Ustawa GIODO

Masz problem z forum? Ciekawą propozycję ? - Napisz !
Awatar użytkownika
Wojtas
-#Zasłużony dla FCP
-#Zasłużony dla FCP
Silnik: 1.2 HTP/54 KM
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Wojtas » 07 października 2011, 08:34

wygooglowalem swoje nazwisko i nawet nie wiedzialem ze mam takie znajomosci :hyhy:

LINK

a tu jeszcze kilka innych rzeczy ktore robie w wolnym czasie :P

LINK2

nie wiedzialem ze jestem taki wysoki :D

LINK3
OZ 16" & Fulda Sport Control 205/45/16 :hyhy: & Xenon Eyes :hyhy:

<<<>Fabka by Wojtas<>>>

Najładniejsze auto II Zlotu FCP Grudziądz 2006
Najładniejsze auto III Zlotu FCP Borki 2010
I miejsce rzut oponą, czyli Strongman Borki 2010

techniczny
-#Zasłużony dla FCP
-#Zasłużony dla FCP
Kontaktowanie:

Postautor: techniczny » 07 października 2011, 08:37

Wojtas, :super:
Nie odpowiadam na PW / e-mail

Awatar użytkownika
zlloty
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: zlloty » 07 października 2011, 08:41

Do rzeczy panowie, bo tu rozważania snujecie przedziwne.

Zbyhoo >> odnośnie numerów telefonów w komórce, itp.:

Ustawa o ochronie danych osobowych (UODO)
Art. 3a.  1. Ustawy nie stosuje się do:
1) osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych

Więc nawet jak przepiszesz je z komórki do kajeciku, to nie ma się czym stresować.

Wracając do tematu forum:

To nie żadna kwestia nowelizacji, tylko taki stan prawny jest od 1997 roku. Generalnie nie zawracajcie sobie głowy rejestracją zbioru danych osobowych, bo tutaj takowego nie ma (miałem okazję zapytać o kwestię danych wykorzystywanych na forum i rejestracji ich jako zbioru p. dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg Biura GIODO). Zatem żyjemy spokojnie dalej.

Co musi być -
1. wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez rejestrującą się osobę
2. spełniony obowiązek informacyjny administratora danych

ad 1. ptaszek do zaznaczenia (zgoda nie może być domniemana) z klauzulą:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dobrowolnie podawanych na forum Fabia Club Polska (FCP), w tym danych niezbędnych do rejestracji na forum w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z działalnością klubu Fabia Club Polska. Pozyskane w ten sposób dane osobowe nie będą wykorzystywane przez FCP w celach marketingowych, bądź przekazywane osobom trzecim bez zgody właściciela danych (za wyjątkiem pozyskania przez osobę trzecią informacji publicznie dostępnej)."

ad 2. częściowo w ad. 1 (cel przetwarzania danych), pozostaje jeszcze dodać:
"Administratorem danych jest (jeśli FCP ma osobowość prawną, to podać, jeśli nie, to dane właściciela serwisu - imię, nazwisko i adres e-mail powinny wystarczyć, ewentualnie nick z forum, jeśli można się skontaktować z właścicielem bez rejestracji - generalnie powinno być imię, nazwisko i adres zamieszkania).
Przyjmuję do wiadomości, że mam prawo wglądu do danych, ich poprawiania i aktualizacji oraz usunięcia."

Robicie to i śpicie spokojnie. Nawet jeśli GIODO wparuje do FCP (choć większa jest szansa trafić 5 w totka) i uzna, że zbiór danych powinien być zarejestrowany, to daje określony czas na uzupełnienie braków (w najgorszym wypadku nakazuje zaprzestania przetwarzania danych do czasu usunięcia braków, ale to już jest grubszy kaliber spraw).

Zatem bez paniki, życie toczy się dalej. Zajmuję się zawodowo ochroną danych osobowych od jakiś 5 lat. (Sid, ciiii ; )

Jako ciekawostka nr 1 - na rejestrację zbioru danych czeka się ok roku (GIODO jest zawalone wnioskami), stąd nikła szansa, że dorzucą sobie roboty na tak wątpliwej płaszczyźnie, jak fora internetowe. Generalnie sprawa wzięła się stąd, że osoba A podawała dane osobowe osoby B na forum publicznym, osoba B poskarżyła się do GIODO i zaczęła się kontrola.

Ciekawostka nr 2 - sam adres IP traktowany jest jako dana osobowa

artykuł

Wynika to z tego, iż portale zaczęły zbierać informacje odnośnie działów, które dany adres IP odwiedza (zbieranie danych o preferencjach użytkowników serwisu bez ich zgody) i pod tym kątem dopasowywały reklamę.

