Ogłoszenie

Kliknij po więcej informacji -> OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

UWAGA Wysyłka gadżetów zostaje wstrzymana. Zapraszamy ponownie już w sierpniu bieżącego roku.

NOKIA CK-300 (v1.6) + kabel CA-138D

Pytania dotyczące Car Audio.
Awatar użytkownika
Jack
-#klubowicz
-#klubowicz
Lakier: Żółty Sprint
Silnik: 1.4 16V/85 KM
Kontaktowanie:
Status: Offline

NOKIA CK-300 (v1.6) + kabel CA-138D

Postautor: Jack » 05 grudnia 2015, 01:17

Witam,
Temat możne nieco historyczny, jak i zestaw NOKIA CK-300, ale w końcu udało mi się dostać i przerobić kabel CA-113CU:
Obrazek
na kabel CA-138D, niezbędny do aktualizacji zestawu NOKIA CK-300 do wersji 1.6.

Doświadczenia z aktualizacji:
- wymagany komputer z WinXP lub Win7,
- wymagany port USB 2.0 (USB 1.0 ma zbyt mała wydajność prądową jak się okazało),
- niezbędna jest instalacja Nokia Car Cit Software Updater (co oczywiste),
- ale także Nokia PC Suite (ze wzg. na brakujące sterowniki),
- w trakcie aktualizacji zestaw CK-300 musi mieć zasilanie 12V (przekręcona stacyjka lub zasilacz).
Oprogramowanie (NCCSU) pozwala na wcześniejsze automatyczne ściągnięcie firmware'u i późniejsza aktualizację w trybie offline, choć warto mieć dostęp on-line w trakcie aktualizacji. Wszystko zajmuje <5 min. Największy problem to dostać się do centralki. Nowy soft w wersji 1.6 faktycznie działa stabilniej, choć czas łączenia skrócił się niewiele (testowane z NOKIA Lumia 735). Nadal też działa perfekcyjnie z telefonami NOKIA z systemem Symbian S60 (i aplikacją CAR Menu).

Jeśli kogoś interesują szczegóły lub chciałby zaktualizować sobie zestaw niech da znać - dla użytkowników forum gratis, choć trzeba będzie pofatygować się do Poznania. :)

P.S. Oprogramowanie NCCSU obsługuje także zestawy CK-100, CK-200 i CK-600, choć w ich przypadku wystarczy zwykły kabel miniUSB (nie testowałem).
[F1] Skoda Fabia 1.4 16V 75kW/101KM (Mint)

bynajmniej
-#user
-#user
Lakier: Szary Satin metalic
Silnik: 1.4 MPI/68 KM
Kontaktowanie:

Re: NOKIA CK-300 (v1.6) + kabel CA-138D

Postautor: bynajmniej » 24 stycznia 2016, 17:08

Witam.

Super temat... bardzo na czasie i związany z bezpieczeństwem na drodze.
Próbowałem zaktualizować swoją CK-300 ale w ostatnim kroku okazuje się, że serwery Nokii NIE DZIAŁAJĄ i nie ma jak pobrać tego oprogramowania 1.6.

Aaaa... wszystkie inne zestawy Nokii (prócz niećwiczonego przeze mnie do tej pory CK-300) przy pomocy tego programu Nokii idealnie działają - sprawdzone, potwierdzam.

Prośba do Ciebie JACK o podesłanie tych pliczku 1.6 do NOKII CK-300 (pobranych wcześniej) wyciągniętych z Twojego kompa.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Andrzej

andrzejk
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Lakier: Zieleń Petrol
Silnik: 1.2 TSI/86 KM
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejk » 25 kwietnia 2016, 13:49

Witam,
widzę Jack, że jesteś w temacie więc może mi pomożesz. Mam problem w mojej Skodzie. Widzę, że też masz taki zestaw głośnomówiący jak ja, tj. Nokie CK 300. Może masz rozwiązanie mojego problemu. Mam sparowany telefon i rozmowa telefoniczna działa, jest ok, ale nie mogę słuchać muzyki przez telefon. Mogę sterować (następny utwór/pauza/ofdtwarzanie, następny utwór), ale muzyki nie słychać. Radio się przełącza w trakcie rozmowy telefnicznej na PHONE, a w trakcie odtwarzania muzyki z telefonu radio dalej gra swoje.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jack
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Jack » 25 kwietnia 2016, 22:28

Witam. Wszystko swego czasu opisałem na tym forum: http://www.money.pl/forum/nokia-ck-300-t1700332.html
Ogólnie korzystanie z profilu multimedialnego/stereo (A2DP) wymaga podłączenia modułu CK-300 dodatkowym, standardowym kablem stereo do oddzielnego wejścia AUX. Niestety większość wbudowanych odbiorników radiowych w skodach go nie ma, stąd konieczność zastosowania symulatora zmieniarki CD/adaptera który aktywuje wejście AUX zmieniarki (ja tak mam) lub zastosowania oddzielnego wzmacniacza i głośników. Przy okazji zapewnia to też odpowiednią jakość sygnału.

Profil Hands Free (HF), który daje sygnał mono oraz sterowanie radiem wystarczy podłączyć do kostki w radiu (i tak prawdopodobnie masz to zrobione). W razie czego pytaj, wyjaśnię co i jak.

andrzejk
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejk » 26 kwietnia 2016, 13:56

Dzięki za odpowiedź! Ta opcją którą Ty masz wydaje mi się najfajniejsza. Tylko ja mam AUX minijack w tunelu środkowym. Da radę zrobić witrualną zmieniarkę do Bluetootha i zostawić działające złącze minijack AUX?

