trwałość. Gdy nagar pozostanie tam gdzie powstaje lub zostanie przeniesiony z olej gdzieś ińdziej to zatka to co dalszym krokiem będzie zatarty silnik a potom remont.
Takže ja z mojej strony zalecałbym nieoszczędzanie na oleju. Do 1.4 TDI olej nie jest zbyt drogi, gorzej jest do TSI :D .
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
kruszynka
-#user
-#user
Lakier: Błękit Admirał metalic
Silnik: 1.9 SDI/64 KM
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 20 października 2015, 20:22

Ok to może wezmę Castrol, ale jak sama kupię 30 dychy będę do przodu. Na filtrach nie to, że chcę oszczędzać, bardziej nie chcę żeby mnie w bambuko robili i jeszcze drugi vat nabijali. Mogą być te lepsze, ale sama kupię i przywiozę. Wiesz może jakie będą dobre?

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 20 października 2015, 20:29

Filtry od Mann są podobno dobre. Ja osobiście biorę je z aso i jeżdżę na ori Vw group. Na części jest numer nabity i go sobie zapisujesz i idziesz do sklepu i podajesz numer części .
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
vesatis
-#user
-#user
Lakier: Błękit Storm metalic
Kontaktowanie:

Postautor: vesatis » 20 października 2016, 16:04

kruszynka pisze:Pytanie: czy mogę kupić jakiś tańszy olej niż Castrol i Mobil do Fabia II 1.4 TDI

moższ kupić tańszy, ale ma spełniać normy, tzn posiadać normę VW, najtańsze oleje są nawet za 80 zł/4l (Specol 0W40), czy Shell Helix Ultra za około 100 zł/4l

na filtrach NIE oszczędzaj: Mann, Knecht, możesz też brać Filtron, wszystkie są mniej więcej w tej samej cenie

dejvo
-#user
-#user
Lakier: Błękit Dynamic
Silnik: 1.4 16V/75 KM
Kontaktowanie:

Postautor: dejvo » 09 listopada 2016, 09:15

Ja zamiast kupowania drogich olejów na topie, wolę kupić tanszy spełniający normy i wymienić go czesciej. Gdy wymieniałem oleje long life ok 15-18kkm po zdjeciu pokrywy zaworów miałem wszedzie czarno, wtedy podjałem decyzje, że zaleje coś z tanszego z wiekszą liczba TBN i bede wymieniał max co 10kkm. Po takich trzech wymianach byłem w szoku jak rozebrałem powtórnie pokrywę zaworów. Stary silnik się prawie błyszczał w środku.

maaciej4
-#user
-#user
Lakier: inny
Silnik: inny
Kontaktowanie:

Postautor: maaciej4 » 23 kwietnia 2017, 18:19

Witam,

Mam jedno szybkie pytanie, jaki olej silnikowy wybrać do Skody Fabii 1.2 54km (2004r) , przebieg 56500km , a więc mianowicie olej CASTROL MAGNATEC 5W40 czy coś innego ?

Czekam na odp , Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
jacekpk
-#moderator
-#moderator
Lakier: Rosso Brunello metalic
Silnik: 1.2 TSI/86 KM
Kontaktowanie:

Postautor: jacekpk » 23 kwietnia 2017, 23:57

maaciej4 pisze:Mam jedno szybkie pytanie, jaki olej silnikowy wybrać do Skody Fabii 1.2 54km (2004r) , przebieg 56500km , a więc mianowicie olej CASTROL MAGNATEC 5W40 czy coś innego ?

Castrol Magnatec 5W40 będzie OK. Możesz użyć Castrol Edge o tych samych parametrach - serwisy autoryzowane leją najczęściej (jeśli już Castrola) to właśnie Edge'a. Ważne jest to by olej brać z pewnego źródła.

Od kolegi pracującego w branży słyszałem jakiś czas temu, że Castrol to jeden z najczęściej podrabianych olejów. Polecam więc kupno w jakiejś poważanej hurtowni motoryzacyjnej (np. InterCars lub innej podobnej) bo tam ryzyko zakupu podróby jest raczej niewielkie. Jeśli chcesz kupować przez internet to Castrola w dobrych cenach mają w iparts.pl - znam ten sklep i mogę go polecić.

maaciej4
-#user
-#user
Lakier: inny
Silnik: inny
Kontaktowanie:

Postautor: maaciej4 » 25 kwietnia 2017, 12:46

Aha, Dzięki za odpowiedź.
Zdecyduje się chyba na EDGE i sprawdziłem właśnie iparts i ceny przyzwoite, jeszcze raz dzięki za odp :)

Wróć do „Warsztat mechaniczny”