Ogłoszenie

Kliknij po więcej informacji -> OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

UWAGA Wysyłka gadżetów zostaje wstrzymana. Zapraszamy ponownie już w sierpniu bieżącego roku.

Podstawy CAR AUDIO

Pytania dotyczące Car Audio.
Macias
Status: Offline

Podstawy CAR AUDIO

Postautor: Macias » 21 lutego 2007, 22:03

Na starcie przywitam się grzecznie jako nowy:)

poniżej umieszczam kilka dosłownie zdań które są wzięte z forum VW GOLFA i uważam te słowa za naprawde podstawe dla CAR AUDIO

"potwornie często trzeba tłumaczyć tu dlaczego:
- Nie montuje się głośników z tyłu
- czemu tuba to zło
- dlaczego do przodu system a nie współosiówki

Poza tym można by wytłumaczyć jak i po co wygłuszyć drzwi, jak zainstalować wzmacniacz itd.

Nie jestem ekspertem posiadającym warsztat, ale parę aut nagłośniłem, i podstawy tej dziedziny mógłbym wyjaśnić. Kilku użytkowników tego forum ma wiadomości z tej dziedziny i wspólnie moglibyśmy zaoszczędzić ciągłych przepychanek pt "dlaczego głośniki z tyłu są blee"

NIE MONTUJEMY GŁOŚNIKÓW Z TYŁU PONIEWAŻ:

- Montowane w półce *** się bardzo słabą odpowiedzią impulsową (grają niedokładnie i bez dynamiki)
- Psują scenę dźwiękową (jak idziesz na koncert to stoisz twarzą do sceny a nie tyłem)
- Grają w sufit albo do ucha pasażera nadwerężając jego słuch (szkodzą)
- Elipsy nie potrafią odtwarzać dźwięku poprawnie (kształt membrany jest nieodpowiedni)
- Luźna uwag- to dresiarskie metody nagłaśniać auto od tyłu.
- niepotrzebnie wydaje się na nie pieniądze które można by dodać do sumy na system przedni i kupić przód wyższej jakości.
- W połączeniu z subwooferem powodują piekielny bałagan w dźwięku - psują dźwięk i kłócą się z subwooferem.

SYSTEM ODSEPAROWANY Z PRZODU

- Najlepiej żeby był to 16cm woofer i tweeter zamontowany w słupku ewentualnie gdzieś w okolicy lusterka
- Jest to optymalne najstosowniejsze rozwiązanie
- Daje poprawną scenę dźwiękową
- Dobrze zainstalowany i dobrany wystarczy na nagłośnieni całego samochodu (nie licząc subwoofera)
- Gra dobrze bo:
– tweetery grają w kierunku słuchacza a nie w jego nogawkę czy sufit
- woofery mają komorę drzwi która poprawia ich grą (musi być wytłumiona)
- Pasmo dzieli zwrotnica, która wydatnie poprawia dźwięk nie obciążając głośników niepotrzebnym pasmem.
- Tweeter ma miejsce żeby się wybrzmieć (odległość od głowy jest odpowiednia)
- woofer jest bliżej niż w przypadku montażu z tyłu lepiej go słychać, a co najważniejsze mamy g przed sobą.
- głośniki systemach są zazwyczaj wyższej jakości od tych współosiowych (mowa tu o systemach za minimum przyzwoitości, czyli w okolicach 300zł i wzwyż)
- (montaż systemu opiszę w innym miejscu)

DLACZEGO SKRZYNKA A NIE TUBA

-Głośnik subwoofera powinien pracować w sztywnej odpowiednio dopasowanej dedykowanej obudowie.
- Tuba jest zła, bo jest zrobiona z kartonu który nie jest sztywny, głośniki w tubie są miernej jakości, tuby strojone są na efektywność a co za tym idzie mają duże braki w jakości dźwięku, dodatkowo jest to sprzęt robiony po najniższych kosztach (wiadomo co za tym idzie)
- Skrzynka robi bum bum a tuba buuuuu buuuuu
- Skrzynka powinna byś wykonana z MDF'u i wyliczona odpowiednim programem na podstawie parametrów głośnika.
- Kupno tuby to wyrzucenie pieniędzy w błoto, to rozwiązanie jest poniżej krytyki."

Kaparri

Postautor: Kaparri » 23 lutego 2007, 00:30

hehe dobrze powiedziane ;) czytalem to wlasnie na forum vw :P

Awatar użytkownika
Hildek
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Silnik: 1.2 HTP/54 KM
Kontaktowanie:

Postautor: Hildek » 22 sierpnia 2007, 21:39

troche przesadzone te opinie, ale w koncu z vw - (pewnie wiekszosc jezdzi golfami) i to taka hipokryzja z ich strony :P

Inaczej mowiac cos im dzwoni, ale nie wiedza w ktorym kosciele
mail : hildek@op.pl

Zapraszam do "Dziupli" w 3miescie. Usługi motoryzacyjne na najwyższym poziomie. Przeglądy, rozrządy, zawieszenia, skrzynie biegów, hamulce, wydech... Blacharka, rozpórki, nietypowe konstrukcje metalowe. Szczegóły na PW.

