Ogłoszenie

Kliknij po więcej informacji -> OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

UWAGA Wysyłka gadżetów zostaje wstrzymana. Zapraszamy ponownie już w sierpniu bieżącego roku.

[F2] Zmiana lusterek manualnych na lusterka elektryczne podgrzewane

Wszelkie modyfikacje optyczne.
Awatar użytkownika
concept
-#user
-#user
Lakier: Błękitna Laguna metalic
Silnik: 1.2 HTP/70 KM
Aktualne auto: Fabia 2 FL
Kontaktowanie:
Status: Offline

[F2] Zmiana lusterek manualnych na lusterka elektryczne podgrzewane

Postautor: concept » 25 grudnia 2016, 01:31

Mam problem z lusterkami manualnymi w Fabii 2 FL (2013) - joystick bardzo ciężko reguluje lusterka, szczególnie kierowcy, to znaczy ruch joysticka nie rusza sterowaniem wkładu, jakby linka była urwana. Dodatkowo przecierając wkłady ściereczką rusza się nimi - latają jakby szatan nimi miotał.

Nie znalazłem samego sterowania - znalazłem całe lusterka manualne - nowe zamienniki lub używane w oryginały w podobnej cenie, tj. ok. 100zł za lusterko.

Naszła mnie więc myśl, żeby sprawdzić jak wygląda sytuacja z elektrycznymi - sytuacja wygląda podobnie jak z manualnymi, nowe zamienniki i uzywane oryginały są w podobnej cenie (ok. 130-150zł).
http://allegro.pl/lusterko-elektryczne- ... 74523.html - 134zł zamiennik
http://allegro.pl/lusterko-elektryczne- ... 76038.html - 134zł zamiennik

Pytanie czy są podgrzewane.

Pozostaje pytanie co jeszcze potrzebuję do tego retrofittingu. Na pewno przełącznik.
http://allegro.pl/przelacznik-regulacja ... 32821.html - nowy zamiennik 40zł
http://allegro.pl/przelacznik-wlacznik- ... 11787.html - używany oryginał 34zł

Do tego zaślepka gałki sterowania lusterkiem od strony pasażera - nie znalazłem na Allegro ale podejrzewam, że osoby które sprzedają przełącznik lusterek z demontażu mogą przy okazji dorzucić zaślepkę.

Pozostaje kwestia wiązek - czy wystarczy wymienić po prostu wiązki w drzwiach?
Znalazłem takie wiązki drzwiowe - wygląda jakby się zgadzało - drzwi lewy przód mają jedną wtyczkę więcej do przełącznika.
http://allegro.pl/show_item.php?item=5725698072
http://allegro.pl/show_item.php?item=6614652858

Pozostaje pytanie czy to wszytsko co potrzebuję?
Czy tą wiązkę drzwiową będzie można wpiąć do kostki czy też jeżeli nie miałem fabrycznie elektrycznych lusterek to będzie potrzebna jeszcze wiązka od BCM do kostki w drzwiach i/lub wiązka od bezpieczników do kostki w drzwiach?
Podejrzewam, że będzie trzeba w module komfortu zaprogramować też elektryczne lusterka?

Awatar użytkownika
jacekpk
-#moderator
-#moderator
Lakier: Rosso Brunello metalic
Silnik: 1.2 TSI/86 KM
Aktualne auto: Fabia II '11
Kontaktowanie:

Re: [F2] Zmiana lusterek manualnych na lusterka elektryczne podgrzewane

Postautor: jacekpk » 28 grudnia 2016, 02:25

Witaj Kolego concept,

Od jakiegoś czasu również robię rozeznanie w temacie przeróbki lusterek. Do obsługi lusterek musisz mieć odpowiednią wersję BCM-a (taką, która to obsługuje) oraz wprowadzić odpowiednie kodowanie w celu "aktywacji" tej funkcji. Bez tego lusterka ani drgnął :) Gdybyś chciał zamontować u siebie tempomat to problem wersji BCM-a rozwiąże się samoistnie.

Wiązki: w moim aucie jest ciekawa historia - sprawdź u siebie czy nie jest tak samo. W skrzynce bezpiecznikowej są dwa bezpieczniki dedykowane do obsługi lusterek: do obwodu mat grzewczych oraz silniczków (mają one odpowiednio numery 18 oraz 11). U mnie obydwa te bezpieczniki są fabrycznie obsadzone :D zatem obstawiam, że wiązka od modułu BCM jest położona. Pytanie tylko dokąd - czy do kostki w słupku, czy może dalej - do drzwi. Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby pod tapicerką drzwi była po prostu wolna kostka. Najszybszym sposobem weryfikacji byłoby zdjęcie "gumowej harmonijki", łączącej drzwi z nadwoziem i sprawdzenie w kostkach odpowiednie piny: czy są czy ich nie ma. Ponieważ nie dysponuję garażem to wstrzymam się z tymi pracami do wiosny, choć podgrzewania lusterek brakuje i to strasznie.

Lusterka które podlinkowałeś mogą być niestety tanim badziewiem. Sprzedawca nie pokusił się nawet o dokładniejszy opis sprzedawanego produktu. Ciężko powiedzieć czy mają one maty grzewcze, czy nie.

Zaślepka po joysticku od mechanicznej regulacji lusterek ma numer 5J0867329A 47H.

