Ogłoszenie

Kliknij po więcej informacji -> OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

UWAGA Wysyłka gadżetów zostaje wstrzymana. Zapraszamy ponownie już w sierpniu bieżącego roku.

[F1, F2, F3] Wszystko o DAB+

Pytania dotyczące Car Audio.
Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Silnik: 1.2 TSI/90 KM
Kontaktowanie:
Status: Offline

[F1, F2, F3] Wszystko o DAB+

Postautor: TOMUŚ » 24 września 2016, 21:59

Cześć Wszystkim :)

Dab+ to cyfrowe radio. Do tego zbliżamy się tak samo jak przed paru laty do cyfrowej telewizji DVB-T.
Obecnie w paru miastach bądź województwach jest już sygnał z cyfrowym radiem. Data oficjanego zamknięcia nadawania analogowego radia FM jest stale przesuwana. W obecnej chwili jest to rok 2020, 2021.

Co potrzebuje aby mieć radio DAB+ w swojej fabci?
Na pewno zmiana radia na takie z cyfrowym radiem, zmiana anteny.

Radio , każdy wybiera pod siebie i swoich potrzeb. Ci co mają oryginalne radia skody to ich czeka spory wydatek. W fabciach 1 i 2 idzie to zastąpić zestawem pod nieoryginalne radio (ramka, półeczka i kable połączeniowe). W fabciach 3-ciej generacji już jest więcej sportu, bo trzeba wymienić cale radio + kodowanie. W obecnej chwili Dab+ do fabci 3 jest tylko dostępny na etapie produkcji. Z nieoficjalnych wieści to może kosztowac nawet kilka tysięcy ,jeśli będzie możliwe w dodaniu nowego radia do fabci.

Antena. Tutaj jest więcej możliwości. Są dostępne oryginalne anteny z DAB+ i FM, webasto i gsm, i gps 6R0 035 501 D + bacik 6R0 035 849D + kabel 5J7 035 549. Są tzw. Przejściówki gdzie podłącza się zwykłą antenę i jest wyjście na FM i DAB+. Do całści podłączamy +12V.
W przypadku radia nieoryginalnego separator do Dab-u w polsce jest prawie nieosiągalny.

Na stan dzisiejszy w cyfrowej jakości DAB+ mamy jedynie Polskie radio, chyba że ktoś mieszka blisko granicy z zachodnim państwem to może jeszcze mieć i od nich stacje.
Stacje z polskiego radia to :
- Jedynka
- Dwójka
- Trójka
- Czwórka
- Radio Poland dab+
- Radio 24
- Radio chopin
- Radio z regionu np. Katowice bądź kraków, bądź opole.
Wyboru zbytnio nie ma.
Pokrycie zalezy od regionu naszego kraju.

W cyfrowym radiu mamy 2 pasma, H i L. W polsce używamy pasma H ale zagranicą jest różnie
w zależności od kraju jedni mają L inni H a jeszcze inni mają oba.
Zapraszam do rozmowy , wymiany spostrzeżeń :)
Pozdrawiam,
Tomek

gadu: 7297471 - przed rozmową przedstaw się :)

Awatar użytkownika
kapi
-#klubowicz
-#klubowicz
Lakier: Błękitna Laguna metalic
Silnik: 1.2 TSI/86 KM
Aktualne auto: Fabia III Monte Carlo
Kontaktowanie:

Re: [F1, F2, F3] Wszystko o DAB+

Postautor: kapi » 24 września 2016, 22:42

Fajny temat ;)
Co do anten - to u mnie jest antena w szybie tylnej klapy - nie mam na dachu bo jest szklany , więc jakie mam opcje ?
Tak się zastanawiałem nad tym dab'em przy zamawianiu i wyszło bez.
Radio w F3 jest rozbite na komponenty - wyświetlacz, jedn.centralna, czytnik kart.
Która część była by do wymiany ?

tapatalk

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 25 września 2016, 13:06

Według mnie pozostaje jedna opcja. Jeżeli natene masz tak rozwiązaną jak w Golfie 6 czy 7 to starczy ci to https://www.ars24.com/zubehoer/antennen ... kae-dab1g6
To jest montowane na klapie blisko szyby tylnej. Z opisu wynika że byś miał FM i DAB+ :) . Pozostaje jeszcze jedno pytanie czy do twojego radia potrzebujesz 2 anteny czy jedną... . Na youtubie widziałem że chyba w Golfie są dwa te paski montowane.
Bo jest jeszcze takie wyjście że idzie kupić sam ten sterownik gdzie podłączasz antene tą co masz i +12V i masz wyjście na FM i DAB+ np. https://www.ars24.com/zubehoer/antennen ... ?c=1000158
https://www.ars24.com/zubehoer/antennen ... ?c=1000158
https://www.ars24.com/zubehoer/antennen ... ?c=1000158
Pozostaje jedna kwestia a nawet dwie. Jaki będzie odbiór radia? Jaka będzie jakość?

Wydaje mi się że jednostka centralna bedzie do wymiany, ale to jest moje gdybanie. Oficjalne stanowisko Skody jest takie że DAB+ możesz mieć na etapie produkcji, potem już nie. Podobno tam jest sterownik który jest sparowany z elektryką auta i chyba z powodu niego coś tam nie idzie lub nie chcą ujawnić co gdzie poprzełączać aby szło. Raczej bym zakładał że jednostka centralna pójdzie do wymiany na taką z DAB+
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 07 stycznia 2018, 18:52

dodam Wam jakie stacje udało mi się chycić w DAB i DAB+

https://uloz.to/live/!VVcaSQGPqCwl/20180106-121629-mp4

Jakies tam są jaja bo čro plzen i čro brno nie idze u nas łapnąć. To są za wielkie odległości.
Pozdrawiam,
Tomek

Wróć do „Car-Audio”