EDIT
Poprawiłem nieco klauzulkę - dobrowolność podawania danych i adnotacja jakie dane powinien podać administrator danych
Ostatnio zmieniony 07 października 2011, 09:31 przez zlloty, łącznie zmieniany 1 raz.

techniczny
-#Zasłużony dla FCP
-#Zasłużony dla FCP
Kontaktowanie:

Postautor: techniczny » 07 października 2011, 08:57

Edit: Dobra, już wiem jak to ugryźć :).

zlloty, a jesteś pewien, że u nas takiego zbioru nie ma ? A co z adresami e-mail, które posiadają imię i nazwisko ??

Awatar użytkownika
zlloty
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: zlloty » 07 października 2011, 09:35

wolfmk pisze:Edit: Dobra, już wiem jak to ugryźć :).

zlloty, a jesteś pewien, że u nas takiego zbioru nie ma ? A co z adresami e-mail, które posiadają imię i nazwisko ??

1. podawanie danych jest dobrowolne (dopisałem w klauzuli),
2. nie ma żadnych wymogów co do adresu e-mail, np.: mogę sobie założyć adres jan.kowalski@wp.pl i na jego podstawie zarejestrować sie na forum (co wcale nie oznacza, że tak się nazywam)

Największe zgrzyty mają miejsce przy usuwaniu danych osobowych, np. usunięcie konta, czy numeru telefonu, czy gg. Jeśli tego się przypilnuje, to nie powinno być problemów (zresztą każdy ma możliwość edytowania swoich postów, więc sam może usunąć wcześniej podane dane).

techniczny
-#Zasłużony dla FCP
-#Zasłużony dla FCP
Kontaktowanie:

Postautor: techniczny » 07 października 2011, 10:01

1. Co ta dobrowolność wyłącza ?
2. Równie dobrze może to być prawdziwe imię i nazwisko.
:suchy:

Awatar użytkownika
zlloty
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: zlloty » 07 października 2011, 10:37

wolfmk pisze:1. Co ta dobrowolność wyłącza ?
2. Równie dobrze może to być prawdziwe imię i nazwisko.
:suchy:

Chodzi o to, że nie możesz warunkować wykonania jakiejś usługi wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, jak to np. robi Wirtualna Polska przy zakładaniu skrzynki pocztowej - musisz wyrazić zgodę na wykorzystanie danych w celach marketingowych. To jest niedozwolone.
W przypadku rejestracji na forum potrzebne jest podanie loginu i adresu e-mail, które same w sobie danymi osobowymi nie są (nie pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osoby). Nawet gdyby były danymi osobowymi, to zbierane są w celu realizacji umowy - strona ma dostęp do forum na zasadach określonych w regulaminie, czyli zobowiązuje się go przestrzegać (akceptacja warunków regulaminu), zatem odnośnie e-maila i loginu nawet nie jest potrzebne oświadczenie odnośnie wyrażenia zgody na przetwarzanie danych (podstawą jest realizacja umowy). Oświadczenie o wyrażeniu zgody bardziej dotyczy danych podawanych na forum, takie jak nr telefonu, gg, czy jakieś zdjęcia.

Co do prawdziwego imienia i nazwiska w adresie e-mail - nie jesteś w stanie tego zweryfikować, a nawet jeśli masz imię i nazwisko (jan.kowalski@wp.pl), to czy jesteś na tej podstawie wskazać konkretnego Kowalskiego? Nadmierny nakład sił i środków, wg mnie to można śmiało obronić jako dane nie będące danymi osobowymi.

zbyhoo
-#miłośnik FCP
-#miłośnik FCP
Kontaktowanie:

Postautor: zbyhoo » 07 października 2011, 12:26

Z tego co sie dowiedzialem, to adres typu imienazwisko@portal.pl nie jest dana osobowa. Ale adres typu imienazwisko@firma.pl juz jest.. Ponoc mozna latwo w firmie czlowieka znalezc.

techniczny
-#Zasłużony dla FCP
-#Zasłużony dla FCP
Kontaktowanie:

Postautor: techniczny » 07 października 2011, 13:56

Generalnie wolałbym unikać sytuacji, w której na forum znajdują się dane osobowe dlatego pisałem o tym, aby się pilnować i skasowałem dwa topici, które służyły jako bazy numerów itp.
Wątpliwości tylko miałem odnośnie tych adresów e-mail.
Oczywiście dopisałem to, co sugerowałeś zlloty - na pewno dodatkowe warunki nie zaszkodzą :). Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
zlloty
-#klubowicz
-#klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: zlloty » 10 października 2011, 11:55

A w tle wątek z dodawaniem zdjęć w stopce .. ;)

EDIT

Co do numerów GG i telefonicznych, to tu masz komentarz rzecznika GIODO

Jednym słowem nie ma co siać paniki.

Wróć do „Uwagi, Sugestie, Błędy”