Pozdr!

Awatar użytkownika
concept
-#user
-#user
Kontaktowanie:

Postautor: concept » 28 grudnia 2016, 12:35

Też w międzyczasie rozeznałem temat, zakupiłem jednak oryginalne lusterka z demontażu + przełącznik i umówiłem się na montaż ze specem :)

Jeżeli chodzi o zaślepkę sterowania manualnego lusterka z prawym drzwi to jej kod to właśnie 5J0867329A, z tym że 47H to kod koloru czarnego, wersja dla szaro-srebrnej tapicerki to 5J0867329A M48. Zaślepka w ASO kosztuje 3zł :)

Awatar użytkownika
jacekpk
-#moderator
-#moderator
Kontaktowanie:

Postautor: jacekpk » 28 grudnia 2016, 13:28

Krótko mówiąc: szybki jesteś :) Jak zamontujesz to daj proszę znać jak sprawa została rozwiązana. Szczególnie interesuje mnie kwestia wiązek (czy były, czy nie było). Jeśli nie będzie z tym dużo grzebania to może dam radę zrobić to jeszcze przed nadejściem wiosny :D

Myślę, że oryginalne lusterka z demontażu to opcja znacznie lepsza niż nowy zamiennik niskiej jakości. Ja rozglądam się za takimi właśnie, które będą mi pasować do auta :)

Awatar użytkownika
concept
-#user
-#user
Kontaktowanie:

Postautor: concept » 28 grudnia 2016, 14:41

Działam siłą rozpędu, chcę zrobić jak najwięcej póki mi się chce.

Fabia kupiona w zeszłym tygodniu więc jest zapał i motywacja do działania, jak zawsze przy "nowym" aucie.

Ja kupiłem czarne lusterka - sprzedawca się zarzekał że lakier w stanie super, płaciłem po 100zł brutto sztuka + przełącznik 25zł brutto, całość z FV23%.

Lakier mam srebrny, ale słupki są czarne więc powinno nieźle wyglądać.

W razie problemów przełożę do elektrycznych lusterek czarne plastikowe tyły z manualnych a lakierowane tyły może kiedyś polakieruje pod kolor karoserii.

Zaślepkę zamówiłem w ASO, ma być początkiem stycznia.

Dam znać jak efekty.

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Silnik: 1.2 TSI/90 KM
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 29 grudnia 2016, 20:06

W spodzie lusterka jest ta elektryka a reszte lusterka sie przekłada :)

Concept, masz elektryke w drzwiach?
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
jacekpk
-#moderator
-#moderator
Kontaktowanie:

Postautor: jacekpk » 29 grudnia 2016, 23:52

TOMUŚ pisze:Concept, masz elektryke w drzwiach?

A co jeśli ma? :) Ja mam elektryczne szyby z przodu i... tak jak pisałem, w skrzynce bezpiecznikowej mam obsadzone bezpieczniki od lusterek :D Czy to oznacza, że wiązka jest do samych drzwi poprowadzona? Orientujesz się?

Awatar użytkownika
concept
-#user
-#user
Kontaktowanie:

Postautor: concept » 30 grudnia 2016, 00:57

Nie wiem czy mam elektrykę w drzwiach, jeszcze się za to nie zabierałem.

Na razie pierwsza mina - lusterka przyszły w wersji UK, mimo zapewnień sprzedawcy, że to wersja kontynentalna.
Jutro odsyłam i zamawiam nowe gdzie indziej.

Awatar użytkownika
TOMUŚ
-#junior admin
-#junior admin
Lakier: Czerwień Flamenco metalic
Silnik: 1.2 TSI/90 KM
Kontaktowanie:

Postautor: TOMUŚ » 30 grudnia 2016, 16:00

jacekpk pisze:
TOMUŚ pisze:Concept, masz elektryke w drzwiach?

A co jeśli ma? :) Ja mam elektryczne szyby z przodu i... tak jak pisałem, w skrzynce bezpiecznikowej mam obsadzone bezpieczniki od lusterek :D Czy to oznacza, że wiązka jest do samych drzwi poprowadzona? Orientujesz się?

Jesli ma centralny i szyby el. to bedzie łatwiej dodać :)
Jeśli tam nie tego to może dojść koszt sterowników na oba drzwi.
Na temat wiązki nic nie wiem ale jedynie co sie dowiedziałem to trza będzie coś dorabiać jeśli chodzi o wiązkę.

concept pisze:Nie wiem czy mam elektrykę w drzwiach, jeszcze się za to nie zabierałem.

Na razie pierwsza mina - lusterka przyszły w wersji UK, mimo zapewnień sprzedawcy, że to wersja kontynentalna.
Jutro odsyłam i zamawiam nowe gdzie indziej.

Prawe bym se zostawił a reszte mu oddał ze zwrotem kasy za oddane rzeczy :)
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
jacekpk
-#moderator
-#moderator
Kontaktowanie:

Postautor: jacekpk » 13 stycznia 2017, 22:54

Kolego concept, jak tam sprawy się toczą. Zelektryfikowałeś swoje lustra? :)

Ja badam na razie temat teoretycznie, szczególnie że do wiosny jeszcze trochę :) Czym się różnią lusterka angielskie od europejskich, w sensie jak to rozpoznać, odróżnić?

Wróć do „Tuning optyczny”