Awatar użytkownika
Jack
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Jack » 26 kwietnia 2016, 19:23

Wobec tego masz znów dwie opcje:
1/ Dodajesz symulator zmieniarki i do niego podłączasz wyjście AUX z CK-300
- zaleta: masz wolne AUX w tunelu, wejścia zmieniasz w radiu (dodatkowo zyskujesz drugie wejście AUX w CK-300),
- wada: dodatkowe koszty symulatora, kostek itp.
2/ Podłączasz wyjście AUX z CK-300 do gniazda AUX w tunelu, możesz to zrobić na 3 sposoby:
a) "równolegle" (wyjście AUX z CK-300 podpinasz dodatkowo do gniazda AUX w tunelu) - wówczas jak nie korzystasz z profilu multimedialnego telefonie możesz normalnie korzystać z gniazda AUX (proste i skuteczne, choć nie sprawdzałem takiej kombinacji),
b) "szeregowo" (wyjście AUX z CK-300 do odpiętego kabla AUX od gniazda w tunelu, a gniazdo w tunelu do wejścia AUX z CK-300) - wówczas jak przełączysz radio na AUX możesz słuchać muzy z telefonu, a jak podepniesz coś do gniazda AUX w tunelu, będziesz musiał wybrać w aplikacji CarMenu czy korzystasz z BT czy z wejścia AUX w CK-300 (trochę niewygodne),
c) ew. inne kombinacje wejść i wyjść która będzie Ci najbardziej odpowiadać, ogólnie masz:
- 2 wejścia: AUX w radiu (podpięte do gniazda w tunelu) i AUX w symulatorze zmieniarki,
- 3 źródła sygnału: AUX w tunelu + BT A2DP i AUX w CK-300 (wyprowadzone na wyjście AUX w CK-300 i przełączane w aplikacji Car Menu).
Dalej kombinuj z czego i jak chcesz skorzystać. :D

Wg. mnie:
Najlepsze rozwiązanie to opcja 1/, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami (jednak zostaje ci wejście AUX w tunelu, przełączając na CD masz sygnał z BT w komórce + teoretycznie zyskujesz dodatkowe wejście AUX z CK-300). Sadzę jednak że niewiele gorszym rozwiązaniem jest opcja 2a), jedyne co tracisz to tyle że musisz pamiętać by nie korzystać razem z BT A2DP i wejścia AUX w tunelu (mało prawdopodobne), choć może to być zaleta bo np. glos z nawigacji nałoży się na muzykę zamiast ją przerywać. Głowna zaleta to jednak praktycznie zerowe koszty.

By wypróbować jak to wszystko działa wystarczy zwykły kabel minijack-minijack (stereo) podpiąć z CK-300 do AUX w tunelu (po obcięciu jednej wtyczki i podpięciu kabla bezpośrednio do gniazda masz opcje 2b).

P.S. Pamiętaj że CK-300 ma dodatkowe wejście AUX i kabel z stykiem 2.5mm do ładowania telefonu które można wykorzystać. Można też kupić symulator zmieniarki z czytnikiem kart microSD co daje dodatkowo bibliotekę muzyczną w aucie i to sterowaną z radia jak zmieniarka CD:
http://allegro.pl/sprzet-car-audio-zmieniarki-cd-715
http://sklephadron.pl/45-emulatory-zmieniarki
http://hadron.pl/dlaczego-emulator-zmieniarki-jest-lepszy-od-zmieniarki-cd.

andrzejk
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejk » 27 kwietnia 2016, 16:12

Dzięki za info!
Rzeczywiście opcja 2a jest najlepsza, bo mam pełną funkcjonalność i małe koszta. Tylko czy dobrze rozumiem: muszę odpiąć AUX-IN od radia i podpiąć rozgałęziacz gdzie jedno idzie na BT a drugie do gniazda mini-jack AUX-IN? Jakby co w ostateczności jest serwis, dolej polecasz ten na Kościelnej?

Wracając jeszcze tylko do tematu aktualizacji. Masz dalej taką możliwość? Nokia wyłączyła serwery i nie można ściągnąć plików.

Pozdrawiam

andrzejk
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejk » 06 maja 2016, 09:27

Próbowałem podpiąć CK300 minijackiem do AUX-IN, jednak jest to nic mie pomogło, ponieważ jest to wejście do skrzynki, a nie wyjście. Czy może coś robię nie tak?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jack
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Jack » 06 maja 2016, 09:58

Wykorzystujesz schemat połączeń z "Opcja instalacji nr 2", z User Guide, str. 30
http://download-fds.webapps.microsoft.com/supportFiles/phones/files/guides/Nokia_CK-300_UG_and_IG_pl.pdf)
+ puszczasz jaką muzykę z komórki po bluetooth lub wybierasz odpowiednią opcję z aplikacji CarMenu.

W skrócie:
- sygnał w przypadku profilu HandsFree wyprowadzany jest wyjściem mono koło wtyczki zasilania (2),
- sygnał w przypadku profilu A2DP wyprowadzany jest wyjściem stereo koło mikrofonu (3).
Wystarczy podłączyć wyjście (3) do dowolnego wejścia AUX i musi działać.

Ważne by było jakieś źródło sygnału czyli musi być puszczona muzyka z komórki (nie rozmowa telefoniczna która "wychodzi" innym wyjściem). W przypadku nowszych wersji Androida (chyba od 4.1) jest możliwość wyboru które profile są aktywowane w połączeniu z danym urządzeniem. Może masz "odhaczony" profil A2DP w komórce. Wielkiej filozofii tu nie ma.

andrzejk
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: andrzejk » 09 maja 2016, 14:12

Ok, dzięki za pomoc! Jeszcze takie pytanie, istnieje jeszcze możliwość aktualizacji CK300, kiedy wyłączyli serwery?

Wróć do „Car-Audio”