Awatar użytkownika
kornat
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Lakier: Beż Sahara metalic
Kontaktowanie:

Postautor: kornat » 22 sierpnia 2007, 21:42

ja sie gadzam z
-SYSTEM ODSEPAROWANY Z PRZODU i z tylu jakis głosniczki jeszcze
-DLACZEGO SKRZYNKA A NIE TUBA
ale z tym juz nie
-NIE MONTUJEMY GŁOŚNIKÓW Z TYŁU PONIEWAŻ

Awatar użytkownika
maniek
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: maniek » 23 sierpnia 2007, 07:12

kornat pisze:ale z tym juz nie
-NIE MONTUJEMY GŁOŚNIKÓW Z TYŁU PONIEWAŻ

ja sie zgadzam w 100% pod warunkiem ze w bagazniku jest jakis subek czemu? odpowiedz prosta ja jezdze fabia i mi ma odpowiadac audio wiec glosny przodek i mocny zadek ;)
Skoda Superb 3U AWT

max30
-#user
-#user
Kontaktowanie:

Postautor: max30 » 13 września 2008, 20:49

Mam nadzieje że komuś pomoże ten poradnik car audio i nie trzeba będzie się rozpisywać na forum czy to ma być tak czy w inny sposób http://rapidshare.com/files/135383357/P ... _Audio.pdf
Ostatnio zmieniony 13 września 2008, 22:01 przez max30, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Silnik: 1.2 TSI/90 KM
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 29 grudnia 2010, 14:14

Są gusta i guściki :) :D

Ale co raz częściej są gusta audiofilskie :D

zmstr
-#user
-#user
Lakier: Zieleń Rally Green metalic
Silnik: 1.4 MPI/60 KM
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: zmstr » 26 lutego 2013, 16:50

Hildek pisze:troche przesadzone te opinie, ale w koncu z vw - (pewnie wiekszosc jezdzi golfami) i to taka hipokryzja z ich strony :P

Inaczej mowiac cos im dzwoni, ale nie wiedza w ktorym kosciele

No to gwoli wyjaśnienia użytkownikom FCP mógłbyś wyjaśnić w czym się w zacytowanym tekście użytkownicy tamtego forum mylą, dlaczego i prawidłowo opisać co i jak :) Ba, sam w car audio średnio się orientuję i jakieś wskazówki by się przydały :ok:

A zdania "ale w końcu z vw (pewnie większość jeździ golfami)" już w ogóle nie rozumiem. Golf jest postrzegany stereotypowo jako auto wiejskiego tunera z tubą w bagażniku ale wystarczy popatrzeć na projekty z vwgolf.pl i zmieni się opinię. Brałem udział w organizacji kilku imprez VAG-owych, jeździłem po zlotach i złego zdania o gustach miłośników VW i tuningu Golfów nie powiem (jeśli chodzi oczywiście o forumowe auta, bo różnych buraków w dziwnie upiększonych Golfach jest pełno). Ba, nawet zdziwiłem się na tym forum jak zobaczyłem temat o światłach do jazdy dziennej :wstyd: i o pokrowcach na siedzenia :wstyd: , że ma rację bytu :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ushu
-#user
-#user
Kontaktowanie:

Re: Podstawy CAR AUDIO

Postautor: ushu » 27 lutego 2013, 13:22

powiem tak że montowanie Car Audio wg schematu to o kant dupy rozbić,czyż każdy nie robi tego pod siebie ? wtedy mamy gwarancję że efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami :D ja mam z tyłu w półce 2x 300W i w przednich drzwiach 2x120W podpięte pod 1 kanał i z tego mam średnie i wysokie tony a na drugim kanale zmostkowany sub z bagażnika z czego ciągnę sam bas i to mi wystarcza, tak że nie czytam nawet tych mądrości autora z 1 postu :ok:

Awatar użytkownika
kruposz
-#user
-#user
Lakier: Niebieski Laser
Silnik: 1.4 MPI/60 KM
Kontaktowanie:

Re: Podstawy CAR AUDIO

Postautor: kruposz » 02 kwietnia 2013, 18:48

Ja się przymierzam do zamontowania w fabii głośników z tyłu. Mam 2x Sony XS-F1327SE - pozostałości po favorytce , które chciałbym zamontować( marnują się na półce w pokoju) . Żonka z synkiem chwilowo siedzą z tyłu samochodu i chciałbym im chociaż troszkę muzyczki wrzucić :) Z tego co wyczytałem to na tył pasują 13 . w ASO zaśpiewali 190 zł za godzinę "fachowca" . poszukuje innego :D

Wróć do „Car-Audio”